Türkiye’nin en büyük perakende markalarından biri olan LC Waikiki, son zamanlarda online satış kanalıyla da adından söz ettiriyor.

Son dönemde online satış kanallarının daha popüler olmaya başlamasıyla beraber, geleceği görebilen markalar da bu alana daha çok önem vermeye başladı. ‘’İyi giyinmek herkesin hakkı’’ diyerek yoluna devam eden Waikiki de bu markalardan biri oldu. Fiziki satışların yoğunluğun yanı sıra online’da da hızlı bir yükselişe geçen Waikiki geçtiğimiz günlerde online satışta 2012’yi nasıl geçirdiklerini interaktif bir infografikle göstermiş oldu.

İnfografikte en dikkat çeken nokta ise  satış rakamları: 43.000 çeşit ürünün yer aldığı lcwaikiki.com’un, 2012 boyunca 349.264 sipariş aldığını ve site üzerinden 1.862.190 adet satış yapıldığını görüyoruz. Sepetteki ortalama ürün sayısı 5’ken, ortalama sepet tutarı da 94 tl… Alışveriş hala kadınlar arasında daha popüler olduğundan, sipariş verenlerin %70’inin kadın %30’unun erkek üye olması şaşırtmayan bir veri.

2012’de ne kadar büyüdük kısmında yer alan bilgiler de marka açısından tatmin edici. Site üzerindeki ürün sayısındaki %59’luk büyüme hem sipariş sayısındaki % 69’luk hem de cirodaki %78’lik artışın nedenlerinden biri. Diğer nedenlerden biri de insanların artık online alışverişten eskisi kadar korkmuyor oluşu. Burada gözümüze çarpan ilginç bir diğer veri de nüfus yoğunluğuna göre en çok sipariş veren iller sıralamasında ilk üçün sahiplerinin Tunceli, Artvin ve Konya olması.

Ülkemizde online satışların nasıl gittiğine dair bir fikir edinmenizi sağlayacak LC Waikiki 2012 infografiğinin diğer faydalı verilerine siz de göz atabilirsiniz.

infografik-2012-e1365083486175

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın