Kobilere Notlar: Pazarlamada 2017 Sizin Yılınız Olsun 0

Konu ne olursa olsun 2017’de yeni bir atılım yapmak için en iyi yol önce mental olarak kendinizi o atılıma hazırlamaktır. Pazarlama stratejinizde de durum aynı… Evet, sıfırdan bir sayfa açıyoruz… Geçmişi, pazarlama ile ilgili tüm başarısızlıkları, başarıları unutun ve kendinize şu soruyu sorun: 2017 yılında pazarlama alanında neyi başarmam gerekiyor?

Hazırsanız başlıyoruz!

Özellikle kaynakları kısıtlı olan küçük bir işletme için odak noktası önemli bir konu! Çoğu küçük ölçekli firma bir şeyi tam olarak yapmak yerine her şeyde azar azar yapmaya çalıştığı için pazarlamada bir çember içinde sürekli döner. Bu çemberden kurtulun ve 2017’ye girerken rekabet savaşında daha güçlü hale gelin!

Yeni Odak: Yeni İş Başlıkları

Eğer odak konusunda emin değilseniz, yeni bir iş geliştirme (e-ticaret atılımı olabilir) başlığına odaklanın. Yeni iş geliştirmeye odaklandığımızda ne kazanırız?

Marka bilinirliği, müşteri memnuniyeti ve sürdürülebilirliğin oluşturulması gibi pazarlama hedefleri küçük bir işletme için – eğer işletme için karda artış sağlamıyorsa – çok pahalıya mal olur. Fakat mevcut durumu düzeltmek yerine, yeni bir iş başlığını geliştirmedeki amaçlar gerçekçi yaklaşımlarla tasarlanabilir. Unutmayın ki yeni bir başlıktaki pazarlama performansı eğer planlama yapılırsa çok daha doğru bir şekilde takip edilebilir. 2017’nin sonunda pazarlamaya ne kadar harcamışsınız ve getirisi ne kadar olmuş rahatça hesaplayabilirsiniz. Düşünsenize, yeni iş başlığını iyi bir şekilde planladınız ve sıfırdan pazarlama kampanyalarınızı; farklı fiyatlandırmalar, teklifler, pazarlama kanallar, internet sitesi içerikleri gibi değişkenlik gösterebilecek olgular deneyerek müşteriden gelecek geri bildirimler ile test edebileceksiniz.

1-660x330

Hedef koyma, bütçelendirme ve müşteri değeri 

2017 pazarlamanız için açık bir amaç belirlediyseniz, sıradaki adım hedef koyma ve bu hedefi başarmak için yapacağınız pazarlama kampanyalarına ne kadar para harcayacağınızı hesaplamak.

Bu noktada müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değerini (customer lifetime value-CLV) düşünmeniz gerekiyor. Örneğin; ortalama bir müşteri bir yıl içerisinde yeni ürün/hizmetinizden 1000 TL’lik alım yapıyor ve siz bu müşteriyi 5 yıl boyunca elinizde tutuyorsunuz. O zaman müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değeri 5.000 TL’dir.

Küçük işletmeler için diğer bir tehlike uzun vadeyi düşünmeyerek oluşturulan sabit fikirler… Örneğin 10 TL’ye satılması için tasarlanan bir üründen 1.000 TL’lik maliyetle 10 adet sattığınız için başarısızlığa uğramış olarak kabul ettiğiniz bir pazarlama kampanyası düşünün. Eğer satılan 10 adet ürün müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değerini (artık CL değeri olarak bahsedeceğim) arttırarak 50.000 TL gelir getirdiğini düşünürsek 1.000 TL’lik bir yatırım gayet iyi, yani aslında kampanya başarısız değil.

Bu örnek üzerinden sormamız gereken diğer bir kritik soru: 2017 pazarlama kampanyasında kaç adet yeni müşteri kazanmaya ihtiyacınız var? Eğer CL değeri 250.000 TL’lik 50 yeni müşteriye ihtiyacınız varsa, bu müşterileri kazanmak için 2017 pazarlama planında ne kadar bütçe ayırabilirsiniz sorusunu sormak gerekiyor. Yıllık bir pazarlama bütçesi olarak 10.000 TL yetmeyebilir, 200.000 TL de çok fazla gelecektir. Yeni müşteri kazanma hedefini belirlerken gerçekçi olun. Eğer pazarınız her yıl çok az müşteri getiriyorsa 50 yeni müşteri hedefi 2017 için çok fazla olacaktır. Eğer ne kadar müşteri kazanacağınızdan emin değilseniz, küçük hedeflerle başlayın, sonrasında başardıkça hedefi yükseltebilirsiniz.

2017 Kampanyalarını Planlama 

Öncelikle bunu yaparken 2016’daki durumu değerlendirmeniz gerekiyor. Buyurunuz sormanız gereken örnek sorular:

 1. Sosyal medyada eğlenceli içerikler paylaştık ve etkileşim iyiydi fakat yeni bir iş başlığı yoktu. Sosyal medya yönetimini durdurmalı mıyız yoksa satış liderliği için içerikleri değiştirmeli miyiz yoksa internet reklamcılığına mı yönelmeliyiz? Veya sadece Twitter reklamları ile promosyon yapıp aradaki farkı mı test etmeliyiz?
 2. SEO çalışmalarımız web sitemizdeki trafiği arttırdı fakat web üzerinden yeteri kadar satış sağlayamadık. SEO çalışmasını farklı stratejilerle mi düzenlesek?
 3. E-posta kampanyalarımız içerikler bilgilendirici olduğu için müşterilerimiz tarafından kabul gördü. Yeni müşterilere reddedemeyeceği özel kampanyaları nasıl bir adım ileriye taşıyabiliriz?

2017’nin kriz yılı olması beklense de ulaşılabilir hedefler ve açıkça planlanmış stratejiler ve bütçe 2017’yi sizin yıldız yılınız yapabilir.

Bol satışlar dilerim…

Unda Kurumsal Çözümler - Kurucu Ortak / Yönetim Danışmanı & Eğitmen

Bir Cevap Yazın

2016-2017 Sezonunda Türkiye Süper Lig’in Gelir Oranları 0

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank, Türk futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına aldığı Futbol Ekonomisi Raporu EkoLig’in ikinci sayısını yayınladı.

Türk futbolunun finansal verilerini Avrupa’nın önde gelen ligleri ile karşılaştırmalı olarak sunan rapora göre, Süper Lig; maç günü gelirleri, naklen yayın gelirleri ve ticari gelirler açısından son iki sezonda yüzde 15 büyüdü. 2015-2016 futbol sezonunda yaklaşık 2 milyar TL olan Süper Lig’in gelirleri, 2016-2017 futbol sezonu sonunda 2,3 milyar TL’ye ulaştı.

Ceyhun Kazancı: “Futbol ekonomisi son bir yılda yüzde 15 büyüdü”

Raporun öne çıkan sonuçlarını basın mensupları ile paylaşan Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı ise, “Türk futboluna ilişkin elimizde bulunan önemli bilgi birikimini sektör ve kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl gördük ki, EkoLig futbol ekonomisi için çok önemli bir ihtiyacı karşıladı. Bu yıl daha da derinleştirdiğimiz bu rapor, futbol kulüplerinin de mali yapıları ve gelir kalemleri açısından doğru strateji izlemeleri için bir kaynak rapor niteliğinde olacaktır.

Kazancı, bu yılki raporda yer alan veriler çerçevesinde, Türk futbolunun gelir yapısı hakkında şu bilgileri verdi: “Rapora göre, Türk futbol ekonomisi büyümeye devam ediyor. Süper Lig’in toplam geliri 2,3 milyar TL’ye ulaştı. Dört büyükler geçtiğimiz sezon 1,4 milyar TL, son 3 futbol sezonunda ise toplam 3,8 milyar TL gelir elde etti.

Süper Lig, 3 büyük gelir kaleminden biri olan naklen yayın gelirlerinden 2016-2017 futbol sezonunda 1 milyar TL’lik gelir elde ederek Avrupa’nın en fazla yayın geliri kazanan 6. büyük ligi oldu. Yenilenen naklen yayın ihalesi rakamlarını dikkate aldığımızda, bu sezon sonunda da Süper Lig’in naklen yayın gelirlerindeki artışın devam edeceğini öngörmekteyiz. ”

Toplam gelirlerde Beşiktaş öne geçti

Rapora göre; Beşiktaş, üst üste elde ettiği 2 şampiyonlukla birlikte bütün gelir kalemlerinde ciddi bir yükseliş elde etti. 2016-2017 futbol sezonunu hem sahada hem de finansal tablolarda lider tamamladı. 2015-2016 futbol sezonuna göre toplam gelirlerini yüzde 61 oranında artıran siyah beyazlılar, gelirlerini 521 milyon 100 bin TL’ye ulaştırdı.

Trabzonspor yeni stat ile gelirlerini katladı

Trabzonspor, Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumu’nun açılmasıyla birlikte maç günü gelirlerinde ciddi bir artış elde etti. 2015-2016 futbol sezonunda 3,1 milyon TL kazanan bordo mavili ekip, 2016-2017 futbol sezonunda maç günü gelirlerini 18,7 milyon TL’ye ulaştırdı.

Sezon sonunda toplam gelirlerde yüzde 81’lik oranda bir artışla 147 milyon 700 bin TL kazanan

Trabzonspor, sadece dört büyükler arasında değil ligin tamamında gelirlerini en fazla artıran kulüp oldu.

Medipol Başakşehir FK başarı öyküsüne imza attı

Süper Lig’i 2016 – 2017 sezonunda ikinci sırada bitiren Medipol Başakşehir naklen yayın ve maç günü gelirlerinde yüzde 41,6’lık bir artış elde etti. Naklen yayın gelirlerinde üç büyüklerden sonra en fazla

kazanan takım oldu. Seyirci ortalamasını 2 bin 285’den 3 bin 271’e çıkararak, yüzde 43 oranında seyirci artışı elde etti ve Lig’in başarı öyküsüne imza attı.

Rakamlarla EkoLig

 • Son iki sezonda toplam 5,2 milyon kişi Süper Lig maçlarını stadyumlarda seyretti.
 • Süper Lig’in 2015-2016 futbol sezonunda 8.395 olan seyirci ortalaması, 2016-2017 futbol sezonunda yüzde 6 oranında artarak 8.940 oldu.
 • 2015-2016 futbol sezonu sonunda 2 milyon olan Passolig Kart adedi, 2016-2017 futbol sezonu sonunda 2,8 milyona ulaştı.
 • 2016-2017 futbol sezonunda Süper Lig pastasının büyüklüğü 2,3 milyar TL’ye ulaştı.
 • Dört büyükler 2016-2017 futbol sezonunda 1,4 milyar TL gelir elde ettiler.
 • Beşiktaş 30.446 seyirci ortalaması ile ligin en fazla seyirci ortalamasına sahip takımı oldu.
 • Süper Lig’in en fazla gelir elde eden takımı: Beşiktaş’ın toplam geliri: 521 milyon 158 bin TL
 • Süper Lig’in maç günü gelirleri en fazla olan takımı Beşiktaş oldu (69,9 milyon TL).
 • Süper Lig’in ticari gelirleri en fazla olan takımı Fenerbahçe oldu (208 milyon TL).
 • 2015-2016 sezonunda olduğu gibi, 2016-2017 futbol sezonunda da ligin en fazla naklen yayın gelirleri elde eden takımı (Ziraat Türkiye Kupası dahil) Fenerbahçe oldu (114,3 milyon TL).
 • 2015-2016 futbol sezonuna göre naklen yayın gelirlerini yüzde 42 oranında artıran Medipol Başakşehir FK, Süper Lig’in yayın gelirlerini en fazla artıran takımı oldu.
 • Süper Lig’in en fazla seyirciye ev sahipliği yapan stadyumu: VODAFONE PARK – 825.968 kişi.
 • 4 büyüklerin bilet başına elde ettiği ortalama gelir: 99,5 TL.
 • 4 büyükler dışındaki takımların bilet başına elde ettiği ortalama gelir: 35,2 TL.
 • Son 3 futbol sezonunda 4 büyük takım 3,8 milyar TL gelir elde etti.

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link