Kişiselleştirilmiş Hizmetlerle Müşterilerinizi Nasıl Mutlu Edebilirsiniz? 0

Tüketicilerin bilgilendiği kaynakların çeşitlendiği, tercih edeceği markaların neredeyse sınırsıza doğru koştuğu her şeyin alternatifinin hızlıca bulunduğu dünyamızda bir üründen daha fazla şey talep eden yeni nesil tüketiciyi mutlu etmenin yolları gittikçe zorlaşıyor. Siz ister buna ister dijitalleşen dünya deyin ister tüketicilerin farkındalık seviyelerinin artışı deyin bu oluyor.

Hatta ABD’de Harris Pool tarafından yapılan bir araştırma kurumsal yöneticilerin %82’sinin artık müşteri taleplerinin ve beklentilerinin 3 yıl öncesine kadar olandan daha da fazla olduğunu ve artık müşterileri mutlu etmenin gittikçe zorlaştığını ortaya koyuyor.

Bir çok beklenti yığınını aşmanın yolu sizce nereden geçiyor olabiliyor? Kurumsal şirket yöneticileri bunun cevabını teknoloji olarak veriyor. Araştırma yapılan yöneticilerin %75’i müşteri hizmetlerinin yeni dönüşümünün teknoloji odaklı olduğunu ve bugünün müşterilerine ulaşmanın en temel yolunun teknoloji ile olan iyi bir ilişki olduğunu düşünüyorlar.

black_friday

Teknoloji şirketleri de benzer düşünüyor olmalı ki geçenlerde Facebook Messenger Platformu için chatbotları developerlara açarak şirketlerle müşteriler arasında yeni bir müşteri hizmetleri servisi kurmak için adım attı.

Bugünün müşterileri vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu sosyal mecralarda geçiriyor, yani hızlının kelime anlamını değiştiren mecralarda, potansiyel tüketiciler tabiri caizse sosyal mecralarda yaşıyor. Sürekli bağlantı kurduğu akıllı telefonları ile istediği her sorunun yanıtı elinin altında bulabiliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı müşterilerde şirketlerden isteklerini yerine getirme konusunda kendilerinin bilgiye ulaşma hızı kadar hızlı geri dönüş bekliyorlar.

Bununla beraber müşteriler şirketlerden yüksek derecede ‘kişiselleştirilmiş’ hizmet, şeffaflık ve işbirliği de talep ediyor. Tüm bu kişiselleştirimiş hizmet talepleri ise müşterinizin sizinle kurduğu finasal ilişkinin durumunu, fatura ve ödeme miktarları, ödeme vakitlerini görme istekleri oluşturuyor.

Bu kapsamlı anlayış bir çok profesyonel hizmet sağlayacı için karmaşa oluşturmaya başlıyor. Çünkü müşterilerin kişiselleştirilmiş hizmet talepleri şirketlerin bu işleri manuel halletmeleri için daha çok çalışanı görevlendirmesi ve tüm verilerin bir araya toplanması işlemini gerektiriyor. Tüm bunlar manuel elde edilirken bir çok verinin günü geçmiş oluyor ya da doğruyu yansıtmamaya başlıyor.

Müşteri taleplerini gerçek zamanlı karşılayebilmek için verilerinizi güncellemeli ve onları anlamlı ve güvenilir bir hale getirmelisiniz. Datalarınızı gerçek zamanlı kontrol edebilmek için proje yönetimi araçları kullanabilir tüm operasyonunuzu güncel veriler üzerinden kontrol edebilirsiniz. Gerçek zamanlı verilere sahip olmak karar verme sürecinizi daha iyi bir hale getirecek ve müştelerinizin de bunu farketmesini sağlayacaktır.

Karar alma süreçlerinizi daha hızlı ve etkili bir hale getirip, gerçek zamanlı verilerle çalışmak sizi müşterilerinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link