Kobilere Notlar: Pazarlamada 2017 Sizin Yılınız Olsun

Konu ne olursa olsun 2017’de yeni bir atılım yapmak için en iyi yol önce mental olarak kendinizi o atılıma hazırlamaktır. Pazarlama stratejinizde de durum aynı… Evet, sıfırdan bir sayfa açıyoruz… Geçmişi, pazarlama ile ilgili tüm başarısızlıkları, başarıları unutun ve kendinize şu soruyu sorun: 2017 yılında pazarlama alanında neyi başarmam gerekiyor?

Hazırsanız başlıyoruz!

Özellikle kaynakları kısıtlı olan küçük bir işletme için odak noktası önemli bir konu! Çoğu küçük ölçekli firma bir şeyi tam olarak yapmak yerine her şeyde azar azar yapmaya çalıştığı için pazarlamada bir çember içinde sürekli döner. Bu çemberden kurtulun ve 2017’ye girerken rekabet savaşında daha güçlü hale gelin!

Yeni Odak: Yeni İş Başlıkları

Eğer odak konusunda emin değilseniz, yeni bir iş geliştirme (e-ticaret atılımı olabilir) başlığına odaklanın. Yeni iş geliştirmeye odaklandığımızda ne kazanırız?

Marka bilinirliği, müşteri memnuniyeti ve sürdürülebilirliğin oluşturulması gibi pazarlama hedefleri küçük bir işletme için – eğer işletme için karda artış sağlamıyorsa – çok pahalıya mal olur. Fakat mevcut durumu düzeltmek yerine, yeni bir iş başlığını geliştirmedeki amaçlar gerçekçi yaklaşımlarla tasarlanabilir. Unutmayın ki yeni bir başlıktaki pazarlama performansı eğer planlama yapılırsa çok daha doğru bir şekilde takip edilebilir. 2017’nin sonunda pazarlamaya ne kadar harcamışsınız ve getirisi ne kadar olmuş rahatça hesaplayabilirsiniz. Düşünsenize, yeni iş başlığını iyi bir şekilde planladınız ve sıfırdan pazarlama kampanyalarınızı; farklı fiyatlandırmalar, teklifler, pazarlama kanallar, internet sitesi içerikleri gibi değişkenlik gösterebilecek olgular deneyerek müşteriden gelecek geri bildirimler ile test edebileceksiniz.

1-660x330

Hedef koyma, bütçelendirme ve müşteri değeri 

2017 pazarlamanız için açık bir amaç belirlediyseniz, sıradaki adım hedef koyma ve bu hedefi başarmak için yapacağınız pazarlama kampanyalarına ne kadar para harcayacağınızı hesaplamak.

Bu noktada müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değerini (customer lifetime value-CLV) düşünmeniz gerekiyor. Örneğin; ortalama bir müşteri bir yıl içerisinde yeni ürün/hizmetinizden 1000 TL’lik alım yapıyor ve siz bu müşteriyi 5 yıl boyunca elinizde tutuyorsunuz. O zaman müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değeri 5.000 TL’dir.

Küçük işletmeler için diğer bir tehlike uzun vadeyi düşünmeyerek oluşturulan sabit fikirler… Örneğin 10 TL’ye satılması için tasarlanan bir üründen 1.000 TL’lik maliyetle 10 adet sattığınız için başarısızlığa uğramış olarak kabul ettiğiniz bir pazarlama kampanyası düşünün. Eğer satılan 10 adet ürün müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değerini (artık CL değeri olarak bahsedeceğim) arttırarak 50.000 TL gelir getirdiğini düşünürsek 1.000 TL’lik bir yatırım gayet iyi, yani aslında kampanya başarısız değil.

Bu örnek üzerinden sormamız gereken diğer bir kritik soru: 2017 pazarlama kampanyasında kaç adet yeni müşteri kazanmaya ihtiyacınız var? Eğer CL değeri 250.000 TL’lik 50 yeni müşteriye ihtiyacınız varsa, bu müşterileri kazanmak için 2017 pazarlama planında ne kadar bütçe ayırabilirsiniz sorusunu sormak gerekiyor. Yıllık bir pazarlama bütçesi olarak 10.000 TL yetmeyebilir, 200.000 TL de çok fazla gelecektir. Yeni müşteri kazanma hedefini belirlerken gerçekçi olun. Eğer pazarınız her yıl çok az müşteri getiriyorsa 50 yeni müşteri hedefi 2017 için çok fazla olacaktır. Eğer ne kadar müşteri kazanacağınızdan emin değilseniz, küçük hedeflerle başlayın, sonrasında başardıkça hedefi yükseltebilirsiniz.

2017 Kampanyalarını Planlama 

Öncelikle bunu yaparken 2016’daki durumu değerlendirmeniz gerekiyor. Buyurunuz sormanız gereken örnek sorular:

  1. Sosyal medyada eğlenceli içerikler paylaştık ve etkileşim iyiydi fakat yeni bir iş başlığı yoktu. Sosyal medya yönetimini durdurmalı mıyız yoksa satış liderliği için içerikleri değiştirmeli miyiz yoksa internet reklamcılığına mı yönelmeliyiz? Veya sadece Twitter reklamları ile promosyon yapıp aradaki farkı mı test etmeliyiz?
  2. SEO çalışmalarımız web sitemizdeki trafiği arttırdı fakat web üzerinden yeteri kadar satış sağlayamadık. SEO çalışmasını farklı stratejilerle mi düzenlesek?
  3. E-posta kampanyalarımız içerikler bilgilendirici olduğu için müşterilerimiz tarafından kabul gördü. Yeni müşterilere reddedemeyeceği özel kampanyaları nasıl bir adım ileriye taşıyabiliriz?

2017’nin kriz yılı olması beklense de ulaşılabilir hedefler ve açıkça planlanmış stratejiler ve bütçe 2017’yi sizin yıldız yılınız yapabilir.

Bol satışlar dilerim…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Unda Kurumsal Çözümler - Kurucu Ortak / Yönetim Danışmanı & Eğitmen

Bir Cevap Yazın

Ntvspor Kapandı, Yerini Kim Alır?

Belki de pazarlama ile doğrudan ilgili bir yazı okumayacaksınız. Fakat Türkiye’de spor yayıncılığı bakımından önemli bir sayfa 17 Martta kapandı. Ntvspor‘u bu kadar çekici ve güçlü bir marka haline getiren neydi? Tabi ki ortaya koyduğu programlar; yani “ürün”.

Ntvspor, Türk spor takipçilerinin tabanına yayılan bir kanaldı. Kanalı farklı kılan birçok özelliği vardı.

Birincisi, dinamik kanal yapısıydı. Sol kısımda yayını izlerken, sağ ve alt kısımda canlı skorları, puan durumlarını ve maç fikstürlerini görebiliyordunuz. Ekranda ilginizi çekebilecek birçok ayrıntı ile karşılaşıyordunuz. Bu uygulama uzun bir süre Ntvspor’da kullanıldı ve farklı kanallara da ilham verdi.

İkincisi, programların kalitesiydi. Çoğu izleyicinin uzun bir süre 7-10 programını izlediğine eminim. Sabah kuşağını domine eden bu program uzun süre yayında kaldı ve 3 saat boyunca spor takipçilerini gündem hakkında bilgilendirdi, onların sorularını cevaplandırmaya çalıştı. Spor Servisi, %100 Futbol, Kırmızı Çizgi gibi programlar kanalın akılda kalan program konseptleri olacak. Tüm bu programlar alanlarında uzman kişiler tarafından sunuldu veya onların katılımı ile gerçekleştirildi. Kanalın doğru yaptığı işlerden biri de yorumcu olarak “3 büyükler” dengesini sağlamasıydı. Beşiktaş’ı Güntekin Onay, Fenerbahçe’yi Rıdvan Dilmen ve Galatasaray’ı Mehmet Demirkol temsil ediyor gibiydi. Bu takımları destekleyenlerin söz konusu yorumculara daha çok kulak kesildiklerine eminim.

Üçüncüsü, kanalın “beklendiği gibi” futbol ağırlıklı olması ile birlikte basketbol, voleybol, hentbol gibi branşlarla diğer spor kategorilerine olabildiğince yer ayırmaya çalışmasıydı. Eğer pazar sabah 06.00’da kalkmışsanız kendinizi rallikros şampiyonası izlerken bulabilirdiniz. Ntvspor, bir süre sonra kan kaybetmeye başladı. Ekran önünde ve arkasında çalışan birçok kişi süreç içinde kanaldan ayrıldı, bazıları başka kanallara transfer oldular ve sonunda kanal satıldı. Bu başka bir yazı konusu.

Peki, Ntvspor’un yerini kim alır? Türkiye’de spor severlere sunulan 3 önemli platform var: Digiturk, D-smart ve Tivibu. Bunların hepsi farklı spor kanallarına sahipler.

Digiturk, LigTV’yi Beinsports grubuna bırakarak farklı bir yola girdi. Kanalı dikkatli takip edenler Ntvspor’dan birçok ismin buraya transfer olduğunu görmüştür. Beinsports, güçlü bir kanal yapısına sahip olsa da futbol ağırlıklı ve Türkiye Süper Ligi odaklı bir kanal olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle Ntvspor benzeri bir yaygınlık göstereceğini düşünmüyorum. Aylık 90 TL’ye ulaşan abonelik ücreti de bunu destekler nitelikte görülebilir.

Atv’nin spor kanalı A-spor ise farklı bir anlayışı içinde barındırıyor. Program yapısı ve kanalın vaat ettikleri Ntvspor’dan oldukça farklı. A-spor’da Türkiye Kupası maçları yayınlanıyor. Yayın ve yorumcu kalitesinin yorumunu bu noktada sizlere bırakıyorum.

Tivibu, UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi resmi yayıncısı olarak farklı kanallarla hizmet veriyor. Kanalın elinde önemli ürünler olduğu söylenebilir. Bu ürünleri iyi bir yorumcu grubu ile süslüyorlar. Tivibu’da da bir dönem Ntvspor’da çalışmış bir kamera önü ekibi var. Tivibu platformunda aynı zamanda Ssport TV var ve bu kanal İngiltere Premier League ve NBA maçlarını yayınlama hakkına sahip. Kişisel olarak Tivibu platformunu, bir paket olarak Ntvspor’un ikamesi olarak değerlendiriyorum. Yine de Ntvspor gibi yekpare bir kanal yapısı henüz mevcut değil.

TRT Spor kanalı ise ulaşılabilirlik anlamında diğer kanallardan daha iyi şartlara sahip. Yine de bu kanalda Ntvspor’un dinamizmini göremiyorsunuz.

Sonuç olarak, yeri doldurulur mu bilinmez ama birçok izleyici uzun bir süre otomatik olarak “85” kanalını tuşlayacak fakat Ntvspor’u ekranda göremeyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook Skandalına Yönelik Mark Zuckerberg’ten Açıklama Geldi

Son günlerde 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin izinsiz kullanılmış olması bütün dünyanın gündeminde. Facebook, geçtiğimiz cuma günü 2016 başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın veri operasyonlarını yürüten “Cambridge Analytica” şirketinin hesabını askıya aldığını duyurdu. Bunun sebebi ise şirketin, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmesiydi.

Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için buradan dünkü yazımıza ulaşabilirsiniz.

Mark Zuckerberg ise konuyla ilgili açıklama yaptı. Zuckerberg, Facebook’tan yaptığı yazılı açıklamada yaptıkları hataların, kullanıcıların verilerinin analiz şirketinin eline geçmesine neden olduğunu belirtip “Verilerinizi koruma sorumluluğumuz var, eğer bunu yapamıyorsak sizi de hak etmiyoruz demektir” mesajı paylaştı.

Zuckerberg konuyla ilgili CNN’e yaptığı açıklamada, öncelikle çok üzgün olduklarını ve bu yaşananların büyük bir hata olduğunu söyledi. “Öncelikli sorumluluğumuz bunların tekrar yaşanmasını engellemek. Böyle bir şey yaşandığı için çok üzgünüm” dedi.  Zuckerberg’in açıklamalarının devamı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sadece iki gün içinde piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düşen Facebook konuyla ilgili daha erken yapması gereken şeyleri şimdi yaparak işleri toparlamaya çalışıyor. Yine de sorumluluk alması ve yaşananları üstlenmesi de kullanıcılarının güvenini yeniden kazanmak için iyi bir politika. Bakalım bundan sonra neler olacak?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link