Kariyer.net Şubat Ayı İstihdam Endeksi Açıklandı 0

Şubat ayı Kariyer.net İstihdam Endeksi’nin raporuna göre Tekstil ve Yapı sektörleriistihdamda liderliğini korudu. Şubat’ta 14.206 yeni iş ilanı ile yaklaşık 50 bin kişiye yeni iş fırsatı doğdu. İş günü ortalamasına göre yeni ilan sayısı bir önceki aya göre %3 arttı.Kariyer.net İstihdam Endeksi’nde en çok ilan yayınlanan 10 sektör arasına giren Hizmet, Elektrik&Elektronik ve Ticaret işe alımlarıyla parlayan sektörler arasına girmeye aday.

Şubat 2014’te yayınlanan yeni iş ilanı sayılarında 2013’ün aynı dönemine kıyasla %2 oranında artış, Ocak 2014’e göre ise %6 oranında düşüş yaşandı. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, Şubat ayında az iş günü bulunduğunu ve iş günü ortalamasına göre hesaplandığında yeni ilan sayılarının bir önceki aya göre %3 artış gösterdiğine dikkat çekerek, “2014’ün ilk iki ayında istihdamın artış trendinde olduğunu gözlüyoruz. Toplam ilan sayımızdaki %10’luk artış da bu söylevimizi destekliyor” dedi.

istihdam-endeksi-mart14

Yapı ve Tekstil liderliğini sürdürüyor

Azoz, oransal artışlara bakıldığında Şubat ayında Yapı ve Tekstil sektörlerinin ilan sayılarında artış olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: Endeksi içindeki en yüksek aylık ilan sayısına ulaşan Yapı ve Tekstil sektörü sırasıyla 1808 ve 1675 yeni iş ilanı sayılarıyla en çok istihdam yaratan sektörler olmaya devam etti. Sektörler, iş ilanı sayısına göre ise Yapı ve Tekstil’den sonra Bilişim, Sağlık, Üretim, Hizmet ve Turizm olarak sıralandı.

İstihdamda ilk 3 İstanbul, Ankara ve İzmir

Kariyer.net İstihdam Endeksi’nin aylık en çok iş fırsatı sunan ilk 20 şehir listesinde, ekonomik ve nüfus potansiyeli ile İstanbul, zirvedeki yerini korumaya devam etti. Şubat ayında en çok istihdam fırsatı bulanan şehirler İstanbul’dan sonra Ankara ve İzmir oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise Mersin, %81 ile en fazla artış gösteren şehir olarak öne çıktı.

En çok istihdam yaratanlar liginde yeni oyuncular

Türkiye’de en çok istihdam yaratan ana sektörlere ek olarak iş hacmi ve yarattığı işe alımla öne çıkan yeni sektörler de Kariyer.net İstihdam Endeksi’nde yerini almaya başladı. Yaklaşık 5 yıldır istihdam piyasasının nabzını tutan Kariyer.net İstihdam Endeksi’nde en çok ilan yayınlanan 10 sektör arasına giren Hizmet, Elektrik&Elektronik ve Ticaret işe alımlarıyla parlayan sektörler arasına girmeye aday.

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link