Para harcamadan reklamın yapılabileceği ender yollardan birisi olan kulaktan kulağa pazarlama, markaların iştahını kabartan yöntemlerin başında geliyor. Bu yöntem ile organizasyonel amaçlara ulaşmak ise tüketiciyi iyi anlamak ve analiz etmekten  geçiyor. Peki tüketicileri ne derece analiz edebiliyoruz? Ya da bu konuda bilmediklerimiz neler?

Sosyal Medya önemli ama hayati değil!

Social-Media-CollageYapılan araştırmalar marka hakkında olan konuşmaların sadece %10’unun sosyal medyaya yansıdığını gösteriyor. Kalan %90’lık oran ise offline mecrada gerçekleşiyor. Bu durum elbette izleme araçların önemsiz olduğunu göstermiyor. %10’luk bir kitlenin ne konuştuğunu anladığımızda diğer %90’lık kitle ile ilgili verilere de rahatlıkla ulaşabiliriz.

Bankacılık ve Finans en çok konuşulan sektör

İşin içine yatırımlar girdiğinde, hangi bankanın ne durumda olduğu ve birikimlere ne gibi faydalar sağladığı da önemli bir hal alıyor. Hal böyle olunca insanların bu sektörle ilgili deneyimlerini çevresindekiler anlatması da kaçınılmaz oluyor. inTV’nin araştırmalarına göre insanların %68’i ayda en az bir kez bankacılık ve finans sektörü ile ilgili tecrübelerini paylaşıyor.

En çok aile ve arkadaşlarla konuşuyoruz

Markalar hakkındaki yorumlarımızın %80’inden fazlasını ailemiz veya yakın arkadaşlarımıza yapıyoruz. Bunu %25 ile iş arkadaşlarımız takip ediyor. Diyalogların sosyal medya üzerinden gerçekleşme durumu ise sadece %4.

Olumlu tecrübeler daha çok konuşuluyor

Tüketicilerin büyük bir kısmı marka ile yaşadığı olumlu tecrübeleri  anlatmayı tercih ediyor. Yapılan araştırmalarda marka diyaloglarının %66’sının son derece olumlu olduğu tespit edildi. Marka üzerine yapılan aşırı olumsuz yorumların yüzdesi ise sadece 8.

Haftada 60 markaya yorum yapılıyorbranding-logo-600x339 (1)

WOMMA (Word of marketing association) tarafından ABD’de yapılan bir araştırma WOMM’un hayatımızla ne denli bütünleştiğinin bir kanıtı. Ortalama bir ABD vatandaşının haftada 60 defa markalar üzerinde yorum yaptığını vurgulayan araştırmada dikkati çeken bir diğer durum ise sadece ABD’de her gün 3.3 milyar defa marka yorumunun yapılması.

Bir Cevap Yazın