Kontrolsüz Kamu Spotu, Kamu Spotu Değildir!

Kamu yararına bilgilendirici ve eğitici mesajları; film, ses ve alt bantlar ile bize ulaştıran kamu spotları, bizlere doğru olanı, iyi olanı ve güzel olanı gösterme motivasyonu taşıyor.  Ülke olarak 2012 yılında tanıştığımız kamu spotları halen daha en geniş kitlelere erişim olanağı sağlayan ve haliyle halen en maliyetli mecraları “bedava” elde edebilme yeteneği ile kamu kurum ve kuruluşları ve dernek/vakıflar gibi sivil toplum kuruluşları için harika bir fırsat ve mükemmel bir güç!

Ancak kabul edeceğiniz üzere kontrolsüz güç, güç olarak pek itibar görmüyor. Kararmış ciğerlere bakmak, yüzü morarmış kadınlar görmek, soba borularının nasıl birleştirildiğini öğrenmek insanlara davranışlarını değiştirtmek için yeterli olmuyor.

Henry Kissinger’in dediği gibi gerçeğin ne olduğu değil, gerçek olarak algılananın ne olduğunun önemli olduğu bir dönemdeyiz. Sigaranın öldürücü gerçekliği onun diğer tüm olumsuzluklarından güçlüdür. Ancak birisine “sigara içersen ölürsün” demek yerine “yine leş gibi kokmuşsun” demek ona kendini çok daha kötü hissettirecektir. O yüzden sigara içenin ciğeri ile içmeyenin ciğerini resmetmek yerine Kanada Sağlık Bakanlığı’nın sosyal içici temalı kamu spotu çok daha işlevseldir.

Kadına yönelik şiddet karşıtı bilinçlendirme amacı güderken kocasından dayak yemiş kadınları göstermek, henüz bu şiddete maruz kalmayanları mı kurtaracak yoksa bu şiddete maruz kalanların yedikleri dayakların son olmasını mı sağlayacak? Ya da işgücü içerisindeki kadın istihdamı oranlarının düşüklüğü hangi işverenin utanmasını sağlıyor? Temeldeki sorun algılardaki hatalı kadın tanımı iken sorunun temeline inecek deneyimsel bir çalışma çok daha etkili olmaz mı?

http://www.youtube.com/watch?v=XjJQBjWYDTs

“Verdiğim mesaj doğru nasılsa, ver geç” mantığı ile harekete geçirici projeler yapmak maalesef mümkün değil. İnsanlara zaten farkında oldukları ve alıştıkları gerçekleri hatırlatmanın faydası yok. Onları harekete geçirecek şeyler bilinçaltlarındaki gerçekler. O yüzden çok kuvvetli bir mecra olan kamu spotları doğru ellerde harika sonuçlar çıkarabilecektir. (Özellikle televizyon gibi bir mecraya bedava erişim olanağına sahip kamu spotlarının, ceza almış TV kanalının yayınlamak zorunda olduğu belgeseller tadında bir kurgu ile hazırlanması, potansiyelin ziyanı örneklerinin ilk sıralarında yer alacaktır.) Hatta biraz daha ileriye giderek, günümüzde geleneksel ile dijitalin uyum içinde olması gerekliliği de kamu spotları için göz önünde bulundurularak, tüm dünyada viral etkisi yaratacak işlere imza atılabilmesidir esas olan.

http://www.youtube.com/watch?v=s8kNNFJVQ5w

Ülkemizde ağırlıklı olarak Bakanlıklar imzalı gerçekleştirilen kamu spotlarındaki sürecin nasıl işlediğini (senaryonun nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı, çekimlerin hangi seviyedeki profesyonelliklerde yapıldığı vb.) bilmiyorum ama arkeoloji müzesindeki sünnet düğününden müzekart bilinçlendirmeli bir viral kamu spotu yapabilecek zihniyeti arzuluyorum…

*Günümüzün önemli uyarıcılarından olan kamu spotları ile anlatmak istediklerimin biraz daha detayı için şu yazımı tavsiye ediyor, yukarıdaki işlerin çoğuna sayesinde ulaştığım adamlaryapıyor’a naçizane teşekkürlerimi iletiyorum.  

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

5 yildir bankacilik/finans sektorunde finansal analiz ve kredi degerlendirme profesyoneli olarak calisan yazar, 2007 yilindan itibaren de pazarlama uzerine yazilar yazmaktadir.

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link