Kolanın İki Devi Meyve Suyu Pazarında Karşı Karşıya Geliyor 3

Türkiye’de özellikle son dönemde meyve suyu denince akla gelen ilk marka “Cappy”. Pazarda %30’lara yakın bir paya sahip olan Coca-Cola’nın Minute Maid markasının Türkiye’deki ayağı olan Cappy, meyve suyu pazarında rakipsiz bir görüntü çiziyor. Gerek inovatif ürünleri ve yeni tatları, gerekse yüksek tüketici memnuniyeti ile Cappy, tartışmasız açık ara lider olarak göze çarpıyor. Coca-Cola grubunun genel stratejisi olan her girdiği segmentte lider olma hedefi, meyve suyu kategorisinde oldukça sağlam bir şekilde başarılmış vaziyette. Dimes, Tamek gibi güçlü markalar hemen arkasında yer alsa da, 1994 yılında merhaba dediği Türkiye’de Cappy, tüketicilerin gönlündeki meyve suyu markası olmuş durumda. İlk yüzde yüz meyve suyu da dahil olmak üzere, pek çok yeni ürünü tüketiciyle  buluşturup pazarın büyümesinde önemli rol oynayan Cappy’nin önemli bir global rakibi Türkiye’ye adım atacak gibi gözüküyor.

Tropicana

Coca-Cola’nın en büyük rakibi Pepsi, Türkiye’de ki Cappy saltanatına son vermek için, Tropicana markasını Türkiye’ye getirmeye karar verdi. 2007 yılında Tamek ile yaptığı stratejik anlaşma ile meyve suyu pazarına giriş yapan PepsiCo, pazardaki rekabette pek farklı şeyler söyleyemedi ve Cappy’nin yükselişini izlemek zorunda kaldı. Meyve suyu pazarında rakibini yakalamak isteyen Pepsico, Tropicana kartı ile Cappy’i zorlamayı hedefliyor. Tabii, Tropicana’nın Türkiye’ye gelmesinin tek sebebi Coca-Cola’ya iyi bir ders vermek falan değil. Türkiye’de meyve suyu pazarı yükselen bir trende sahip, ve kişi başı tüketimde oldukça önemli bir büyüme vaat ediyor. Şu anda kişi başı tüketimin yaklaşık 9 litre olduğu Türkiye, ortalamanın 25 litre olduğu Avrupa ve 45 litre olduğu ABD’ye göre oldukça geri durumda. Bu düşük tüketim markalara gelecek ile ilgili olarak önemli büyüme fırsatları sunuyor.

Cirosal olarak 2 milyar TL büyüklüğe sahip olan Türkiye meyve suyu pazarı, yılda 900 milyon litrelik satış gerçekleştiriyor. Yerel, ulusal ve global pek çok markanın yer aldığı pazarda, Cappy, Dimes, Tamek gibi markalar pazarın büyük bölümünü elinde bulunduruyor. Tropicana’nın Türkiye gelmesi hem pazarın büyümesi hem de artan rekabet ile kalite ve fiyatta olacak değişikliklerle de tüketiciye pozitif etkisi konularında önemli katkılar yapacaktır. Tropicana %100 meyve suyu özelliği ile öne çıkan bir marka olduğu için, özellikle bu segmentte rakipleri ile iddialı bir rekabete girecektir. Avrupa’da meyve suları içinde %30-35 paya sahip olan %100 meyve suları, Türkiye’de henüz %7-8 oranında, bu nedenle Tropicana’nın gelişi ciddi büyüme oranları ile meyve suyu pazarında dengeleri değiştirmeye başlayabilir. Tropicana’nın portfolyosundaki pek çok yeni tat ve üründe, mutlaka pazarda yeni ürünlerin tüketiciyle buluşmasına neden olacaktır. Tabii, Cappy’nin karşısına çıkacak olan bu global marka, pazarın yeniden şekillenmesine neden olabilir. Fakat Coca-Cola’nın da kolay lokma olmadığı aşikar, nitekim Cappy hali hazırda tüketicilerin gönlünde taht kurmuş durumda ve kısa vadede bunu değiştirmek çok da kolay gözükmüyor.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

3 Comments

  1. Tropicana Dünya’nın en büyük markası. 70 ülkede faaliyetteler ve hepsinde liderler. Türkiye’de dengeler değişir. Tropicana dünya markası. Cappy ise sadece Coca Cola’nın Türkiye gibi geri kalmış olarak gördüğü ülkelerde piyasaya sürdüğü alt segment bir ürün. Tüm Türkiye’ye hayırlı olsun.

  2. çevremde 5 tane büyük market var pehlivanoglu evka3 magazanızda vişnesi yok her gün soruyorum hep gelecek deniyor ben afyonluyum meyve suyunu içemiyoruz. izmir ana bayi telf verin oradan alayım 0555******* saygılar

  3. ewet bende mersinin silifke ilçesinde bende bulamıyorum tadına dahi bilmiyoruz iyi güzel hoş hergun reklamlarını izliyoruz içemedikten sonra izlesek ne fayda

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Bugün, 'Blind Date' İndiriminde Son Gün!
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link