LEGO 80 Senelik Serüvenin Etkileyici Öyküsü

LEGO. Çocukluk zamanlarımıza damgasını vurmuş, çocukluğuma ait birçok oyuncak temalı hatırada ön sıralarda yer almış enfes marka. Nedendir bilmem hem logosuyla hemde ismiyle her zaman bende bir sempati uyandıran LEGO, bu sene tam 80 yaşına bastı.

Bu 80 senelik yolculuğunda oyuncak sektörüne başta sistem anlayışı olmakla beraber birçok yenilik katan ve deyim yerindeyse boşlukları doldurmasıyla ün kazanan LEGO, birçok icada ilham olmakla kalmayıp bir çok icadında LEGO haline dönüştü.

Peki LEGO’nun bu denli güçlü bir marka olmasının ve bunca senedir piyasada kalmasının arkasındaki nedenler neler ?

Bu soruya sağlıklı cevaplar bulmak için öncelikle LEGO’nun ilk kurulduğu yılların aksine, piyasada tutunmaya başladığı, yavaş yavaş popüler olmaya başladığı yıllara bakmak gerek. Sektörde ihtiyaç duyulan eğitim, yaratıcılık ve eğlence temalı oyuncak konseptine güzel bir çözüm bulan LEGO, daha önce görülmemiş bir anlayışla sektöre yenilikler getirdi. Bu üç arayışa aynı üründe cevap vermeyi başaran firma kısa sürede piyasada tutundu ve oyuncak sektöründe giderek popüler bir marka haline geldi.

Oyuncak sektörüne o güne dek görülmemiş bir sistem anlayışı getiren firma, piyasada tutunma adına belki de en büyük adımlarından birini bu şekilde sağladı. En temel haliyle bir şehir olarak kurgulanan oyun hem çocukların hayal dünyasının aranan objesine cevap verirken hemde LEGO’yu sürekli talep edilen bir oyuncak haline getirdi. Ayrıca sistem anlayışını, oyuncakların hayal gücüne dayalı çoğu objeyi yapmasına izin verecek şekilde olan tasarımıyla birleştiren LEGO, yalnızca küçük yaştaki çocukların değil, tüm yaş gruplarının ilgisini çekerek zengin bir müşteri kitlesinin oluşmasını sağladı.

Büyük bir müşteri kitlesi kazandıktan sonra LEGO’nun yaptığı en stratejik atılımlardan biride müşteri segmantasyonuna giderek her kullanıcı grubu için, o segmente özel yeni ürün grupları oluşturması. LEGO Baby (0-3 yaş), LEGO Duplo (0-6 yaş), LEGO Creator, LEGO Mindstorms gibi ürünleriyle her yaşa ve her zevke izin verecek şekilde yeniden tasarlanan parçalar ve yeni eklenen bileşenler çok daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı sağladı.

Birçok cocuğa ilham olan, belki de dünyayı değiştirecek ürünleri yaratmada ilk adım olan LEGO, bu yıl tam 80. yaşını kutluyor. Şirketin ilk günlerinden bu güne kadar geçirmiş olduğu tüm evrelere yer verdiği eğlenceli bir kısa film hazırlayan Lego yine iyi bir işe imza atmış :  

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link