Kendi Dergini Kendin Yap Otomatı

Otomatlar hayatımızın önemli bir parçası ve kimi zaman en büyük kurtarıcılarımız. Okulda, hastanede, metroda, hava alanlarında vb. birçok yerde metal para karşılığı ihtiyacımızı anında karşılayan bu makinelerin tarihi çok eskilere dayanıyor.Yunan mühendis ve matematikçi Hero of Alexandria (Heron) ‘nın 1.yy’da icat ettiği ve metal para karşılığında Kutsal Su alınabilen aşağıdaki makine günümüz otomatlarına referans olarak kabul edilmektedir.19_temple-urn

İlk modern otomat ise 1880’li yılların başında İngiltere’de tanıtılan kartpostal otomatıdır. O günden bugüne ürün çeşitliliği ve hizmet anlamında birçok değişikliğe uğrayan otomatlar, günümüzde şirketlerin pazarlama faaliyetlerine hizmet etmekte. Otomatlardan faydalanarak yaratıcı iletişim kampanyalarıyla tüketicisinin gönlüne taht kuran markaların sayısı azımsanacak gibi değil.

Bir de tamamen otomatın kendisini marka yapmak için yola koyulanlar var ki fikirleri takdire şayan.

İsveçli bir ekip Meganews Magazines adını verdikleri, basımını kendimizin yapabileceği dergi ve gazete otomatı geliştirdi ve ilk makine Stockholm’de kuruldu. Bu otomatın diğerlerinden farkı bozuk parayla değil, kredi kartı ile çalışması. İşleyiş şöyle;

Makinenin veri tabanında 200’den fazla güncel dergi ve gazete bulunuyor. Tek yapmanız gereken konu başlığınızı seçmek ve karşınıza çıkan dergi ve gazetelerden satın almak istediğinizi belirledikten sonra basit bir kredi kartı işlemiyle seçtiğiniz yayını basıma yollamak ve yaklaşık 2 dk sonra okumaya başlamak.

howtoBu yeni nesil otomatın en temel amacı kağıt israfını önleyerek çevreyi korumak. Meganews Magazines ile okunmadan süresi geçen ya da deforme olmuş dergi ve gazetelerin çöpe gitmesine dur denilmek istenmiş, çok da iyi yapılmış. Umarım bu uygulama diğer ülkelerde de yaygınlaşır ve kayda değer bir kağıt tasarrufu ile birçok ağacı kesilmekten kurtarırız.

İsveç’i çevreye karşı gösterdikleri duyarlılıktan dolayı tebrik etmek gerek çünkü İsveç aynı zamanda çöplerini geri dönüştürerek enerji elde eden ya da gübre olarak kullanan bir ülke. Hatta ülke bir süre önce enerjide kullanılacak çöp bittiği için Norveç’ten çöp ithal etmesiyle gündeme gelmişti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Müslüman Futbolcu, Alkol Üreten Markanın Ödülünü Reddetti

2018 FIFA Dünya Kupası A Grubu’nda Mısır ile Uruguay’ın karşılaştığı mücadelede ‘maçın oyuncusu’ seçilen Mısırlı kaleci Mohamed El Shenawy bu ödülü reddetti.

Başarılı futbolcunun ödülü kabul etmeme sebebi ödülü veren Budweiser markasının alkol markası olması olarak gösterildi. Alkollü içecek ve bira üreten Budweiser firması 2018 Rusya Dünya Kupası’nın ana sponsorlarından ve FIFA’nın da resmi alkol tedarikçisi konumunda bulunuyor.

29 yaşındaki Mısırlı oyuncu El Shenawy, maç boyunca Barcelona’da top koşturan Luis Suarez ve Paris Saint Germain’in bu seneki en golcü oyuncusu Edinson Cavani‘nin ataklarını başarıyla durdurmuş ve performansıyla büyük beğeni topladı. Kırmızı bir kadeh şeklinde olan ödül oyuncuya maç sonunda koridorda verilmek istenmişti ancak oyuncu ödülü reddetti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link