Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü tarafından İnternet ve mobil iletişim ortamlarının çeşitli alanlardaki dönüştürücü etkilerinin ortaya çıkartılması amacıyla her yıl Nisan ayında düzenlenen Yeni Medya Konferansları’nın beşincisi 21 Nisan Perşembe günü Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde yapılacak.

yeni-medya

Geçtiğimiz yıl 20 bini aşkın izleyicinin salonda ve Web TV canlı yayından izlediği etkinliğin bu yılki teması Yeni Medya ve Büyük Veri olarak belirlendi. Ülkemizin Yeni Medya ile Büyük Veri ilişkisini, gerek teorik gerekse pratik birikim ve deneyimleriyle paylaşacak seçkin akademisyen ve uzmanların Türkiye ve dünyadan örneklerle yapacağı sunumlarda aşağıdaki sorulara yanıt aranacak.

  •  Yeni Medya’da verinin anlamı nedir? Veri neden önemli, kimler için önemli? Veri ile Büyük Veri arasındaki farklılıklar neler? Büyük Veri ve ilişkin kavramlar nelerdir? Dijital Dönüşüm’de verinin kurum ve kuruluşlar için önemli ne?
  •  Küçük İçgörü > Büyük Veri denklemi neden doğru? İçgörü (Insight) kavramı kurum ve kuruluşlar için neden önemli?  Büyük Veri yığınlarının anlamlı içgörülere dönüşüm süreci nasıl olmalı? Veri nasıl toplanmalı, nasıl analiz edilmeli, nasıl karara dönüşmeli?
  •  Sosyal Medya Büyük Veri için neden önemli? Hangi sosyal medya platformundan nasıl veri toplanır? Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarının Büyük Veri açısından avantajlı, dezavantajları karşılaştırmalı olarak nelerdir?
  • İnternet ortamında Büyük Veri, nasıl bir süreçte toplanmakta, analiz edilmekte ve anlamlandırılmakta? Bunun için hangi Büyük Veri araçları kullanılmakta? Herhangi bir kurum ya da kuruluş bu Büyük Veri araçlarını ne şekilde kullanabilir ve ne tür ekipman ve insan kaynağına ihtiyaç vardır? Hangi sektörler Büyük Veri’ye en çok ihtiyaç duymakta ve neden? Büyük Veri araçları nereye doğru evrilmekte? Gelecekte bizi neler bekliyor?
  • Sosyal Medya üzerinden Büyük Veri toplama araçları nelerdir? Sosyal TV nedir? Reyting Ölçümlemesi nedir, nasıl yapılır? Yeni Medya’da tüketici davranışları nasıl analiz edilir? Markaların tüketici verilerini ve içgörülerini nasıl kullanmalı, nasıl anlamlandırmalı?
  • Büyük Veri sadece ticari olarak değerlendirilecek bir meta mıdır? Verinin sosyal boyutları nelerdir? Kullanıcı-veri ilişkisi nasıl olmalıdır? Kurum ve kuruluşlar veri kullanımına hangi etik çerçevede yaklaşmalılar?
  • Büyük Veri Eğitimleri nasıl verilmeli?

KAYIT OLMAK İÇİN ETKİNLİK SİTESİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Paylaş
İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın