Kobilere Notlar: Pazarlamada 2017 Sizin Yılınız Olsun

Konu ne olursa olsun 2017’de yeni bir atılım yapmak için en iyi yol önce mental olarak kendinizi o atılıma hazırlamaktır. Pazarlama stratejinizde de durum aynı… Evet, sıfırdan bir sayfa açıyoruz… Geçmişi, pazarlama ile ilgili tüm başarısızlıkları, başarıları unutun ve kendinize şu soruyu sorun: 2017 yılında pazarlama alanında neyi başarmam gerekiyor?

Hazırsanız başlıyoruz!

Özellikle kaynakları kısıtlı olan küçük bir işletme için odak noktası önemli bir konu! Çoğu küçük ölçekli firma bir şeyi tam olarak yapmak yerine her şeyde azar azar yapmaya çalıştığı için pazarlamada bir çember içinde sürekli döner. Bu çemberden kurtulun ve 2017’ye girerken rekabet savaşında daha güçlü hale gelin!

Yeni Odak: Yeni İş Başlıkları

Eğer odak konusunda emin değilseniz, yeni bir iş geliştirme (e-ticaret atılımı olabilir) başlığına odaklanın. Yeni iş geliştirmeye odaklandığımızda ne kazanırız?

Marka bilinirliği, müşteri memnuniyeti ve sürdürülebilirliğin oluşturulması gibi pazarlama hedefleri küçük bir işletme için – eğer işletme için karda artış sağlamıyorsa – çok pahalıya mal olur. Fakat mevcut durumu düzeltmek yerine, yeni bir iş başlığını geliştirmedeki amaçlar gerçekçi yaklaşımlarla tasarlanabilir. Unutmayın ki yeni bir başlıktaki pazarlama performansı eğer planlama yapılırsa çok daha doğru bir şekilde takip edilebilir. 2017’nin sonunda pazarlamaya ne kadar harcamışsınız ve getirisi ne kadar olmuş rahatça hesaplayabilirsiniz. Düşünsenize, yeni iş başlığını iyi bir şekilde planladınız ve sıfırdan pazarlama kampanyalarınızı; farklı fiyatlandırmalar, teklifler, pazarlama kanallar, internet sitesi içerikleri gibi değişkenlik gösterebilecek olgular deneyerek müşteriden gelecek geri bildirimler ile test edebileceksiniz.

1-660x330

Hedef koyma, bütçelendirme ve müşteri değeri 

2017 pazarlamanız için açık bir amaç belirlediyseniz, sıradaki adım hedef koyma ve bu hedefi başarmak için yapacağınız pazarlama kampanyalarına ne kadar para harcayacağınızı hesaplamak.

Bu noktada müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değerini (customer lifetime value-CLV) düşünmeniz gerekiyor. Örneğin; ortalama bir müşteri bir yıl içerisinde yeni ürün/hizmetinizden 1000 TL’lik alım yapıyor ve siz bu müşteriyi 5 yıl boyunca elinizde tutuyorsunuz. O zaman müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değeri 5.000 TL’dir.

Küçük işletmeler için diğer bir tehlike uzun vadeyi düşünmeyerek oluşturulan sabit fikirler… Örneğin 10 TL’ye satılması için tasarlanan bir üründen 1.000 TL’lik maliyetle 10 adet sattığınız için başarısızlığa uğramış olarak kabul ettiğiniz bir pazarlama kampanyası düşünün. Eğer satılan 10 adet ürün müşterinizin hayat boyu yapacağı alımların toplam değerini (artık CL değeri olarak bahsedeceğim) arttırarak 50.000 TL gelir getirdiğini düşünürsek 1.000 TL’lik bir yatırım gayet iyi, yani aslında kampanya başarısız değil.

Bu örnek üzerinden sormamız gereken diğer bir kritik soru: 2017 pazarlama kampanyasında kaç adet yeni müşteri kazanmaya ihtiyacınız var? Eğer CL değeri 250.000 TL’lik 50 yeni müşteriye ihtiyacınız varsa, bu müşterileri kazanmak için 2017 pazarlama planında ne kadar bütçe ayırabilirsiniz sorusunu sormak gerekiyor. Yıllık bir pazarlama bütçesi olarak 10.000 TL yetmeyebilir, 200.000 TL de çok fazla gelecektir. Yeni müşteri kazanma hedefini belirlerken gerçekçi olun. Eğer pazarınız her yıl çok az müşteri getiriyorsa 50 yeni müşteri hedefi 2017 için çok fazla olacaktır. Eğer ne kadar müşteri kazanacağınızdan emin değilseniz, küçük hedeflerle başlayın, sonrasında başardıkça hedefi yükseltebilirsiniz.

2017 Kampanyalarını Planlama 

Öncelikle bunu yaparken 2016’daki durumu değerlendirmeniz gerekiyor. Buyurunuz sormanız gereken örnek sorular:

  1. Sosyal medyada eğlenceli içerikler paylaştık ve etkileşim iyiydi fakat yeni bir iş başlığı yoktu. Sosyal medya yönetimini durdurmalı mıyız yoksa satış liderliği için içerikleri değiştirmeli miyiz yoksa internet reklamcılığına mı yönelmeliyiz? Veya sadece Twitter reklamları ile promosyon yapıp aradaki farkı mı test etmeliyiz?
  2. SEO çalışmalarımız web sitemizdeki trafiği arttırdı fakat web üzerinden yeteri kadar satış sağlayamadık. SEO çalışmasını farklı stratejilerle mi düzenlesek?
  3. E-posta kampanyalarımız içerikler bilgilendirici olduğu için müşterilerimiz tarafından kabul gördü. Yeni müşterilere reddedemeyeceği özel kampanyaları nasıl bir adım ileriye taşıyabiliriz?

2017’nin kriz yılı olması beklense de ulaşılabilir hedefler ve açıkça planlanmış stratejiler ve bütçe 2017’yi sizin yıldız yılınız yapabilir.

Bol satışlar dilerim…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Unda Kurumsal Çözümler – Kurucu Ortak / Yönetim Danışmanı & Eğitmen

Bir Cevap Yazın

PepsiCo, En Çok Tesla Semi Sipariş Eden Şirket Oldu. Peki ama Neden?

Bildiğiniz gibi Tesla, kasım ayının sonunda düzenlediği bir lansmanla yeni elektrikli tırı Tesla Semi’yi tanıtmıştı. Tesla’nın diğer elektrikli araçlarına olduğu gibi, Tesla Semi‘ye de şirketlerin yoğun bir ilgisi var gibi görünüyor. Zira lansmandan birkaç gün sonra Anheuser-Busch isimli ABD merkezli şirket, en büyük Tesla Semi ön siparişini gerçekleştirdi. Ancak bunun üzerinden çok fazla zaman geçmeden, PepsiCo daha büyük bir sipariş geçerek şimdiye kadarki en büyük Tesla Semi ön siparişini gerçekleştirmiş oldu.

Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın yaptığı habere göre PepsiCo, emisyonu ve yakıt masraflarını azaltmak amacıyla 100 adet Tesla Semi tır siparişi verdi. Bir adet Tesla Semi tır siparişi için 20.000 dolar depozito verilmesi gerekiyor ve bu da sadece bu siparişten Tesla’nın kasasına 2 milyon dolar girdiği anlamına geliyor. Tabii, eğer ki PepsiCo, Tesla depozito miktarını 5.000 dolardan 20.000 dolara çıkardıktan sonra bu ön siparişi gerçekleştirdiyse bu durum geçerli oluyor. Aksi halde, bu siparişten Tesla’nın kasasına sadece 500.000 dolar girdiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte bir Tesla Semi elektrikli tırın şu anki fiyatının 150.000 dolar olduğunu da belirtelim.

PepsiCo‘nun sadece ABD’de yaklaşık olarak 10.000 araçlık bir filosu bulunuyor. Yani bu 100 adet Tesla Semi tır, şirketin filosunun çok küçük bir kısmını temsil edecek. Bununla birlikte PepsiCo’nun bir yöneticisi Reuters’a yaptığı açıklamada, Tesla Semi tırların kısa mesafe teslimatlarını gerçekleştirmek için kullanılacağını belirtti.

PepsiCo’nun bu 100 adetlik Tesla Semi tır siparişinin Tesla açısından bir başka olumlu yanı ise hisse değerlerinin yükselmesi oldu. Business Insider’ın yaptığı habere göre PepsiCo’nun bu ön siparişinde n sonra, Tesla hisselerinin değeri %2,28 oranında arttı. Görünüşe göre her bir büyük firmanın Tesla Semi tır siparişiyle birlikte şirketin hisse değerleri biraz daha artacak. Bu da 2020 yılına kadar kar edemeyeceği tahmin edilen Tesla için çok olumlu bir gelişme.

Tesla geçtiğimiz ayın sonunda yeni elektrikli tırını tanıttıktan sonra, birçok büyük şirketten çok sayıda Tesla Semi tır siparişi aldı. Lansmanın ertesi günü Walmart, 15 adet Tesla Semi tır sipariş ettiğini açıkladı. Bununla birlikte JB Hunt Transport Services isimli taşımacılık şirketi de birden fazla tır sipariş ettiğini belirtti. İlerleyen süreçte ise Alman lojistik firması DHL, Kanadalı süpermarket zinciri Loblaw ve ABD’li lojistik ve taşımacılık çözümleri şirketi Ryder; Tesla Semi elektrikli tır siparişi veren şirketler arasına katıldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ali Sami Aydın’la Ev Tekstili Üzerine Konuştuk

Bildiğiniz gibi Marketing Meetup “Intelligence” yani “Zeka” konseptiyle 30 Kasım’da 600 pazarlama profesyonelinin katılımıyla İTÜ SDKM’de gerçekleşti. Klişeleşmiş konular yerine iş zekâsına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan bu buluşmada konuşmacı olarak yer alan Ali Sami Aydın ile ev tekstili üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportajımıza yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Katılımcıların öğle yemeği eşliğinde networking yapabildiği bir saatlik aranın ardından Arzum Yönetim Kurulu Başkanı  ve Genel Müdürü Murat Kolbaşı, Aydın Tekstil ve TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanı ve Sağlık Bölümü Danışmanı Oğuzhan Süral, Marka Danışmanı ve BrandMap Genel Yayın Yönetmeni Bülent Fidan Türk Markalarına Zeka Katmak konulu panelde bir araya geldiler. Sohbet havasında geçen panelde Bülent Fidan’ın soruları eşliğinde farklı sektörlerden gelen, ürünlerinin belli aşamalarında dijital uygulamalar gerçekleştiren ya da dijital zekâ ekleyen ihracatın bu üç farklı ismi markalarına dijital zekâyı nasıl kattıklarını irdelediler.

“İnovasyonsuz, zekâyı işin içine katmadan başarılı olmanız mümkün değil.” diyen Aydın, günümüzde satışın yeterli olmadığını, her ürünü deneyimleyerek geliştirme zorunluluğunun bulunduğunu söyledi. Bir tekstil firması olarak turizm, sağlık sektörü ve savunma sanayi gibi alanlarda kendilerini deneyerek yeni ürünler geliştirmenin yollarını arayarak; bu yolda karşılaştıkları başarısızlık deneyimlerini ve sonrasında gelen ilham verici hikayelerini paylaştı.

Denemeden ileriye doğru bir adım atılamayacağını belirten Aydın, bu zorlu denemeler sonrası elde ettikleri başarının şirketlerine katma değer sağladığını ifade etti. Türkiye’de doğalgaz ve petrol gibi hammaddeler olmadığı için zekâ katılmış ürünlere odaklanılması gerektiğini belirtirken, Türkiye’deki “Lider doğulur, lider olunmaz.” anlayışının şirketler için anlamsız olduğunu, hiçbir şirketin lider olarak başlangıç yapmadığını, bunun tek mümkün yolunun iyi bir zekâ katılımı ile lider konumuna gelmek olduğunu belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link