Ralph Lauren’in Manhattan 5. Caddesinde yer alan yıldız mağazası mağaza içi perakende satışı dijital teknoloji ile birleştirip , bağlantılı giyinme odalarına ev sahipliği yapmaya başladı. Amaç bir yandan müşteri deneyimi üzerindeki olumsuzlukları düzeltmek iken, bir yandan da perakendecilerin daha akıllıca ticaret yapmasına yardımcı olmak.

Kasım ayı itibariyle, yeni akıllı giyinme odaları aynalarının perakendecilik teknoloji platformu Oak Labs tarafından kurulduğundan beri, Ralph Lauren’in müşterileri ile etkileşim oranı yüzde 90’lara ulaşmış ki söylenilene göre bu oran beklenilenin çok daha üzerinde gerçekleşmiş vaziyette.

Polo Ralph Lauren’e göre; “ İnteraktif giyinme odaları Polo’nun müşterileri ile duygusal ve dijital olarak bağlantı kurmasına yardımcı oldu. Ve teknoloji ve insan dokunuşu artık Polo’nun eşit unsurları haline geldiler.”

Ralp Lauren Oak Lab tarafından geliştirilen giyinme odası aynalarında RFID teknolojisini kullanıyor, bu teknoloji müşterinin o markadan daha önce aldığı ürünleri hatırlamasını, aynı zamanda ürünlerin ekran üzerinde gösterilmesini de sağlamakta. Ayna gösterilen ürünün diğer var olan bedenlerini ve renklerini de göstermekte ve bunun yanı sıra müşterinin daha önceden aldıklarına göre tavsiye edilen ürünleri de gösteriyor.

Dijital ve Fiziksel Bütünleşme: Lüks Perakende Satış’ın Kutsalı, Contact Lab ve Exane BNP Paribas tarafından New York City’de bulunan 61 lüks mağaza için yapılan raporda, Ralph Lauren mağazalarında teknolojiyi en başarılı kullanan perakendeci olarak seçilmiştir. Ralph Lauren aynı zamanda akıllı giyinme odası kullanan tek mağaza olarak değerlendirilmiş.

Oak Labs’in CEO’su Healey Cypher’a göre” müşteriler herşeyin daha hızlı ve kolay olmasını arzu eder ve beklerler fakat mağazaya adım attıklarında aslında bir şeylerin çokta değişmediğini görürler.”

Oak Labs’in amacı ise mağaza içi marka deneyimlerine dijital teknolojilerin girmesini yani müşterilerin istediklerine ulaşmasını sağlamak. Oak Labs’ten önce Cypher Rebecca Minkoff’a eBay’in yapacağı perakende yeniliği için de bir konsepte adım atmıştı. Ebay takımı giyinme odasında kullanılan teknolojiyi aynı zamanda satış katında bulunan kısımlarda da akıllı ayna kullanılarak gelen müşterilere tasarımcıların yayınladığı son moda trendlerini göstermek istemişlerdi. Şirketin CEO’u Uri Minkoff bu teknolojinin önemini belirtmek için, bu teknoloji ile mağaza içi kıyafet satışlarında markanın beklediğinin üç misli satış yaptığını belirtmiştir.

Ralph Laurende ise, giyinme odalarında kuallanılan RFID teknoloji çalışanlar açısından mağazada bulunan ürünlerin daha kolay bulunmasını ve stok numaralarının kontrol edilmesini sağlamakta ve bu aynalar ürünlerin neler olduklarını göstermsinin yanı sıra aynı zamanda mağaza da nerede bulunduklarını göstermekte ve stok kısmındaki yerlerini de göstermekte, aynı zamanda mağaza ve stokta kaç tane ürün kaldığını da göstermektedir.

Siz ne dersiniz mağazacılığın geleceği oldukça renkli değil mi?

 

h/t: digiday

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın