Kırtasiyeden Ataş Almaya Son: Prada Markalı 185 Dolarlık Ataş 1

Normalde oldukça sıradan ve ucuz olan ürünlerin markalar tarafından yüksek fiyatlara satıldığına son dönemde sıkça şahit oluyoruz. Hatta bununla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Balenciaga’nın 1.100 dolarlık alışveriş poşetinden sizlere bahsetmiştik. Ancak her geçen gün, bu tarz ürünlerle daha fazla karşılaşacağız gibi görünüyor. Zira, “absürt fiyatlı sıradan ürünler” köşemizde bu sefer, Balenciaga’nın alışveriş poşetinden bile daha absürt bir ürün var: Prada markalı ataş.

Mashable’ın yaptığı habere göre, İtalya menşeili ve Prada markalı bu ataş, cilalanmış som gümüşten üretilmiş. Prada markalı ataşın satış fiyatı ise 185 dolar. Bununla birlikte ataş, 6,25 cm uzunluğa ve 2,25 cm genişliğe sahip. Bir ataş için boyutlarının büyük olduğunu düşünebilirsiniz. Evet, gerçekten de öyle ve bunun bir sebebi var. Aslında bu ürün “ataş şeklinde bir para tutucu” olarak tanımlanıyor. Eee, Prada markalı bu ürüne bu kadar para verebiliyorsanız herhalde onu kağıt tutturmak için kullanmazsınız, değil mi? Ama bizim için  bu ürün, büyük boyutlu bir ataştan başka bir şey değil. Görünen o ki, sosyal medyadaki birçok kişi için de öyle. Bu ürünün satışa çıkması ve haberinin yayılmasından sonra Twitter’da birçok kişi, Prada’nın bu uçuk fiyatlı ataşı için eleştiride bulundu.

Prada’nın bu ataşıyla ilgili Twitter’da yorum yapanlardan biri de Vine fenomeni Freddy Amazin’di. Freddy, attığı tweet’te “Bir ataş için 185 dolar? Bu şey, bütün hayatımı bir arada tutabilse iyi olur.” şeklinde bir yorum yaptı.

Başka bir Twitter kullanıcısı ise “Gülmekten yarılıyorum. Bu konuşan Microsoft ataşı mı?”dedi.

İtalyan moda markası Prada’nın bu hamlesi, ünlü moda markalarının bu tarz sıradanlaşmış ürünleri bir şekilde allayıp pullayıp yüksek fiyatlara satma girişimlerinin devam edeceğinin bir göstergesi. Ve birçok insanın marka tutkusunu da göz önünde bulundurduğumuzda markaların neden bu tarz ürünleri piyasaya sürdüğünü anlamak güç değil. Üzerinde lüks bir markanın adını taşıyan, bir sonraki sıradan ürünün ne olacağını ise merakla bekliyorum.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

1 Comment

 1. Yazıyı okuyunca çok güzel ve yanık bir türkümüz olan ”Ah bir ataş ver cigaramı yakayım” geldi aklıma;

  Ah Bir Ataş Ver
  Ah bir ataş ver cigaramı yakayım
  Sen salın (sallan) gel ben boyuna bakayım

  Uzun olur gemilerin direği
  Ah çatal olur efelerin yüreği

  Ah vur ataşı gavur sinem ko yansın
  Arkadaşlar uykulardan uyansın

  Uzun olur gemilerin direği
  Ah çatal olur efelerin yüreği

Bir Cevap Yazın

Bireysel Olarak Marka Olmaya Çalışmak Ruhta Tahribata Yol Açar Mı? 0

BENİM ADIM BİR MARKADIR

İş hayatına girdiğim günden beri, kurumların markalaşma süreçlerinin ucundan kıyısından içerisinde yer aldım. Bu üzerine epey kafa yorduğum bir konu, sonuçta ekmeğimi bundan kazanıyorum. İlk günden beri, kafamda markalaşma adına şimşekler çaktıran diğer bir soru ise bir insanın markalaşması. Marka olabilmek için bütüncül bir pazarlama çalışması yapmak gerekiyor. Yani, temelinde bireyin kendini pazarlaması gerekliliği ortaya çıkıyor, eğer marka olmak gibi bir arzusu var ise…

Bugün yaşadığım bir olay, bu konuda çok uzun zamandır derinlerde kalmış olan yazma isteğimi tekrar gün yüzüne çıkardı. Birlikte çalıştığımız bir doktor hanım şu şekilde bir feryat attı. Gerçek isim vermemek faydalı olacak… “Benim adım Aydan Gürbüz, ben bir markayım…” aslında konuşması, marka olduğunu biraz daha vurgulayıp, ses tonunu yükselterek devam ediyor. Ama, en önemli kısmı almak yeterli olacaktır. Şartlar uygun olsaydı da, nasıl bir markasınız peki, diye sorabilseydim. Aslında kişisel marka oluşturmaya en yatkın mesleklerden biridir doktorluk. Zor bulunan bir çocuk psikiyatrisi uzmanı veya neredeyse yarım gün ameliyatta kalarak, organ nakli yapan bir cerrah iseniz, marka olmak çok daha kolay olacaktır. Ki, hemen aklıma 7-8 tane alanında marka doktor ismi gelmeye başladı. Bu, mimarlık, aşçılık gibi meslekler içinde geçerlidir. Aslında doktor hanım işini iyi yaptığını düşündüğüm bir kişi, hatta kardeşimin tedavisini zamanında kendisine emanet etmiştim. Ancak, işinizi iyi yapmak ile marka olmak arasında güçlü bir bağlantı olsa da, yeterli olmadığını hepimiz biliriz.

Aklımı kurcalayan bir diğer soru ise, bireysel marka yolculuğunun gerekliliği üzerine… Bir pazarlamacı olarak buna inansam da, bunun insan ruhunda bir tahribata yol açabileceğini düşünüyorum. Marka olmak için neleri feda edebiliriz veya yapmak istemediğimiz ne çok şeyi yaparız… Gerçekten kim olduğumuzla ilgili bir ikileme düşer miyiz?

Aslında insanın marka olma süreci, hep gözümüzün önünde oluveriyor. Bir ortama yeni girmiş olan bir kişi, kendi markasını anlatmaya başlar. Nasıl mı, birkaç örnek verelim;

 • Yirmi yıldır bu işin içerisindeyim. Sektör küçük. Beni çok kişi tanır. Bir yer edinmişimdir artık.
 • Anlaşabildiniz mi o şirketle, yöneticisi yakın arkadaşımdır, cebi var. İstersen arayabilirim.
 • Onlarla biz rakı masası arkadaşıyızdır. Bak rehberime hepsinin numarası var, görüyor musun.
 • Mezun olurken, üniversitede kalmamı istediler. Hocanın asistanıydım ben. Ama istemedim.

Eminim sizin örnekleriniz daha çoktur. Eski iş yerimde aslında bir marka olduklarını düşündüğüm iki kişiden biri olan, hanım yönetici ile aramızda şöyle bir konuşma geçmişti; “Neden gözlüğünüzü takmıyorsunuz. Bence, gözlük size yakışıyor. Sizin imajınız gözlüklü. İnsanların hatırında böyle kalıyorsunuz. Bence takın.” Bunun üzerine gözlüğümü devamlı takmaya başlamıştım.

Daha çok para kazanabilmek, itibar görebilmek, güzel kızlarla/erkeklerle takılabilmek, network elde edebilmek için hepimiz marka olmaya ihtiyaç duyuyoruz. Ama, bu bazen çok yorucu olabiliyor. Akyaka’da sabah denize girip, kahvaltı yaptıktan sonra esen hafif rüzgarda, boş veriyorsun… Kendin oluyorsun, bir an için.

Facebook Mobil Uygulamasına Whatsapp Butonu Ekleniyor 0

Facebook, Android işletim sistemli telefonlardaki uygulamasına WhatsApp butonu eklemek için denemeler yapıyor.

Facebook, üç sene önce satın aldığı WhatsApp‘ı kendi bünyesine daha fazla entegre etmek için çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Facebook bu entegrasyon için kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak yeni bir sistem üzerine çalışmalara başladı. Android işletim sistemli telefonlarda bulunan Facebook uygulamasının için bir WhatsApp butonu entegre etmeyi düşünen Facebook bu sayede kullanıcılarını ana uygulamadan çıkmadan WhatsApp servisini kullanma imkanı da sağlayacak. Facebook bu sayede hem kullanıcılarına kolaylık sağlayacak hem de uygulamalarda geçirilen sürelerin artmasını sağlayacak.

Whatsapp butonunun uygulama içinde menü kısmında, kullanıcı isminin altında kullanıcıların kolayca ulaşabileceği bir yerde bulunacak ve bu sayede kullanıcıların butonu aktif olarak kullanması sağlanacak.

Android cihazlarda test edilen buton, iOS tabanlı telefonların bazılarında da kullanılabilecek.

Satın aldığı tüm mecraları ana uygulamasına bağlamaya çalışan Facebook’un geçtiğimiz günlerde bu tarz bir entaegrasyonu Instagram Hikayeler için de yaptığını sizlere duyurmuştuk.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Bugün, 'Blind Date' İndiriminde Son Gün!
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link