Mağazacılığın Bugünü: Ralph Lauren’in Akıllı Giyinme Odaları

Ralph Lauren’in Manhattan 5. Caddesinde yer alan yıldız mağazası mağaza içi perakende satışı dijital teknoloji ile birleştirip , bağlantılı giyinme odalarına ev sahipliği yapmaya başladı. Amaç bir yandan müşteri deneyimi üzerindeki olumsuzlukları düzeltmek iken, bir yandan da perakendecilerin daha akıllıca ticaret yapmasına yardımcı olmak.

Kasım ayı itibariyle, yeni akıllı giyinme odaları aynalarının perakendecilik teknoloji platformu Oak Labs tarafından kurulduğundan beri, Ralph Lauren’in müşterileri ile etkileşim oranı yüzde 90’lara ulaşmış ki söylenilene göre bu oran beklenilenin çok daha üzerinde gerçekleşmiş vaziyette.

Polo Ralph Lauren’e göre; “ İnteraktif giyinme odaları Polo’nun müşterileri ile duygusal ve dijital olarak bağlantı kurmasına yardımcı oldu. Ve teknoloji ve insan dokunuşu artık Polo’nun eşit unsurları haline geldiler.”

Ralp Lauren Oak Lab tarafından geliştirilen giyinme odası aynalarında RFID teknolojisini kullanıyor, bu teknoloji müşterinin o markadan daha önce aldığı ürünleri hatırlamasını, aynı zamanda ürünlerin ekran üzerinde gösterilmesini de sağlamakta. Ayna gösterilen ürünün diğer var olan bedenlerini ve renklerini de göstermekte ve bunun yanı sıra müşterinin daha önceden aldıklarına göre tavsiye edilen ürünleri de gösteriyor.

Dijital ve Fiziksel Bütünleşme: Lüks Perakende Satış’ın Kutsalı, Contact Lab ve Exane BNP Paribas tarafından New York City’de bulunan 61 lüks mağaza için yapılan raporda, Ralph Lauren mağazalarında teknolojiyi en başarılı kullanan perakendeci olarak seçilmiştir. Ralph Lauren aynı zamanda akıllı giyinme odası kullanan tek mağaza olarak değerlendirilmiş.

Oak Labs’in CEO’su Healey Cypher’a göre” müşteriler herşeyin daha hızlı ve kolay olmasını arzu eder ve beklerler fakat mağazaya adım attıklarında aslında bir şeylerin çokta değişmediğini görürler.”

Oak Labs’in amacı ise mağaza içi marka deneyimlerine dijital teknolojilerin girmesini yani müşterilerin istediklerine ulaşmasını sağlamak. Oak Labs’ten önce Cypher Rebecca Minkoff’a eBay’in yapacağı perakende yeniliği için de bir konsepte adım atmıştı. Ebay takımı giyinme odasında kullanılan teknolojiyi aynı zamanda satış katında bulunan kısımlarda da akıllı ayna kullanılarak gelen müşterilere tasarımcıların yayınladığı son moda trendlerini göstermek istemişlerdi. Şirketin CEO’u Uri Minkoff bu teknolojinin önemini belirtmek için, bu teknoloji ile mağaza içi kıyafet satışlarında markanın beklediğinin üç misli satış yaptığını belirtmiştir.

Ralph Laurende ise, giyinme odalarında kuallanılan RFID teknoloji çalışanlar açısından mağazada bulunan ürünlerin daha kolay bulunmasını ve stok numaralarının kontrol edilmesini sağlamakta ve bu aynalar ürünlerin neler olduklarını göstermsinin yanı sıra aynı zamanda mağaza da nerede bulunduklarını göstermekte ve stok kısmındaki yerlerini de göstermekte, aynı zamanda mağaza ve stokta kaç tane ürün kaldığını da göstermektedir.

Siz ne dersiniz mağazacılığın geleceği oldukça renkli değil mi?

 

h/t: digiday

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Amazon Tarihinin En Büyük Teslimatını Jurrasic World’e Yaptı

  • Aynı anda hem dünyanın en büyük teslimatlarından birisini yapıp, hem bir filmin gişesine mükemmel bir destekte bulunup hem de e-ticaret adına yapılabilecek neredeyse her şeyi yapabileceğinize müşterilerinizi ikna edersiniz?
  • Amazon’un geçen sene Jurassic World: Fallen Kingdom ile yaptığı işbirliğinden ilham alalım.
  • Benzeri yazılar için; 2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Her şey devasa bir kargo kutusuyla başladı aslında. Ancak dünyanın en değerli markası seçilen Amazon’un en büyük teslimatı sayılan Jurassic World: Fallen Kingdom’ın yankıları ise üzerinden bir sene geçmesine rağmen hala devam ediyor.

Bu devasa teslimat 29 Mayıs’ta Los Angeles’a ulaştırılırken tüm şehri gezmeyi, aralarda molalar verip halkın ilgisini çekmeyi de ihmal etmedi tabii. Gittiği her yerde yoğun bir ilgiyle karşılaşan ve sosyal mecralarda fazlaca paylaşılan bu kutunun mükemmel bir fısıltı pazarlaması olarak tabir edilen buzz marketing’e güzel bir örnek olduğunu söyleyebiliriz.

Üzerinde kocaman bir Jurassic Park logosu ile beraber Alexa, Jurassic World’e kutunun içinde ne olduğunu sor”  yazısı ve smile code olarak adlandırılan QR kod da bulunan kutunun üstündeki kodu Amazon mobil uygulamasından okutanlar bir mikro siteye yönlendirilerek minik bir video izleyip üzerine Jurassic Park filmine indirim kazandılar.

Los Angeles’ın ünlü alışveriş merkezlerinden The Grove LA’ya teslimatı yapılan devasa bir t-rex heykeline Fallen Kingdom oyuncuları Chris Pratt ve  Bryce Dallas Howard’ın eşlik etmesi ile mükemmel bir kampanya gerçekleştirilmiş oldu.

Amazon’dan Jeremi Gorman fikrin bulunuluşu ile ilgili amaçlarının hem müşterilerin hoşuna gidecek hem de Jurassic World Fallen Kingdom ile ilgili söylentiler yaratabilecek bir kampanya istediklerini bu nedenle de teslimat kutusunu gerçekten devasa hale getirdiklerini ifade ediyor.

Tabi kutu üstünde yer alan Smile Code ile hem fiziksel hem de dijital bir etkileşim yakalayan kampanya, sürecin her aşamasında her iki ekibinde mükemmel bir iletişim içinde olmaları sayesinde bu büyük başarıya ulaşmış.

Tabi Amazon’un kendisinin geliştirdiği sesli asistan Alexa’nın hem bu vaka da hem de daha iyi bir müşteri deneyimi yakalanabilecek her yerde kullanılabileceğini ifade eden Amazon’un reklam satışın başındaki Jeremi Gorman bu tarz işbirliklerinin de süreceğinin sinyalini veriyor.

Kaynak: Adweek

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Nike ve Adidas Dünya Kupası için Güçlerini Bitmoji ile Birleştiriyor

  • Dünya kupası yaklaştıkça sponsorlarının bu en büyük futbol olayını kutlamak için yaptığı anlaşmalara daha fazla şahit olmaya başlıyoruz.
  • Bu alandaki son anlaşma ise kişisel emoji yaratma uygulaması olan Bitmoji ile forma sponsorluğunu üstelenen iki dev marka Nike ve Adidas’tan geldi.
  • Benzeri yazılar için; Dünya Kupası; Çok Güzel Hareketler Bunlar Dedirten Markalar

Dünya Kupası’nın başlamasına bir hafta kalmışken, futbol severlerin heyecanını bir kat daha arıtan bir haber var. Spor dünyasının en çok bilinen iki markası Nike ve Adidas güçlerini Bitmoji ile birleştirdi.

İki dev marka, futbol dünyasının bu en büyük olayını kutlamak için kişiye özel emoji uygulaması olan Bitmoji ile yaptıkları anlaşma ile tüm futbol fanlarına kendi çizgi film karakterlerini destekledikleri takıma göre oluşturabilecekleri özel bir kit hazırladılar.

Kit renkleri her markanın sponsoru olduğu kitlere göre değişkenlik gösteriyor. İngiltere için resmi Nike kiti hazırlanmışken, Adidas’ın resmi beyaz kiti sponsoru olduğu Almanya için hazırlanmış durumda.

Diğer resmi Adidas kitleri İspanya, Belçika, İsviçre, Arjantin, Kolombiya, Meksika, Japonya ve Mısır, resmi Nike kitleri ise Fransa, Polonya, Portekiz, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Nijerya, Avusturya ve Güney Kore için hazırlandı.

Bitmoji kullanıcıları kendi profillerini Snapchat aracılığı ile sticker ve 3D Bitmoji artırılmış gerçeklik lenslerine Google Chrome ve Gmail uzantıları ile Apple için Bitmoji klavyesi, Android için ise Gboard üzerinden erişerek güncelleyebilecek.

Futbol fanlarının hem tutkulu hem de kreatif olduğunu belirten Bitmoji’nin yaratıcısı Ba Blackstock, Adidas ve Nike işbirliği ile hazırlanan bu kitleri kendi milli takımını desteklemek isteyenler için futbola sevgilerini gösterebilecekleri “yeni bir yol” olarak tarif etti.

“Futbol fanları binlerce çizgi film görsel ve 3D özellik içinden istediklerini seçerek,  Dünya Kupası hakkında neler hissettiğini anında arkadaşları ile paylaşabilecek.”

Snapchat uygulaması üzerinden Bitmoji’lerin kıyafetlerini formalar ile güncelleyebilir, sonrasında favoriniz olan takımın renklerini avatarınız üstünde hangi ülke ile forma anlaşması olduğuna bağlı olarak Adidas ve Nike logoları ile görebilirsiniz.

Aslında en güzeli tribünde ülkenin heyecanına ortak olmak ancak bu şansa erişemeyen fan kitlesi için tamamen kendilerini de içinde hissedebilecekleri dijital bir deneyim yaratma fikri de oldukça yaratıcı. Nike’ın Türkiye milli takım forma sponsoru olduğu halde listede şimdilik Türkiye’nin olmaması da biraz üzücü, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link