Lego’dan Yeşil Adım: Geleceğin Çocuklarının Lego’ları Biyo-plastikten Üretilecek!

Dünya uzun zamandır plastiğin çevreye verdiği tahribata karşı savaş açmış durumda. Bazı konularda oldukça ilerleme kaydetmiş, plastik yerine daha “yeşil” çözümler getirmiş olsak, plastik alternatifleri üzerine tartışsak bile çoğumuzun oynadığı plastik bloklardan oluşan oyuncak Lego gelmiyor.

Plastik blokların kullanılıp çeşitli yapılar oluşturmanın çocukların hayal gücünü geliştirmede yarattığı olumlu etkileri yadsıyamayız ama Lego’yu artık mükemmel yapan sadece bu özelliği değil. Üretim sürecinde fazlaca plastik kullanan dev şirket daha yeşil bir alternatif buldu. Öyle ki artık Lego dünyadaki karbon ayak izindeki etkisini azaltmak amacıyla sürdürülebilir uygulamaları hayata geçirmek ve kullanmayı planlıyor.

Lego kullandığı geleneksel plastik blokları biyo-plastiğe dönüştürmek amacıyla Avrupa’da bulunan rüzgar enerjisi çiftliklerine yatırım yapma konusunda ciddi adımlar atıyor.

Peki nedir bu biyo-plastik?

Biyo-plastik, bitkilerden elde edilen yenilenebilir biokütlelerden (genel olarak sebze yağları, mısır nişastası ve mikrobiyota kullanılarak oluşturulan) oluşur. Ancak çevre dostu bu plastik  çeşidinin oluşturulması, normal plastiğin elde edilmesinden daha maliyetli olduğu için genelde doğada çözünmesi uzun yıllar olan normal plastikler kullanılır. Ancak yeni teknolojiler sayesinde kullanılan malzemeler daha güvenilir hale ve maliyetler daha düşük hale getirilerek, biyo-plastiğin mükemmel bir alternatif haline dönüştürüldü. Ve bu dönüşüm şirketlerin değişimi düşünmesini sağladı.

Lego ilk etapta üretim süreçlerinde biyo-plastiğe yer veremedi. Çünkü bu madde ile üretilen Lego’ların da tıpkı geleneksel plastikten üretilen Legoların bazılarının sert, bazılarının da yumuşak yapıda olması gerekiyordu. Bunu başarabilmek için üretim metotlarını biyo-plastiğe uygun şekilde özelleştirdiler.

Lego bu dönüşümü gerçekleştirmek için 2012 yılında Burbo Bank Extension adındaki İngiltere kaynaklı bir rüzgar çiftliği şirketine yatırım yapmaya başlamış. Bugüne kadar yaptığı yatırımın miktarı 940 milyon dolara ulaşmış durumda.

Şirketin bu yatırımları kullanarak ürettiği enerji şuan Lego’nun dünya çapındaki binalarının kullandığı enerji oranını aşmış durumda. Yani, şirket aslında %100 yenilenebilir enerji kullanarak, hedeflerine çoktan ulaştı.  Ve bu başarıyı 146,000 Lego bloğu yapabilme kapasitesine sahip olan 30 rüzgar türbini yaparak kutladı.

Oyuncakları için sert plastik ihtiyacını biyo-plastikten nasıl karşılayacağına dair yollar aramaya devam eden şirket, sürdürülebilirlik adımlarını sağlam atarak geleceğin çocuklarına daha yeşil bir dünya bırakmak adına sıkı çalışıyor. Umarım diğer tüm şirketlere de ilham kaynağı olurlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Bu Yıl İstanbul Üniversitesi Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nde “Dönüşüm, muhteşem olacak!”

Türkiye’nin ISO 9001 Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek öğrenci kulübü olan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen gelenekselleşen Reklam ve Pazarlama Zirvesi bu yıl “Dönüşüm, muhteşem olacak!” sloganıyla katılımcılarını bekliyor.

Firmaların pazarlama stratejileri, yeni nesil pazarlama trendleri, reklamcılık sektörünün perde arkası, reklamcılık ve pazarlama alanlarında dönüşüm gibi bir çok konunun ele alınacağı Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18, 12 Mart Pazartesi günü 10:00-16:00 saatleri arasında UNIQ Istanbul’da gerçekleşecek.

Katılımcılar, etkinliğin sonunda Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18 Katılım Sertifikası almaya hak kazanacaklar.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki konuşmacıları ise şöyle:

 Ömer Barış GÖKPINAR, Samsung Türkiye CMO/Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Yüce ZEREY-Hepsiburada.com CMO, Tunç BERKMAN, Vestel CMO/Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, Ender MERTER-İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı, Serhat BAYRAM-Serdesin Ajansı Kurucusu & Yaratıcı Yönetmen 

Türkiye’nin Alanında En Başarılı Kadın Yöneticileri Paneli:

Ebru ÖZGÜÇ – Vodafone Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü, Figen BİLGEN – Abdi İbrahim Satış ve Pazarlama Direktörü, Merve Naz ATMACA – puhutv Pazarlama Direktörü, Lize KARABOĞA – Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Aysun KARABIYIK – Lenovo TR Pazarlama ve İletişim Direktörü

ETİ Reklam ve Pazarlama Paneli:

Zübeyde ÖZMEN – ETİ Kek Kategori Müdürü, Didem USLUER – Dijital Pazarlama Müdürü, Serhat GÜRCÜ – Youthworks Reklam Ajansı Başkanı, Eypio – Müzisyen

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki belirlenen ürün sponsorları ise şöyle:

Starbucks, Coca – Cola, Gönül Kahvesi, Gloria Jeans, Papa Johns, Pınar, Morhipo,N11.com, Yves Rocher, Aıesec, Başakşehir Living Lab, Uber, Puma, ETİ, Tınaz Elektronik, Edding, Fujifilm, Havadayız, Amerikan Kültür, Tada, Eğlence Organizasyon, Perfetti van melle.

Ayrıca;
Bilge adam Akademi, Smartpro Akademi, Başak Erdemir, 4129 Grey, İstanbul Moda Akademisi, Masterpiece, Escapeist, Çiçek Akademi, İlancılık101, Lösev, Sinem&Didem Kardeşler gibi bir çok ismin gerçekleştireceği birbirinden değerli workshoplar fuaye alanında sizleri bekliyor olacak!

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için : www.rpzistanbul.com

Biletler Biletino’da!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Boğaziçi Yönetim & Liderlik Zirvesi’nde Bugünün Liderleri Geleceğin Liderleriyle Buluşuyor!

İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 17-18 Mart tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de TEB ana sponsorluğunda ikinci kez gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi “Yönetim” ve “Liderlik” alanlarını çok geniş bir yelpazede ele alıyor! Etkinliğe katılan öğrencilerin iki gün boyunca sektörün önde gelen markalarının CEO ve üst düzey yöneticilerinin liderlik ve kariyer hikayelerini dinleme fırsatı yakalayacağı zirvemiz, bugünün liderleri ile geleceğin liderlerini bir araya getiriyor! Birçok lider markayı ve iş dünyasının çok değerli ismin yanı sıra “Sporda Liderlik“, “Medyada Liderlik” ve “Yeni Nesil Liderlik” gibi birçok konuya değinilecek.

TEB, Unilever, Metro Cash&Carry, Pladis, Arçelik, BSH, Anadolu Efes, Abdi İbrahim ve Otokoç Otomotiv‘in şirket oturumları, Kaan Terzioğlu, Nevzat Aydın ve birçok alanında uzman isimle bireysel oturumlar ve özel oturumlarla dolu 2 gün katılımcılarını bekliyor. Zirve aynı zamanda katılımcılarına etkinlik sonunda sertifika kazandıracak.

Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için yonetimveliderlikzirvesi.buik.net‘i ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link