Logolar markalar için hayati bir öneme sahiptir. Peki neden markalar bu denli önemli olan bir şeyi sürekli değiştirme gereği duyarlar?

Logo yenilenmesi çoğu zaman markalar için rahatlatıcı bir unsur olarak görülür. Markanın yeniliklere ne kadar açık olduğunu tüketicilere yansıtır ve -köklü bir değişiklik olmadığı takdirde- bilinçaltındaki marka imajının güçlenmesini sağlar.

Hal böyle olunca, zamanın akışına ayak uydurmak isteyen dünya çapındaki markalar da belirli aralıklarla logolarını değiştiriyor. Bu değişim de genellikle font üzerinde oluyor. Önceleri sert ve keskin hatlara sahip olan logolar yerini daha yumuşak ve müşteri beklentilerine göre şekil alabilen logolara bırakıyor. Örneğin Microsoft;

ms-logos

Ya da Türkiye’den örnek verecek olursak Arçelik;

arçelik logo yeni

Bu iki logo değişiminin bir numaralı sebebi teknolojik gelişmelere ayak uydurma çabasıdır aslında. Çünkü bu şirketler satış yapabilmek için yenilikçi olmalı, yenilikçi olduklarını zihinlere ezberletebilmek için de 20-30 yıl önceki fontlarla ilişiklerini kesmelidirler. İşte bundandır ki özellikle bilişim sektöründeki şirketlerin logoları sürekli değişir.

Peki ya yıllar boyu logosunu hiç  değiştirmeyen markalar?

Bu markaları düşündüğümüzde aklımıza  şüphesiz Coca Cola geliyor. 1885‘den beri sürekli aynı logoyu kullanan şirket bu nedenden dolayı tüm dünyaca istikrarın simgesi olarak gösteriliyor. Bu da başka bir marka algısı yaratma çabası aslında. ”Ben öylesine köklü bir şirketim ki aradan 100 yıl geçse bile aynı şekilde dururum ve ilk günkü kalitemle, hizmetimle tanınırım. ”

Coca Cola demişken…

Konu Coca Cola olunca akla hemen ezeli rakibi Pepsi geliyor. Peki Pepsi 2008 yılında 1 milyon dolar harcayarak yaptırdığı logodan önce hangi logoları kullanmış olabilir?

Bu sorunun yanıtı Coca Cola’nın logosunda gizli;

504x_pepsivscoke.53yzf1j7vyg4g4g0o4wcosk4o.2xne1totli0w8s8k0o44cs0wc.th

Yukarıdaki resimden de anlaşılacağı gibi Coca Cola sözünü duyduğumuzda zihnimizde kırmızı, kıvrımlı Coca Cola yazısı canlanıyor. Bu logo marka ile öylesine özdeşleşmiş ki çoğu insanın aklında logoyu gördüğü an, markanın yıllardır empoze ettiği ‘Mutluluk‘ kelimesi beliriyor.

Peki ya Pepsi’yi duyduğumuzda aklımıza ilk  ne geliyor? Yanıtlayayım isterseniz; Türkiye’de kontör/dakika/sms, İngiltere’de David Beckham, ABD’de Beyonce…

İşte bu yüzden logo önemlidir. Sağlam temellere oturtulmalı, marka ile özdeşleşmesi sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın