Otomatlar hayatımızın önemli bir parçası ve kimi zaman en büyük kurtarıcılarımız. Okulda, hastanede, metroda, hava alanlarında vb. birçok yerde metal para karşılığı ihtiyacımızı anında karşılayan bu makinelerin tarihi çok eskilere dayanıyor.Yunan mühendis ve matematikçi Hero of Alexandria (Heron) ‘nın 1.yy’da icat ettiği ve metal para karşılığında Kutsal Su alınabilen aşağıdaki makine günümüz otomatlarına referans olarak kabul edilmektedir.19_temple-urn

İlk modern otomat ise 1880’li yılların başında İngiltere’de tanıtılan kartpostal otomatıdır. O günden bugüne ürün çeşitliliği ve hizmet anlamında birçok değişikliğe uğrayan otomatlar, günümüzde şirketlerin pazarlama faaliyetlerine hizmet etmekte. Otomatlardan faydalanarak yaratıcı iletişim kampanyalarıyla tüketicisinin gönlüne taht kuran markaların sayısı azımsanacak gibi değil.

Bir de tamamen otomatın kendisini marka yapmak için yola koyulanlar var ki fikirleri takdire şayan.

İsveçli bir ekip Meganews Magazines adını verdikleri, basımını kendimizin yapabileceği dergi ve gazete otomatı geliştirdi ve ilk makine Stockholm’de kuruldu. Bu otomatın diğerlerinden farkı bozuk parayla değil, kredi kartı ile çalışması. İşleyiş şöyle;

Makinenin veri tabanında 200’den fazla güncel dergi ve gazete bulunuyor. Tek yapmanız gereken konu başlığınızı seçmek ve karşınıza çıkan dergi ve gazetelerden satın almak istediğinizi belirledikten sonra basit bir kredi kartı işlemiyle seçtiğiniz yayını basıma yollamak ve yaklaşık 2 dk sonra okumaya başlamak.

howtoBu yeni nesil otomatın en temel amacı kağıt israfını önleyerek çevreyi korumak. Meganews Magazines ile okunmadan süresi geçen ya da deforme olmuş dergi ve gazetelerin çöpe gitmesine dur denilmek istenmiş, çok da iyi yapılmış. Umarım bu uygulama diğer ülkelerde de yaygınlaşır ve kayda değer bir kağıt tasarrufu ile birçok ağacı kesilmekten kurtarırız.

İsveç’i çevreye karşı gösterdikleri duyarlılıktan dolayı tebrik etmek gerek çünkü İsveç aynı zamanda çöplerini geri dönüştürerek enerji elde eden ya da gübre olarak kullanan bir ülke. Hatta ülke bir süre önce enerjide kullanılacak çöp bittiği için Norveç’ten çöp ithal etmesiyle gündeme gelmişti.

Bir Cevap Yazın