Mağazacılığın Bugünü: Ralph Lauren’in Akıllı Giyinme Odaları 0

Ralph Lauren’in Manhattan 5. Caddesinde yer alan yıldız mağazası mağaza içi perakende satışı dijital teknoloji ile birleştirip , bağlantılı giyinme odalarına ev sahipliği yapmaya başladı. Amaç bir yandan müşteri deneyimi üzerindeki olumsuzlukları düzeltmek iken, bir yandan da perakendecilerin daha akıllıca ticaret yapmasına yardımcı olmak.

Kasım ayı itibariyle, yeni akıllı giyinme odaları aynalarının perakendecilik teknoloji platformu Oak Labs tarafından kurulduğundan beri, Ralph Lauren’in müşterileri ile etkileşim oranı yüzde 90’lara ulaşmış ki söylenilene göre bu oran beklenilenin çok daha üzerinde gerçekleşmiş vaziyette.

Polo Ralph Lauren’e göre; “ İnteraktif giyinme odaları Polo’nun müşterileri ile duygusal ve dijital olarak bağlantı kurmasına yardımcı oldu. Ve teknoloji ve insan dokunuşu artık Polo’nun eşit unsurları haline geldiler.”

Ralp Lauren Oak Lab tarafından geliştirilen giyinme odası aynalarında RFID teknolojisini kullanıyor, bu teknoloji müşterinin o markadan daha önce aldığı ürünleri hatırlamasını, aynı zamanda ürünlerin ekran üzerinde gösterilmesini de sağlamakta. Ayna gösterilen ürünün diğer var olan bedenlerini ve renklerini de göstermekte ve bunun yanı sıra müşterinin daha önceden aldıklarına göre tavsiye edilen ürünleri de gösteriyor.

Dijital ve Fiziksel Bütünleşme: Lüks Perakende Satış’ın Kutsalı, Contact Lab ve Exane BNP Paribas tarafından New York City’de bulunan 61 lüks mağaza için yapılan raporda, Ralph Lauren mağazalarında teknolojiyi en başarılı kullanan perakendeci olarak seçilmiştir. Ralph Lauren aynı zamanda akıllı giyinme odası kullanan tek mağaza olarak değerlendirilmiş.

Oak Labs’in CEO’su Healey Cypher’a göre” müşteriler herşeyin daha hızlı ve kolay olmasını arzu eder ve beklerler fakat mağazaya adım attıklarında aslında bir şeylerin çokta değişmediğini görürler.”

Oak Labs’in amacı ise mağaza içi marka deneyimlerine dijital teknolojilerin girmesini yani müşterilerin istediklerine ulaşmasını sağlamak. Oak Labs’ten önce Cypher Rebecca Minkoff’a eBay’in yapacağı perakende yeniliği için de bir konsepte adım atmıştı. Ebay takımı giyinme odasında kullanılan teknolojiyi aynı zamanda satış katında bulunan kısımlarda da akıllı ayna kullanılarak gelen müşterilere tasarımcıların yayınladığı son moda trendlerini göstermek istemişlerdi. Şirketin CEO’u Uri Minkoff bu teknolojinin önemini belirtmek için, bu teknoloji ile mağaza içi kıyafet satışlarında markanın beklediğinin üç misli satış yaptığını belirtmiştir.

Ralph Laurende ise, giyinme odalarında kuallanılan RFID teknoloji çalışanlar açısından mağazada bulunan ürünlerin daha kolay bulunmasını ve stok numaralarının kontrol edilmesini sağlamakta ve bu aynalar ürünlerin neler olduklarını göstermsinin yanı sıra aynı zamanda mağaza da nerede bulunduklarını göstermekte ve stok kısmındaki yerlerini de göstermekte, aynı zamanda mağaza ve stokta kaç tane ürün kaldığını da göstermektedir.

Siz ne dersiniz mağazacılığın geleceği oldukça renkli değil mi?

 

h/t: digiday

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link