İçinde yaşadığımız mobil çağda pazarlama stratejileri de hızlı bir biçimde değişiyor. Pew Enstitüsü’nün araştırmasına göre 18 yaşından büyük akıllı telefon kullanıcılarının %74’ü akıllı telefonları ile  Google Maps ya da Yandex Maps gibi GPS sistemlerini kullanıyor.

Artık günlük yaşamımızın içine girmiş olan bu yeni norm hayatımızı şekillendirmeye başladığı gibi pazarlamayı da şekillendirmeye başladı. Konum tabanlı pazarlama dendiğinde akla gelenler arasında SMS tabanlı pazarlama ve Geolocation tabanlı sosyal ağlar geliyor. Geleneksel pazarlamanın mobille ilk tanıştığı nokta olan SMS tabanlı pazarlama çoğu zaman markalarca spam pazarlama kategorisine sokuluyor olsa da mobil çağın en güçlü pazarlama yöntemlerinden birini oluşturuyor.

Artık gelinen noktada servis sağlayıcıların gerekli izinleri almasıyla birlikte bir cafenin önünden geçerken o cafeden “hemen cafemize gel, ilk dondurman bizden olsun” içerikli SMS’ler alabiliyoruz. Ancak bu noktada markalar ufak bir sıkıntı yaşıyorlar. Hedeflemeyi doğru bir şekilde yapmaya özen göstermeden herkese birden SMS gönderme yoluna giden markalar müşterilerin kendilerine karşı körleşmesine yol açıyor ve bütçelerini boşa harcamış oluyorlar. Bu oran gitgide düşüyor olsa da şu an en güçlü mobil pazarlama yöntemi SMS pazarlama diyebiliriz. TextSprout’un hazırlamış olduğu bu videodan bazı istatistikleri inceleyebilirsiniz.

Yazının devamını oku

Bir Cevap Yazın