Lego’dan Yeşil Adım: Geleceğin Çocuklarının Lego’ları Biyo-plastikten Üretilecek!

Dünya uzun zamandır plastiğin çevreye verdiği tahribata karşı savaş açmış durumda. Bazı konularda oldukça ilerleme kaydetmiş, plastik yerine daha “yeşil” çözümler getirmiş olsak, plastik alternatifleri üzerine tartışsak bile çoğumuzun oynadığı plastik bloklardan oluşan oyuncak Lego gelmiyor.

Plastik blokların kullanılıp çeşitli yapılar oluşturmanın çocukların hayal gücünü geliştirmede yarattığı olumlu etkileri yadsıyamayız ama Lego’yu artık mükemmel yapan sadece bu özelliği değil. Üretim sürecinde fazlaca plastik kullanan dev şirket daha yeşil bir alternatif buldu. Öyle ki artık Lego dünyadaki karbon ayak izindeki etkisini azaltmak amacıyla sürdürülebilir uygulamaları hayata geçirmek ve kullanmayı planlıyor.

Lego kullandığı geleneksel plastik blokları biyo-plastiğe dönüştürmek amacıyla Avrupa’da bulunan rüzgar enerjisi çiftliklerine yatırım yapma konusunda ciddi adımlar atıyor.

Peki nedir bu biyo-plastik?

Biyo-plastik, bitkilerden elde edilen yenilenebilir biokütlelerden (genel olarak sebze yağları, mısır nişastası ve mikrobiyota kullanılarak oluşturulan) oluşur. Ancak çevre dostu bu plastik  çeşidinin oluşturulması, normal plastiğin elde edilmesinden daha maliyetli olduğu için genelde doğada çözünmesi uzun yıllar olan normal plastikler kullanılır. Ancak yeni teknolojiler sayesinde kullanılan malzemeler daha güvenilir hale ve maliyetler daha düşük hale getirilerek, biyo-plastiğin mükemmel bir alternatif haline dönüştürüldü. Ve bu dönüşüm şirketlerin değişimi düşünmesini sağladı.

Lego ilk etapta üretim süreçlerinde biyo-plastiğe yer veremedi. Çünkü bu madde ile üretilen Lego’ların da tıpkı geleneksel plastikten üretilen Legoların bazılarının sert, bazılarının da yumuşak yapıda olması gerekiyordu. Bunu başarabilmek için üretim metotlarını biyo-plastiğe uygun şekilde özelleştirdiler.

Lego bu dönüşümü gerçekleştirmek için 2012 yılında Burbo Bank Extension adındaki İngiltere kaynaklı bir rüzgar çiftliği şirketine yatırım yapmaya başlamış. Bugüne kadar yaptığı yatırımın miktarı 940 milyon dolara ulaşmış durumda.

Şirketin bu yatırımları kullanarak ürettiği enerji şuan Lego’nun dünya çapındaki binalarının kullandığı enerji oranını aşmış durumda. Yani, şirket aslında %100 yenilenebilir enerji kullanarak, hedeflerine çoktan ulaştı.  Ve bu başarıyı 146,000 Lego bloğu yapabilme kapasitesine sahip olan 30 rüzgar türbini yaparak kutladı.

Oyuncakları için sert plastik ihtiyacını biyo-plastikten nasıl karşılayacağına dair yollar aramaya devam eden şirket, sürdürülebilirlik adımlarını sağlam atarak geleceğin çocuklarına daha yeşil bir dünya bırakmak adına sıkı çalışıyor. Umarım diğer tüm şirketlere de ilham kaynağı olurlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bitkiye İnsanlardan Daha İyi Bakan Bir Robot Geliştirildi

  • Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı robot geliştirdi. 
  • Robot bitkinin yeterince güneş almasını ve yeterince su almasına yardımcı oluyor. 
  • İlgili yazı: Kendimizi Robotlara Alkışlatır Olduk

Bitkilerin heliotrpik olduğunu yani, ışığın olduğu yere doğru büyüdüğünü fen ya da biyoloji derslerinizden hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat bitkiler diğer canlılar gibi hayatta kalma konusunda diğer canlılar kadar çaba gösteremiyorlar. Karanlık bir alanda kalan bitki güneş ışığı gören yere doğru büyüse bile yeterince büyümeden, besin yetersizliği sebebiyle ölebilirler.

Bitkileri canı gibi koruyan insanlar neyse ki bitkiler için mücadele veriyor ve onları ayakta tutabiliyorlar. Çin robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi’nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor. 

Yapraklı bir yengeç gibi görünen bu robot-bitki melezinin fonksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmadı ancak ışık, gölge ve nem algılayıcılarıyla bu işlemleri gerçekleştirmek çok zor değil.

Ölü Bir Ayçiçeği İlham Verdi

Tianqi bir sergide gölgelik bir alanda gördüğü ölü bir ayçiçeğinden esinlenerek bu projeye başladığını söylüyor. “Bitkiler genellikle oldukça pasif” diyen Tianqi “…onları kesebilirsiniz, yakabilirsiniz, topraktan sökebilirsiniz ve hiçbir şey yapmadan dururlar. Tüm canlılar arasında en az özgürlüğe sahip yaratıklar bunlar.” diyor. Ancak nasıl ki insanlar hareket kabiliyetini geliştirmek için bisikletler, trenler ve uçaklardan faydalanıyorsa, bitkiler de teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir.

Tianqi “Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir.” diyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link