Türkiye’de özellikle son dönemde meyve suyu denince akla gelen ilk marka “Cappy”. Pazarda %30’lara yakın bir paya sahip olan Coca-Cola’nın Minute Maid markasının Türkiye’deki ayağı olan Cappy, meyve suyu pazarında rakipsiz bir görüntü çiziyor. Gerek inovatif ürünleri ve yeni tatları, gerekse yüksek tüketici memnuniyeti ile Cappy, tartışmasız açık ara lider olarak göze çarpıyor. Coca-Cola grubunun genel stratejisi olan her girdiği segmentte lider olma hedefi, meyve suyu kategorisinde oldukça sağlam bir şekilde başarılmış vaziyette. Dimes, Tamek gibi güçlü markalar hemen arkasında yer alsa da, 1994 yılında merhaba dediği Türkiye’de Cappy, tüketicilerin gönlündeki meyve suyu markası olmuş durumda. İlk yüzde yüz meyve suyu da dahil olmak üzere, pek çok yeni ürünü tüketiciyle  buluşturup pazarın büyümesinde önemli rol oynayan Cappy’nin önemli bir global rakibi Türkiye’ye adım atacak gibi gözüküyor.

Tropicana

Coca-Cola’nın en büyük rakibi Pepsi, Türkiye’de ki Cappy saltanatına son vermek için, Tropicana markasını Türkiye’ye getirmeye karar verdi. 2007 yılında Tamek ile yaptığı stratejik anlaşma ile meyve suyu pazarına giriş yapan PepsiCo, pazardaki rekabette pek farklı şeyler söyleyemedi ve Cappy’nin yükselişini izlemek zorunda kaldı. Meyve suyu pazarında rakibini yakalamak isteyen Pepsico, Tropicana kartı ile Cappy’i zorlamayı hedefliyor. Tabii, Tropicana’nın Türkiye’ye gelmesinin tek sebebi Coca-Cola’ya iyi bir ders vermek falan değil. Türkiye’de meyve suyu pazarı yükselen bir trende sahip, ve kişi başı tüketimde oldukça önemli bir büyüme vaat ediyor. Şu anda kişi başı tüketimin yaklaşık 9 litre olduğu Türkiye, ortalamanın 25 litre olduğu Avrupa ve 45 litre olduğu ABD’ye göre oldukça geri durumda. Bu düşük tüketim markalara gelecek ile ilgili olarak önemli büyüme fırsatları sunuyor.

Cirosal olarak 2 milyar TL büyüklüğe sahip olan Türkiye meyve suyu pazarı, yılda 900 milyon litrelik satış gerçekleştiriyor. Yerel, ulusal ve global pek çok markanın yer aldığı pazarda, Cappy, Dimes, Tamek gibi markalar pazarın büyük bölümünü elinde bulunduruyor. Tropicana’nın Türkiye gelmesi hem pazarın büyümesi hem de artan rekabet ile kalite ve fiyatta olacak değişikliklerle de tüketiciye pozitif etkisi konularında önemli katkılar yapacaktır. Tropicana %100 meyve suyu özelliği ile öne çıkan bir marka olduğu için, özellikle bu segmentte rakipleri ile iddialı bir rekabete girecektir. Avrupa’da meyve suları içinde %30-35 paya sahip olan %100 meyve suları, Türkiye’de henüz %7-8 oranında, bu nedenle Tropicana’nın gelişi ciddi büyüme oranları ile meyve suyu pazarında dengeleri değiştirmeye başlayabilir. Tropicana’nın portfolyosundaki pek çok yeni tat ve üründe, mutlaka pazarda yeni ürünlerin tüketiciyle buluşmasına neden olacaktır. Tabii, Cappy’nin karşısına çıkacak olan bu global marka, pazarın yeniden şekillenmesine neden olabilir. Fakat Coca-Cola’nın da kolay lokma olmadığı aşikar, nitekim Cappy hali hazırda tüketicilerin gönlünde taht kurmuş durumda ve kısa vadede bunu değiştirmek çok da kolay gözükmüyor.

3 YORUMLAR

  1. Tropicana Dünya’nın en büyük markası. 70 ülkede faaliyetteler ve hepsinde liderler. Türkiye’de dengeler değişir. Tropicana dünya markası. Cappy ise sadece Coca Cola’nın Türkiye gibi geri kalmış olarak gördüğü ülkelerde piyasaya sürdüğü alt segment bir ürün. Tüm Türkiye’ye hayırlı olsun.

  2. çevremde 5 tane büyük market var pehlivanoglu evka3 magazanızda vişnesi yok her gün soruyorum hep gelecek deniyor ben afyonluyum meyve suyunu içemiyoruz. izmir ana bayi telf verin oradan alayım 0555******* saygılar

  3. ewet bende mersinin silifke ilçesinde bende bulamıyorum tadına dahi bilmiyoruz iyi güzel hoş hergun reklamlarını izliyoruz içemedikten sonra izlesek ne fayda

Bir Cevap Yazın