Lego’nun ilk uzun metrajlı gerçek sinema filmi Lego Movie  7 Şubat’ta vizyona giriyor. Daha önce internet üzerinden yayılan birçok kısa filmi olan marka, bu adımıyla bence çok doğru bir karar almış. Nedenlerine geçmeden önce filmin fragmanı izleyelim:

http://www.youtube.com/watch?v=fZ_JOBCLF-I

Hemen hemen hepimizin yolu herhangi bir yaşta, bir şekilde Lego ile kesişmiştir diye düşünüyorum. En azından hayallerimizi süslemiştir bu eğlenceli marka. Bana göre benim jenerasyonumun çocukluğunda sahip olmak istediği iki  önemli oyuncak markası vardır. Bunlardan biri Lego diğeri de Play-Doh’tur. Play-Doh daha dönemsel ve daha çabuk sıkılınabilen bir oyuncak olduğu için Lovemark olmaktan uzak olsa da Lego tam bir Lovemarktır. Her yaştan hayranı, alıcısı, takipçisi vardır ve tüm bu insanları bir araya getirmeyi, bünyesine katmayı, her birini Lego’nun kendine has dünyasının bir parçası  hissettirmeyi çok ustaca yapar Lego.

Ben her zaman “Lego Kültürü” diye bir kavram olduğunu ve bu kültürün gerekliliklerini yalnızca gerçek hayranlarının bildiğini düşünürüm. Sanki fantastik bir Lego Dünyası var da o dünyaya girebilmek için emek vermek, bazı yetkinlikler kazanmak gerek gibi gelir bana. Bu nedenle Lego bir oyuncaktan çok daha fazlasıdır çünkü içerisinde sanat, hayal gücü, yaratıcılık, proje, sosyallik, sabır gibi birçok unsur barındırır.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı Lego  filminin yapılmış olması son derece mantıklı. Belli bir izleyici kitlesi çoktan hazır olan film, büyük olasılıkla  animasyon film sevenleri ve çocukları da kendine çekecek böylece geniş bir izleyici kitlesine ulaşacaktır. Ayrıca ürünün kendisi eğlenceli ve 3 boyutlu karakterlerden oluştuğu için 3D bir animasyon filme son derece uygun. Zaten Lego bu anlamda bence en şanslı markalardan biri. Pazarlama faaliyetlerinde yardımcı hiçbir kişiye ya da nesneye ihtiyacı yok. Tek bir yıldız var o da ürünün kendisi.

Lego’nun pazarlanması için bir yerlerden eğlenceli ya da ilgi çekici bir konu bulup ürünü de araya sıkıştırmaya hiç gerek yok çünkü eğlence de, ilgi çekicilik de ürünün kendisinde mevcut.Tüm bu avantajları sonuna kadar kullanan marka, özellikle son dönemin en çok konuşulan pazarlama çeşidi, İçerik Pazarlama’daki başarısıyla övgüler alıyor.

Sanırım Lego Movie sayesinde ürün satışında önemli bir artış sağlanması da bekleniyordur.

Bir Cevap Yazın