Kids Marketing

Çocukların 100’den fazla ürün grubunda satın almayı etkilediğini göz önünde bulundurursak çocuklara yönelik pazarlamadaki artışın nedenini rahatlıkla anlayabiliriz.Evet ortada geniş bir kitle var ve bu kitle “kandırılmaya” oldukça müsait.Yapılması gereken tek şey, bu kitleyi etki altına alabilecek doğru mecrayı ve doğru stratejiyi bulmak.

Çocuklar için kandırılmaya müsait derken elbette zeka seviyelerinden kaynaklanan bir durumdan bahsetmiyorum. Aksine günümüzde çocuklar inanılmaz derecede zekiler. Bahsetmek istediğim,  araştırmalarla da kanıtlanan; çocukların reklam başta olmak üzere çeşitli pazarlama faaliyetlerine yetişkinlerden daha fazla ilgi göstermeleri ve iletilmek istenen mesaja ve mesajın içeriğine kayıtsız şartsız inanmaları. Çocuk psikolojisinin bu duruma müsait olmasının yanı sıra, ürün ve hizmetlerin vaat ettiği faydanın abartılması gibi, bazı düzenleme ve yasaklarla önlenmek istenen ama henüz tam anlamıyla sonuç alınamayan faktörlerin de bu duruma etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda saydıklarımıza bir de çocukların satın alma kararında ailelerini ikna etme ya da istediklerini “zorla aldırma” güçlerinin eskiye oranla arttığını ve kayda değer noktalara ulaştığını eklersek ortaya iştah kabartıcı bir pazar ve fethedilmeyi bekleyen bir hedef kitle çıkıyor. Kids Marketing denilen çocuklara yönelik pazarlama kavramı da tüm bu nedenlerle ortaya çıkmış ve bugünün küçüklerinin yarının büyükleri olacağı ve  hep bahsettiğimiz o sadık müşterileri elde etmenin bir yolunun da çocuklardan geçtiği fark edilmiştir.

article-new-thumbnail-ehow-images-a01-ur-l0-market-kids-800x800

Çocukların satın almadaki etkisinin artması ne yazık ki birçok şirketin kar elde etme uğruna çocukların hem bedensel hem de zihinsel sağlığını tehdit eden çalışmalara imza atmasına neden oluyor.Özellikle gıda şirketleri yaptıkları özendirici çalışmalarla sağlıksız ürünlerin çocuklara ulaşmasında en büyük etken .

Çocuklar 8 yaşına kadar reklamların amacının farkına varamıyor ve özellikle 12 yaş altı çocuklar için çizgi filmler nedeniyle  TV’nin önemi hala diğer mecralardan daha fazla ve reklam izleme oranları bu dönemlerde hayli yüksek.

Durum böyle olunca şirketler de pazarlama bütçelerinin önemli bir kısmını Kids Marketing’e ayırıyor. Peki şirketlerin gözünde hedef kitlenin özellikleri nedir?

Hedef Kitle Özellikleri

 • Bol miktarda reklam izliyor, vaat ettiklerine inanıyor.
 • Çizgi film izliyor, kahramanlarına hayran oluyor ve onlar gibi olmak istiyor.
 • Büyümek istiyor.
 • Hayal gücü oldukça gelişmiş, hayal etmeyi seviyor.
 • Bir gruba ait olma isteği çok yüksek, yalnızlığı sevmiyor.
 • Birbirinin tamamlayıcısı küçük eşyalar biriktirmekten hoşlanıyor.

Peki çocuklara yönelik reklamlarda hangi özellikleri görüyoruz?

 • Vaat ediyor.
 • Kahramanlar, maskotlar yaratıyor ya da en sevilen çizgi film kahramanlarını kullanıyor.
 • Özellikle gıda ürünlerinde içerisindeki büyümeye yardımcı “yararlı” maddeler sayesinde büyüme garantisi veriyor.
 • Hayal ettiyor, ilgi çekici dünyalar yaratıyor.
 • Ürünlerin kullanılması, markanın çocuk kulüplerine katılım, markanın maskotu, logosu ya da kullanılan çizgi film karakterine özgü bir eşyanın satın alınmasıyla çocuğa hayal ettiklerini yaşama fırsatı sunuyor, aitlik hissi yaratıyor. (Deneyim pazarlama değil de nedir?) Kalabalık, neşeli görüntüler gösteriyor. (Reklamlarda yalnız çocuk pek görmeyiz)
 • Ürünlerin içinden çıkan küçük hediyer, koleksiyon oluşturmayı amaçlayan ya da her bir parçanın ayrı bir üründen çıktığı kampanyaların duyurusunu yapıyor.

Her ne kadar yeterli olmasa da alınan bazı önlemler ve imzalanan bazı anlaşmalar reklamların çocuklar üzerindeki etkisini azaltmayı hedefliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde  Çikolata devlerinden Ferrero, aralarında Coca-Cola’nın da bulunduğu CFBAI (Children’s Food and Beverage Advertising Initiative) üyeleri arasına katıldı ve 12 yaş altı çocuklara yönelik  reklam yapmayacağının sözünü verdi. Yine bu kapsamda Cartoon Network’de gıda şirketlerine çizgi film karakterlerini kullanmaları için izin vermeyeceğini belirtti.

Kaynak:

www.dunyagida.com.tr

www.mashable.com

www.suthatti.com.tr

www.capital.com.tr

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link