Kariyer mi Yoksa Kendimize Bariyer mi Yaratıyoruz? 0

Kariyerinizin en başına hatta eğitim hayatınızın o en kritik bölümü olan üniversite tercih dönemine döndüğünüzü hayal edin. Sizce uzmanı olmak istediğiniz branş seçiminizi doğru bir zamanda mı yapmıştınız? Ya da hiç düşündünüz mü? Kariyerinizin tercih ettiğiniz okullarla bir ilgisi olabilir mi? İş hayatınıza bugün yeniden başlasaydınız çalışma alanınızı değiştirmek ister miydiniz? Sevdiğiniz mesleği mi yapıyorsunuz?

Peki şu anda işinizi değiştirmek isteseydiniz en çok hangi neden sizi buna yöneltirdi? Elinizde olsa en başa dönseniz hangi alanda çalışmak isterdiniz.? Yine aynı branşı mı seçerdiniz?

İşte tüm bu soruların yanıtları Kariyer.net’in Aylık İnsan Kaynakları ve İş Dünyası Dergisinin Eylül sayısında yer alıyor. Bugünün iş dünyasında aktif role sahip toplamda 4.876 kişiye yapılan anket sonuçlarına gelin birlikte göz atalım.

kariyer-net

  • Kariyerinizde hedeflediğiniz yerde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Evet – %16,9 Hayır- %83.1

  • Kariyerinizin şekillenmesinde mezun olduğunuz okulun etkisi var mı?

Evet – %59,8 Hayır- 40,2

  • Kariyer seçiminin hangi yaş diliminde yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

14-18 yaş / Lise dönemi %40,1

19-23 yaş / Üniversite dönemi %31,3

23-27 yaş /Mezuniyet sonrası %15,3

27 üzeri yaş/  İlk iş deneyimi sonrası  %13,3

  • Kariyerinize bugün yeniden başlasaydınız yine aynı mesleği mi seçerdiniz?

Evet – %36    Hayır- %64

Sevdiğiniz mesleği mi yapıyorsunuz?

Evet – %16,9  Hayır- %83,1

  • Hangisi sizin için şu an en önemli kariyer değiştirme nedeni olur?

Hedeflediğim gibi ilerleyememek %57,4

Yeterli ücret alamamak %28,6

Çalışma saatlerinin uzunluğu %8,2

İş arkadaşlarıyla anlaşmazlıklar %3,6

Ulaşım zorluğu %2,2

  • Elinizde olsa şu anda hangi alanda çalışmak isterdiniz?

Medya, İletişim ve Teknoloji %32,4

Reklamcılık %6,2

Tasarım %17,7

Yazılım %10,8

Yazarlık %10,2

Turizm %22,7

Sonuçlar ne kadar tanıdık ve düşündürücü geliyor öyle değil mi?  Üstelik tıpkı sizin gibi bu soruları yanıtlayanların %18,8’i hizmet sektöründe, %10,8’i ticaret, %10,6’si finans , %5,3’ü tekstil, %5,9’u Bilişim ve diğer olarak tabir edilen %48,6’sı da farklı alanlarda çalışan bireylerden oluşmuşken…Career, student, school.

90’lı yılların sonunda üniversite hayatına adım atan birisi olarak biraz bizim dönemimizden bahsetmek istiyorum. Bu dönemde özellikle lisede ve dershane eğitiminde verilen bilgilere istinaden aklınızda yapmak istediklerinize dair beliren düşünceleriniz olsa dahi ailenizin geçmiş okuma düzeyi, entelektüel seviyesi ve hayata bakış açısına göre ve tabi ki toplumca genel geçerliliği olan belli branşlara yönlendirme durumları söz konusuydu. Bizimkilerin ekonomiye olan meyillinden olsa gerek İktisat, İşletme gibi sosyal bilimler branşları okumam hep tavsiye edildi. Biz de haliyle söz dinledik. Ama gerçek o ki o dönem bu tercihleri yaparken hatta aldığım lise bölümümün bile aslında ilerde bana nasıl bir gelecek hazırladığı ile ilgili ciddi bir farkındalığa sahip olmadığımdı. Üstelik süper lise diye tabir edilen ve ders aralarında bile kızım sen kaçtasın? 450 ya sen? 500 gibi cevapların verildiği ciddi bir ortamda iken..bu sayıların anlamı ise bir gece evvel çözülen test soru adetleri idi.  Yani harıl harıl bir hazırlanmaca ama ne getireceğini bilmeden..

Neyse ki Y ve sonrasında gelen Z kuşağı için artık böyle bir durumun kalmadığını düşünüyorum. Çağ gereği, bilinçlenen ebeveynler ve içinde yaşadığımız interaktif iletişim ortamı gereği farkındalık oldukça arttı. Bundan 10 yıl ya da 20 yıl sonra bu ankete katılacak olanların verileri oldukça değiştireceğine inanıyorum. Çünkü en azından neyi isteyip istemedikleri konusunda bizden daha erken fikir sahibiler.

Bu arada ben pişman mıyım? Hayır. Çünkü iş hayatında geldiğim ve bundan sonrası gitmek istediğim yeri birazdan farklı bir soruya cevaben sizlere aktarıyor olacağım.

Yine yukarıdaki anket sonuçlarından hareketle birkaç görüşümü daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şöyle ki maalesef son dönemde kendi jenerasyonum ve bir 10 yıl evveli birçok kişinin mezun olur olmaz başlamış olduğu kariyerine adeta koşullandırılmış ve sadece başladığı yönde devam etmesi gerekiyormuş gibi son derece zorla, monoton ve isteksiz bir şekilde devam ettiğini gözlemliyorum.

Bu arkadaşların birçoğunun bazen yaş, bazen metropol bir şehirde yaşamanın getirmiş olduğu zorunlu koşullar ve bir yuva kurmanın sorumluluklarından kaynaklı ekonomik, bazen sosyal fobiden kaynaklı başka bir çalışma ortamına girme ve kabul görme konusunda endişeleri nedeniyle bir bakıma psikolojik sebeplerden ötürü mevcut işlerini devam ettirmekteler.

Bir kısmının ise konfor alanından çıkamadığı, yeni bir şeyler öğrenme ve deneyimlemenin belli bir zamandan sonra zor olduğu gerekçesiyle ki bana göre tembellik sebebiyle keyif almadığı bir işe belli bir saat aralığında gidip geldiğini görüyoruz.

Hatta bir süre sonra bu kişilerin işyerlerini de ev ortamına çevirip son derece domestik bir ruh hali ile sanki yataklarından çıkmadan adeta tv karşısında çekirdek çitlercesine iş yapar hale geldiklerini görüyoruz…Bu  arada bu durumu eleştirirken şu durumun da karıştırılmamasını rica ediyorum.. dünya zaten ofis dışında çalışmaya mesai düzenin olmadığı, insanların zevk aldığı ortamlardan işlerini istediği konforda yapabilmeye gidiyor. Evet benim de çok desteklediğim bir trend bu. Ancak bahsi geçen bu tip arkadaşlardaki durum maalesef bu hevesten uzak bir duygu ve sınırlı bir performansla isteksiz olarak çalışmaktan kaynaklı.

Her neyse bu kadar durum tespiti ve eleştiriden sonra asıl sormak istediğim soruya geliyorum şimdi, bence yapılan bu ankete bu soruda eklenseydi harika olurdu diye düşünüyorum.

Sizce? Sevdiğiniz ve kendinizi gün ben gün geliştirip, kazanımlarınızla şirketinize de artı değerler kazandıracağıncareergoalsız, birlikte büyüyüp gelişeceğiniz ancak ekonomisi yapmak istedikleriniz için biraz sınırlı bir işte çalışmak mı kariyerinizi daha anlamlı kılardı ? Yoksa sırf ekonomisi ve konfor alanı sebebiyle keyif almadığınız bir işte çalışmak mı?

Bana bu soruyu üniversiteden yeni mezun olduğumda sorsaydınız önce tabi ki ekonomim, o kadar okuduk master yaptık boşuna mı yaptık yoksa niçin bu kadar zorlayalım ki ? derdim. Halbuki şimdi 15 yıllık hali hazırda devam eden kariyer hayatımla size söyleyebileceğim, ekonomimden önce iş tatminimin, kişisel ve içsel gelişimimi keyif alabileceğim bir işle tamamlayabilmenin peşinde olduğum.

Bu yüzdendir belki daha çok okumaya, konuşmaya hatta daha çok dinlemeye, yazmaya ve hatta yazarken yeniden düşünmeye çabalamalarım. Çünkü zamanın hızla ilerlediğinin farkındayım ve biliyorum ki artık aklımı ve ruhumu doyurduğum sürece daha mutluyum.

Nasıl ki hayatımızı sevdiğimiz insanlarla keyif alacağımız şekilde yaşamaya çabalıyoruz, işte günümüzün belki yarısından fazlasını içine alan kariyer kısmında da bu çalışma arzumu gerçekten keyif alabileceğim işler için harcamaya uğraşıyorum.

Çünkü nereden ve nasıl başladığımdan öte kendimi o an yapmak istediğim yeni işler için nasıl daha fazla geliştirebilirim, tecrübelerimi zamanın getirdiklerine ve koşullara nasıl daha iyi adapte edebilirim gibi düşüncelerin peşindeyim. Bu yüzden de sağlığım ve isteğim olduğu sürece öğrenen bir çalışan olarak gidebildiğim yere kadar gitmek istiyorum. Ha bu süreçte gelen bir başarı, statü ve para varsa da tabi ki onun da tadını sevdiklerimle keyifle çıkarmak en büyük hedefim.

Ve son olarak hayatın sizlere her daim keyif alacağınız işler ve projeler çıkarmasını, ve kariyerinizi kendi bariyerinize dönüştürmemenizi diliyorum.

Esenlikle !

 

1980 İstanbul doğumlu Nurten Korkut Soyugür, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup, Marmara Üniversitesinde İşletme Ana Bilim Dalı - Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yüksek Lisansını tamamlamıştır. 2002 yılından bu yana ülkemizin önde gelen ulusal ve uluslararası düzeydeki çeşitli kurumlarında kurumsal iletişim, satış - pazarlama ve organizasyon yönetimi üzerine çalışmalarda bulunmuştur. Şu sıralar ise aktif iş hayatına sektöründe lider bir güvenlik teknolojileri firmasında satış ve pazarlamadan sorumlu iş geliştirme direktörü olarak devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

2018’e Damgasını Vuracak Dijital Trendler Neler Olacak? 0

Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, 2018 yılında dijital alanda öne çıkacak trendleri açıkladı. Trendlerle ilgili bilgi veren Murat Erdör, tüm dünyada öğrenmeye programlanmış yazılımların ve mobil kullanımının hızla artmasının, yaklaşık 2.5 milyar insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağlarının çoğalmasının, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojilerdeki büyük yükselişin, 2018 yılında dijital alandaki pazarlama uygulamalarının önemini daha da artıracağının altını çizdi.

2018 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendler şu şekilde:

Fijital pazarlama
Dünya’da bu süreç yaklaşık beş sene önce başlamış olsa da Türkiye’de fijital kavramının geçmişi henüz çok yeni. Yaklaşık 3-4 senedir Türkiye’de konuşulan fijital kavramı, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olacak.

Yapay zeka
Artık birçok alanda hizmet vermeye başlayan makineler ve yazılımlar da, tıpkı canlılar gibi topladıkları verileri işleyerek yeni şeyler öğreniyorlar. Öğrenen makinelere en yakın örneği, hemen her gün girdiğiniz Facebook. Yazılım, okuma alışkanlıklarınızı, kimin profilinde daha fazla vakit geçirdiğinizi, hangi gruplara ya da sayfalara yorum yaptığınızı sürekli kontrol ederek öğrenme sürecini geliştiriyor. Gelecek yıllarda Facebook örneğinde olduğu üzere öğrenmeye programlanmış yazılımların sayısı giderek artacak. Bu yazılımlar pazarlama ve dijital sektörler başta olmak üzere, birçok sektörün hedef kitlelerini doğru tespitine bir adım daha yaklaşılmasına olanak sağlayacak.

Mesajlaşma aplikasyonları
MIRC ile başlayan mesajlaşma geleneği, son dönemde Whatsapp ile hızla yükselişini sürdürüyor. Dünya genelinde aynı anda milyarlarca ileti bir kullanıcıdan, kullanıcı ya da kullanıcılara iletiliyor. Baş döndürücü sayıların olduğu bu alanda mesajlaşma aplikasyonlarının sayısının ve içerisindeki reklam alanlarının artması bekleniyor.

Live streaming videolar
İçerik her zaman kraldı ancak şimdi videolu içerikler daha da bir kral. Tüm sosyal medya platformlarının “live streaming” destekli bir altyapıya dönmeleri ile birlikte “izle ve geç” kavramı bu alanda iyice oturmaya başlayacak. Facebook’un ardından Twitter’ın da video içeriklerine dair düzenlemeleri, kullanıcıların ve bu alana ilgi duyan markaların daha sık şekilde video paylaşmalarını sağlayacak.

AR pazarlama
Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) son zamanların öne çıkan, pazarlama ve reklam sektörlerinin popüler konularından biri. Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz Artırılmış Gerçeklik, müşterilerle bağlantı kurma ve katılımı artırma açısından yenilikçi ve yaratıcı bir yol olarak kabul ediliyor. Bu teknolojinin yaratacağı pazarın, 2022 yılına kadar 117.4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kısa süreli içerik
Periscope ile başlayan ve Snapchat, Scorp gibi uygulamalarla devam eden kısa süreli içerik kavramı, sosyal medyaya yön vermeye devam edecek. Paylaşılan içeriklerin belirli bir süre ile yayında kalması, markaların da stratejilerini bu hızlı tüketim çağına göre düzenlemesini gerektiriyor. Facebook’un canlı yayınları, Instagram Stories gibi uygulamalar “hızlı ve sonlu içerik” kavramını destekliyor.

VR pazarlama
Son dönemde teknolojisi ve popülerliği iyiden iyiye artan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) ve 360 derecelik videolar sayesinde pazarlama uzmanları, hedef kitleleri ile nasıl empati kuracaklarını ve onların davranış biçimlerini nasıl daha iyi anlayacakları öğrenmeye çalışıyorlar. Müşteriye sunulacak deneyimin önceden görülmesine ve hissedilmesine olanak sağlayacak sanal gerçeklik deneyimleri sayesinde birçok kurum, müşterisiyle daha sıkı bağlar kurma yoluna gidecek.

Chatbots
Yapay zeka formlarının hayatlarımıza girmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Chatbotslar, telefon ve bilgisayarlarımızı kullanma biçimimizi kesin olarak değiştirecek gibi gözüküyor. Chatbotslar, gelecekte kullanıcıların söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek uygulamalar olarak daha fazla hayatımıza girecek.

Sanal paralar
Baş döndürücü düzeydeki hızlı yükselişiyle sanal paranın web dünyasında popüler olmasına yol açan Bitcoin, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmamasıyla dikkat çekiyor. Adını sıkça duysak da Bitcoin tek dijital para birimi değil. Günümüzde Bitcoin dışında oldukça popüler hale gelen ve altocin olarak adlandırılan Ethereum, Litecoin, Namecoin, Primecoin, Zcash gibi birçok yeni sanal para birimi mevcut. Bitcoin ve altcoin gibi sanal paralar popülerliklerini artıracak ve dijital alanın yükselen trendleri olmayı sürdürecek.

Daha öncesinde de sizler için 2017’deki İnternet, Mobil ve Sosyal Medya Trendleri‘ni araştırmıştık.

Pazarlamacılar Tinder’dan Neler Öğrenmeli? 0

Tinder’ı kullanmayan, kullanmasa da duymayan kalmadı. Ama yine de kısaca açıklamak gerekirse Tinder; yakınlıklarına bağlı olarak kullanıcıları özelliklerine göre eşleştiren bir mobil “date” uygulaması.

Tinder  2012 yılında piyasaya sürüldüğünden beri kullanıcı sayısı ve popülerliği giderek artıyor. İnsanlar uygulama üzerinden birbirlerinin fotoğraflarını sağa ya da sola kaydırarak iletişim kuruyorlar veya iletişimi reddediyorlar. 2017 itibariyle günlük kullanıcı sayısının 1.6 milyara ulaştığı varsayılıyor. Kullanıcılar günlük ortalama 36 dakikalarını Tinder’da geçiriyorlar ki Tinder’ın tanışma platformu ve geçiş aşaması olarak kullanıldığını düşünürsek bu çok uzun bir süre.

İnsanların neden Tinder’a ihtiyaç duyduğu veya ne amaçla kullandıkları sosyolojik bir araştırma konusu olabilir. Ancak biz bu yazıda Tinder’ın başarılı pazarlama taktiklerini konuşacağız. Tinder neden bu kadar başarılı oldu?

Tüm reklamcıların, pazarlamacıların bildiği bir şey vardır; tüketici davranışlarında duygular mantıktan önce gelir. Ürün veya hizmet satın alma eylemine karar verdirmek potansiyel tüketicinin duygularına hitap etmekle mümkündür. Tüketimin bugün geldiği noktayı göz önünde bulundurursak satın almanın ihtiyaç ile doğru orantılı olmadığı oldukça açık. Ayaklarımızı korumak için ayakkabıya ihtiyaç duyarız evet ama neden onlarca ayakkabımız var? Sahip olduğumuz araba gerçekten ayağımızı yerden kesse yetiyor mu yoksa rengi, modeli de önemli mi?  Demek ki bizi tüketmeye iten başka sebepler var…

Tüketici iki temel duyguyla hareket eder:

  1. Tatmin olma arzusu.
  2. Acıdan kaçma.

Tinder’ı baz aldığımızda kullanıcılar beğenilerek tatmin olma arzularını gideriyorlar, reddedilmekten korkarak da acıdan kaçıyorlar. Reddedilme insanlık tarihinin başından beri korkulu bir rüyadır. İlkel toplumlarda reddedilme soyunu devam ettirememe hatta uzun vadede dışlanma ölümle bile sonuçlanabiliyordu. Ancak Tinder’da ise reddedilmek söz konusu değil çünkü eşleşmenin sağlanabilmesi için iki tarafın da birbirini beğenmesi gerekiyor. Yani eğer reddedildiyseniz o kişiyle zaten iletişime geçmiyorsunuz. Dolayısıyla konuşma başladığında iki taraf da reddedilmediği, beğenildiği özgüveniyle iletişime başlıyor ve acıdan kaçması gerekmiyor. Tinder başlı başına acıdan kaçma ve haz alma üzerine kurulmuş bir düzen aslında. Tinder’ın başarısının köşe taşlarını da bu tüketici zihniyeti oluşturuyor.

Tinder aslında gerçek hayatın bir mobil yansıması. İnsanlar gerçek hayatlarında hızlı kararlar verirler ve burada ilk önceliği fiziksel kaygılar alır. Bu bir ürün için de böyledir duygusal bir eşleşme için de böyle. Eskiden de böyleydi şimdi de… Görücü usulü evliliklerde bile gelin; damadın annesi, yengesi vs tarafından önce görülür beğenilirdi. Sonra ailesi araştırılır, bilgisi görgüsü öğrenilirdi. Tinder’dan önceki yakın çağa gidersek  “Seni biriyle tanıştıracağım, birbirinize çok uygunsunuz” teklifi hemen “Fotoğrafı var mı?” sorusunu peşinden getirmiyor muydu?

Dış görünüş çok önemli elbet ama yeterli mi? Tabi ki değil. Dışarıdan beğendiniz peki içi nasıl? Neleri seviyor, ortak nelerimiz var, ne konuşabiliriz? İşte burada Tinder’ın başarısı süper hızlı eşleştirmeler. Tek tek okuduğunuz kitapları, sevdiğiniz filmleri, müzikleri yazmanız gereken bir yer yok. Facebook hesabınızla giriş yaptığınız için Tinder sizi zaten otomatik olarak eşleştirir ve zaman kaybetmenize gerek kalmaz.

İnsanların her an her yerde elektronik cihazlarla meşgul oldukları, kitapların önemli yerlerinin altını çizen uygulamalar aracılığıyla kitabı okumak zorunda kalmadan da bilgiyi hap gibi yutabildiğimiz, televizyon izlerken tabletten İnstagram’ı telefonlardan Twitter’ı güncelleyek her şeye aynı anda hakim olabildiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Dolayısıyla gönül işlerinin de hızlanması ve güncellenmesi gerekiyordu. Tinder işte tam olarak bunu yaptı ve tüketiciye uyum sağladı. Yani Tinder’ın dünya çapında 36 farklı dilde ve 196 ülkede en çok kullanılan uygulamalardan birisi olmasının altında yatan şey aslında tüketici beklentilerini bu denli karşılayabilmesi ve gerçekçiliği. Tinder’ın bu denli büyümesinin altında, haz, ödül ve acıdan kaçma bileşenleri yatıyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link