LEGO 80 Senelik Serüvenin Etkileyici Öyküsü 0

LEGO. Çocukluk zamanlarımıza damgasını vurmuş, çocukluğuma ait birçok oyuncak temalı hatırada ön sıralarda yer almış enfes marka. Nedendir bilmem hem logosuyla hemde ismiyle her zaman bende bir sempati uyandıran LEGO, bu sene tam 80 yaşına bastı.

Bu 80 senelik yolculuğunda oyuncak sektörüne başta sistem anlayışı olmakla beraber birçok yenilik katan ve deyim yerindeyse boşlukları doldurmasıyla ün kazanan LEGO, birçok icada ilham olmakla kalmayıp bir çok icadında LEGO haline dönüştü.

Peki LEGO’nun bu denli güçlü bir marka olmasının ve bunca senedir piyasada kalmasının arkasındaki nedenler neler ?

Bu soruya sağlıklı cevaplar bulmak için öncelikle LEGO’nun ilk kurulduğu yılların aksine, piyasada tutunmaya başladığı, yavaş yavaş popüler olmaya başladığı yıllara bakmak gerek. Sektörde ihtiyaç duyulan eğitim, yaratıcılık ve eğlence temalı oyuncak konseptine güzel bir çözüm bulan LEGO, daha önce görülmemiş bir anlayışla sektöre yenilikler getirdi. Bu üç arayışa aynı üründe cevap vermeyi başaran firma kısa sürede piyasada tutundu ve oyuncak sektöründe giderek popüler bir marka haline geldi.

Oyuncak sektörüne o güne dek görülmemiş bir sistem anlayışı getiren firma, piyasada tutunma adına belki de en büyük adımlarından birini bu şekilde sağladı. En temel haliyle bir şehir olarak kurgulanan oyun hem çocukların hayal dünyasının aranan objesine cevap verirken hemde LEGO’yu sürekli talep edilen bir oyuncak haline getirdi. Ayrıca sistem anlayışını, oyuncakların hayal gücüne dayalı çoğu objeyi yapmasına izin verecek şekilde olan tasarımıyla birleştiren LEGO, yalnızca küçük yaştaki çocukların değil, tüm yaş gruplarının ilgisini çekerek zengin bir müşteri kitlesinin oluşmasını sağladı.

Büyük bir müşteri kitlesi kazandıktan sonra LEGO’nun yaptığı en stratejik atılımlardan biride müşteri segmantasyonuna giderek her kullanıcı grubu için, o segmente özel yeni ürün grupları oluşturması. LEGO Baby (0-3 yaş), LEGO Duplo (0-6 yaş), LEGO Creator, LEGO Mindstorms gibi ürünleriyle her yaşa ve her zevke izin verecek şekilde yeniden tasarlanan parçalar ve yeni eklenen bileşenler çok daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı sağladı.

Birçok cocuğa ilham olan, belki de dünyayı değiştirecek ürünleri yaratmada ilk adım olan LEGO, bu yıl tam 80. yaşını kutluyor. Şirketin ilk günlerinden bu güne kadar geçirmiş olduğu tüm evrelere yer verdiği eğlenceli bir kısa film hazırlayan Lego yine iyi bir işe imza atmış :  

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link