LEGO. Çocukluk zamanlarımıza damgasını vurmuş, çocukluğuma ait birçok oyuncak temalı hatırada ön sıralarda yer almış enfes marka. Nedendir bilmem hem logosuyla hemde ismiyle her zaman bende bir sempati uyandıran LEGO, bu sene tam 80 yaşına bastı.

Bu 80 senelik yolculuğunda oyuncak sektörüne başta sistem anlayışı olmakla beraber birçok yenilik katan ve deyim yerindeyse boşlukları doldurmasıyla ün kazanan LEGO, birçok icada ilham olmakla kalmayıp bir çok icadında LEGO haline dönüştü.

Peki LEGO’nun bu denli güçlü bir marka olmasının ve bunca senedir piyasada kalmasının arkasındaki nedenler neler ?

Bu soruya sağlıklı cevaplar bulmak için öncelikle LEGO’nun ilk kurulduğu yılların aksine, piyasada tutunmaya başladığı, yavaş yavaş popüler olmaya başladığı yıllara bakmak gerek. Sektörde ihtiyaç duyulan eğitim, yaratıcılık ve eğlence temalı oyuncak konseptine güzel bir çözüm bulan LEGO, daha önce görülmemiş bir anlayışla sektöre yenilikler getirdi. Bu üç arayışa aynı üründe cevap vermeyi başaran firma kısa sürede piyasada tutundu ve oyuncak sektöründe giderek popüler bir marka haline geldi.

Oyuncak sektörüne o güne dek görülmemiş bir sistem anlayışı getiren firma, piyasada tutunma adına belki de en büyük adımlarından birini bu şekilde sağladı. En temel haliyle bir şehir olarak kurgulanan oyun hem çocukların hayal dünyasının aranan objesine cevap verirken hemde LEGO’yu sürekli talep edilen bir oyuncak haline getirdi. Ayrıca sistem anlayışını, oyuncakların hayal gücüne dayalı çoğu objeyi yapmasına izin verecek şekilde olan tasarımıyla birleştiren LEGO, yalnızca küçük yaştaki çocukların değil, tüm yaş gruplarının ilgisini çekerek zengin bir müşteri kitlesinin oluşmasını sağladı.

Büyük bir müşteri kitlesi kazandıktan sonra LEGO’nun yaptığı en stratejik atılımlardan biride müşteri segmantasyonuna giderek her kullanıcı grubu için, o segmente özel yeni ürün grupları oluşturması. LEGO Baby (0-3 yaş), LEGO Duplo (0-6 yaş), LEGO Creator, LEGO Mindstorms gibi ürünleriyle her yaşa ve her zevke izin verecek şekilde yeniden tasarlanan parçalar ve yeni eklenen bileşenler çok daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı sağladı.

Birçok cocuğa ilham olan, belki de dünyayı değiştirecek ürünleri yaratmada ilk adım olan LEGO, bu yıl tam 80. yaşını kutluyor. Şirketin ilk günlerinden bu güne kadar geçirmiş olduğu tüm evrelere yer verdiği eğlenceli bir kısa film hazırlayan Lego yine iyi bir işe imza atmış :  

Bir Cevap Yazın