Mağazacılığın Bugünü: Ralph Lauren’in Akıllı Giyinme Odaları

Ralph Lauren’in Manhattan 5. Caddesinde yer alan yıldız mağazası mağaza içi perakende satışı dijital teknoloji ile birleştirip , bağlantılı giyinme odalarına ev sahipliği yapmaya başladı. Amaç bir yandan müşteri deneyimi üzerindeki olumsuzlukları düzeltmek iken, bir yandan da perakendecilerin daha akıllıca ticaret yapmasına yardımcı olmak.

Kasım ayı itibariyle, yeni akıllı giyinme odaları aynalarının perakendecilik teknoloji platformu Oak Labs tarafından kurulduğundan beri, Ralph Lauren’in müşterileri ile etkileşim oranı yüzde 90’lara ulaşmış ki söylenilene göre bu oran beklenilenin çok daha üzerinde gerçekleşmiş vaziyette.

Polo Ralph Lauren’e göre; “ İnteraktif giyinme odaları Polo’nun müşterileri ile duygusal ve dijital olarak bağlantı kurmasına yardımcı oldu. Ve teknoloji ve insan dokunuşu artık Polo’nun eşit unsurları haline geldiler.”

Ralp Lauren Oak Lab tarafından geliştirilen giyinme odası aynalarında RFID teknolojisini kullanıyor, bu teknoloji müşterinin o markadan daha önce aldığı ürünleri hatırlamasını, aynı zamanda ürünlerin ekran üzerinde gösterilmesini de sağlamakta. Ayna gösterilen ürünün diğer var olan bedenlerini ve renklerini de göstermekte ve bunun yanı sıra müşterinin daha önceden aldıklarına göre tavsiye edilen ürünleri de gösteriyor.

Dijital ve Fiziksel Bütünleşme: Lüks Perakende Satış’ın Kutsalı, Contact Lab ve Exane BNP Paribas tarafından New York City’de bulunan 61 lüks mağaza için yapılan raporda, Ralph Lauren mağazalarında teknolojiyi en başarılı kullanan perakendeci olarak seçilmiştir. Ralph Lauren aynı zamanda akıllı giyinme odası kullanan tek mağaza olarak değerlendirilmiş.

Oak Labs’in CEO’su Healey Cypher’a göre” müşteriler herşeyin daha hızlı ve kolay olmasını arzu eder ve beklerler fakat mağazaya adım attıklarında aslında bir şeylerin çokta değişmediğini görürler.”

Oak Labs’in amacı ise mağaza içi marka deneyimlerine dijital teknolojilerin girmesini yani müşterilerin istediklerine ulaşmasını sağlamak. Oak Labs’ten önce Cypher Rebecca Minkoff’a eBay’in yapacağı perakende yeniliği için de bir konsepte adım atmıştı. Ebay takımı giyinme odasında kullanılan teknolojiyi aynı zamanda satış katında bulunan kısımlarda da akıllı ayna kullanılarak gelen müşterilere tasarımcıların yayınladığı son moda trendlerini göstermek istemişlerdi. Şirketin CEO’u Uri Minkoff bu teknolojinin önemini belirtmek için, bu teknoloji ile mağaza içi kıyafet satışlarında markanın beklediğinin üç misli satış yaptığını belirtmiştir.

Ralph Laurende ise, giyinme odalarında kuallanılan RFID teknoloji çalışanlar açısından mağazada bulunan ürünlerin daha kolay bulunmasını ve stok numaralarının kontrol edilmesini sağlamakta ve bu aynalar ürünlerin neler olduklarını göstermsinin yanı sıra aynı zamanda mağaza da nerede bulunduklarını göstermekte ve stok kısmındaki yerlerini de göstermekte, aynı zamanda mağaza ve stokta kaç tane ürün kaldığını da göstermektedir.

Siz ne dersiniz mağazacılığın geleceği oldukça renkli değil mi?

 

h/t: digiday

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link