Normalde oldukça sıradan ve ucuz olan ürünlerin markalar tarafından yüksek fiyatlara satıldığına son dönemde sıkça şahit oluyoruz. Hatta bununla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Balenciaga’nın 1.100 dolarlık alışveriş poşetinden sizlere bahsetmiştik. Ancak her geçen gün, bu tarz ürünlerle daha fazla karşılaşacağız gibi görünüyor. Zira, “absürt fiyatlı sıradan ürünler” köşemizde bu sefer, Balenciaga’nın alışveriş poşetinden bile daha absürt bir ürün var: Prada markalı ataş.

Mashable’ın yaptığı habere göre, İtalya menşeili ve Prada markalı bu ataş, cilalanmış som gümüşten üretilmiş. Prada markalı ataşın satış fiyatı ise 185 dolar. Bununla birlikte ataş, 6,25 cm uzunluğa ve 2,25 cm genişliğe sahip. Bir ataş için boyutlarının büyük olduğunu düşünebilirsiniz. Evet, gerçekten de öyle ve bunun bir sebebi var. Aslında bu ürün “ataş şeklinde bir para tutucu” olarak tanımlanıyor. Eee, Prada markalı bu ürüne bu kadar para verebiliyorsanız herhalde onu kağıt tutturmak için kullanmazsınız, değil mi? Ama bizim için  bu ürün, büyük boyutlu bir ataştan başka bir şey değil. Görünen o ki, sosyal medyadaki birçok kişi için de öyle. Bu ürünün satışa çıkması ve haberinin yayılmasından sonra Twitter’da birçok kişi, Prada’nın bu uçuk fiyatlı ataşı için eleştiride bulundu.

Prada’nın bu ataşıyla ilgili Twitter’da yorum yapanlardan biri de Vine fenomeni Freddy Amazin’di. Freddy, attığı tweet’te “Bir ataş için 185 dolar? Bu şey, bütün hayatımı bir arada tutabilse iyi olur.” şeklinde bir yorum yaptı.

Başka bir Twitter kullanıcısı ise “Gülmekten yarılıyorum. Bu konuşan Microsoft ataşı mı?”dedi.

İtalyan moda markası Prada’nın bu hamlesi, ünlü moda markalarının bu tarz sıradanlaşmış ürünleri bir şekilde allayıp pullayıp yüksek fiyatlara satma girişimlerinin devam edeceğinin bir göstergesi. Ve birçok insanın marka tutkusunu da göz önünde bulundurduğumuzda markaların neden bu tarz ürünleri piyasaya sürdüğünü anlamak güç değil. Üzerinde lüks bir markanın adını taşıyan, bir sonraki sıradan ürünün ne olacağını ise merakla bekliyorum.

1 YORUM

 1. Yazıyı okuyunca çok güzel ve yanık bir türkümüz olan ”Ah bir ataş ver cigaramı yakayım” geldi aklıma;

  Ah Bir Ataş Ver
  Ah bir ataş ver cigaramı yakayım
  Sen salın (sallan) gel ben boyuna bakayım

  Uzun olur gemilerin direği
  Ah çatal olur efelerin yüreği

  Ah vur ataşı gavur sinem ko yansın
  Arkadaşlar uykulardan uyansın

  Uzun olur gemilerin direği
  Ah çatal olur efelerin yüreği

Bir Cevap Yazın