“Kadın Gibi Olmak ?” Dediğimizde Aklınıza Gelenleri Artık Unutun 0

“Adam gibi adam” tabiri,   dürüst güvenilir çalışkan ya da bir çok olumlu özelliği taşıyan kişi ve erkek kişi için kullanılırken, “kadın gibi kadın” ifadesi ise daha az sıklıkla  ya da belki hiç duymadığımız bir tasvir şeklidir.

Peki “Kadın gibi Kadın” nasıl olunur ? Açıkçası “kadın gibi kadın olmak” bu yazının konusu değil. Ancak bilinen bir şey var ki kültür, eğitim, gelir düzeyi, yaş  gibi bir çok farklı segment  için “kadın gibi kadın” dendiğine akla gelecek tanımlamaların değişeceği konusunda sanırım hem fikiriz.

H&M 2016 Sonbahar – Kış sezonu kampanyasında kadın figürüne farklı bir bakış açısı getirerek,  toplumda kadına hiç de alışık olmadığımız özelliklerle  yer veriyor. Toplum tarafından kabul görmüş bazı ünlü kadınları “kadın gibi olmak” dendiğinde neredeyse akla gelmeyecek tüm özelliklerle bu reklam filminde görmek mümkün.

Kadına, kadınsal özelliklerinin dışında bir insan olduğunu hatırlatan filmi ofisteki bir arkadaşımın “H&M’in yeni kampanya videosunu izlediniz mi?” demesi ile karşılaşmıştım. İlk izlediğim andan itibaren yazmaya karar verdiğim bu reklam filmi  aslında farklı yönleriyle ele alınabilir.

-Reklamdaki stratejinin marka açısından işe yarayıp yaramayacağı?

-Bu stratejinin Türkiye’de  nasıl dikkat çekeceği ya da kabul göreceği?

-Öğretilmiş kültürün bir kez daha karşımıza çıkıp,  “Victoria Secret mankenleri gibi olunmadığında, kadın gibi olunmadığı algısının yönünün mü değiştirilmek istendiği?

Son dönemlerde cinsiyetçiliğe karşı çıkan reklam filmlerine sıkça rastlamak mümkün. Özellikle Leo Burnett imzalı ve “kız gibi” sloganıyla karşımıza çıkan Orkid reklam filmleri kız gibi olmayı kafamızda tekrar sorgulamamıza sebep olmuştu ki, çok geçmeden yine modaya yön veren markalar arasında Kenzo ve Dior’un cinsiyetçiliğe karşı kampanyalarına rastladık.

H&M ise kadın ve hanım olmanın fiziksel özelliklerle ilgisi olmadığı konusunu yeniden sorgulatacak değerde bir kampanya ile trende uyum sağlamış gözüküyor.

38ce625500000578-3808800-a_plus_size_model_saunters_to_the_lavatory_in_just_her_underwear-a-25_1475021278674

İç çamaşırıyla dolaşmak için 34 beden olmaya gerek olunmadığını,

38ce647300000578-3808800-professional_thai_boxer_fatima_pinto_from_norway_flexes_her_musc-a-28_1475021278737

Dekolteli giyinmek için naif ve narin gözükmek zorunda olunmadığını,

38ce637300000578-3808800-the_advert_which_features_a_new_version_of_the_song_she_s_a_lady-a-29_1475021278851

 

Model olmak için uzun ve dalgalı saçların olmasının gerekmediğini ve daha bir çok kalıplaşmış fiziksel özelliklerin kadın olmakla ya da modaya ayak uydurmakla ilgisi olmadığını vurgulayan film kadına kendi bedeniyle barışık olması gerektiğini öğretir bir ders niteliğinde.

 

 

 

İLK TEPKİLER:

H&M takipçileri çok geçmeden twitleriyle kampanyaya destek verdiler. Genellikle beğenilen ve olumlu geri bildirimler alan kampanyaya,  büyük beden giyen H&M takipçilerinden ise olumsuz tepkiler geldi.

Her hangi bir söz, yazı kullanılmadan sadece Lion Babe tarafından seslendirilen “She is a Lady” şarkısıyla kendini anlatan filmin linkini, farklı yaş gruplarındaki bir kaç   Türk kadın arkadaşımla paylaştığımda ise alınan mesajın farklılık içerdiğini gördüm. “Her tipten kadının kendine uygun kıyafet bulabileceğini anlatıyor” diyenler olduğu gibi paylaşırken bir alt mesaj olduğunu söylememe rağmen “hımm alt mesaj ? göremedim ben… ne gibi? ” tepkisi verenler de oldu.

Öğretilen  kültürün dönüştüğü zamanları  yaşadığımızı sorgulamadan bu filmi izlemek pek de mümkün değil. Adorno’ya göre  “kültür, insanın kendine yaraşır bir toplumda yaşadığı sanısının uyanmasına yardımcı olmakta, insanı rahatlatıp uyuşturmaktadır ve  İdeolojiden bağımsız, özgür bir sanattan ya da kültürden söz edilemez.”

Fast food hayatımıza girdiğinde haftada bir Burger Menü aklımıza düşerken sağlıklı gıdalarla üretilen ürünlerin birden bire popülerleşmesiyle uğramadığımız fastfood restoranlarından  ve kalorili tehlikeli yiyecekler paylaşımlarından sonra,  sıfır beden olmak için açlık diyetine giren kişilerden, bedeniyle barışık olarak güzel olmayı topluma ikna edecek kadınların yetiştiğini görecek gibiyiz… Kim bilir gelecekte tekli yaşamların özendirildiği TV dizilerinden sonra yeniden bütünleşik aile düzenine geçmeye özendirecek reklam filmleri ya da takip edeceğimiz ünlü hayatları bizi bekliyordur…

1983 Eskişehir doğumlu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu ve Anadolu Üniversitesi Pazarlama Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi. Televizyon Haberciliği, Prodüksiyon, Reklam ve Perakende Mağazacılık sektörlerindeki 10 yılı aşkın yöneticilik deneyimlerinden sonra girişimcilik serüvenine girenler arasında. Girişimiyle kurduğu ve Gıda üzerine faaliyet gösteren şirketinde ortaklığı devam etse de reklamcılık sektörüne bağlılığı sebebiyle şu an bir Reklam Ajansında Genel Koordinatör olarak çalışmakta ve iş hayatına Marka ve Kurumsal İletişim Yöneticisi olarak devam etmektedir. JCI, ESGGK, ESGİAD ve Eskişehir Ticaret Odası'nda devam eden üyelikleriyle edindiği deneyimlerini iş hayatına yansıtma çabasında. "Kendinden başkasını görmeyenin değil, gördüğünü paylaşanın peşine düş" fikrinden hareketle kendini yazarlar değil, yazanlar kategorisinde nitelendiriyor. https://medium.com/@ezgioktas

Bir Cevap Yazın

Emojilerden Yemek Oluşturarak Çocukların Beslenmesi Destekleyen Yardım Kampanyası 0

Zorluklar içinde yaşayan bir canlıya yardım etmenin binlerce çeşidini bulabiliriz, yeter ki gerçekten isteyelim. No Kid Hungry isimli bir yardım kuruluşu da küçük çocukların beslenmesine yardım edebilmek için oldukça çekici bir yardım kampanyası hazırlamış:  Emoji-yemekler.

Instagram üzerinden sadece 10 saniyede bir çocuğun karnının doyması için bağışta bulunabilmenizi sağlayan bu kampanyaya katılabilmek için ilk olarak No Kid Hungry’nin Instagram hesabını ziyaret ediyorsunuz, hesabın hikayeler kısmında oluşturdukları 10 saniyelik videoyu izleyip yana kaydırıyorsunuz ve kendi emoji-yemeğinizi hazırlamaya başlıyorsunuz. Üstte duran boş tabağa alt kısımda yer alan yiyecek emojilerinden istediğinizi sürükleyerek kendinize has bir yemek oluşturabiliyorsunuz. Tabağa eklediğiniz her bir yiyecek emojisi sizin organizasyona bağışlayacağınız bağış miktarını belirliyor. Tabağa eklediğiniz emoji sayısı arttıkça bağış miktarınız da artıyor.

Terkedilmiş ya da yeterli beslenme desteğine sahip olamayan çocukların çektiği zorluklara dikkat çekmek amacıyla BBH New York işbirliği ile gençlere yönelik olan hazırlanan bu kampanya, No Kid Hungry’nin amaçları göz önüne alınarak gençlerin en fazla vakit geçirdiği bir sosyal mecrada bağışçı olmalarını eğlenceli bir yolla sağlamayı hedeflemiş.

Böylelikle gençler hem sayfayı ziyaret ederek konunun ciddiyeti hakkında bilgi sahibi olabiliyor hem on saniyelik eğlenceli bir video sonrasında sanal bir yemek tabağı hazırlarken eğleniyor ve işin sonunda çocukların beslenmesi için istedikleri kadar bağış yapabiliyorlar.

No Kid Hungry ‘ye yapılan bağışlardan vergi alınmıyor. Ve organizasyon yapılan bağışlarla zor durumda olan çocukların yeme ve eğitim masrafları için onların ailelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Organizasyona göre yapılan her 20 $’lık bağış bir çocuğa 200 yemek kadar destek olabiliyor. Doğru element ve doğru kanal tercihi ile yapılan bu kampanya sosyal medyanın gençler üzerindeki gücünü yardım gibi sosyal bir konuya çekme konusunda ne kadar başarılı olunabileceğini bizlere gösteriyor.

2017 İçin 32 Sosyal Medya Pazarlama İstatistiği 0

Red Agency, 2017 yılı için sosyal ağların istatistikleri özetleyen bir grafik oluşturdu. 2017 yılının sosyal ağlar konusunda büyük eğilimler ortaya çıkardığını belirterek o istatistikleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu arada istatistiklerin tamamının yer aldığı infografiğe de buradan ulaşabileceğinizi de belirtelim.

Demografik İstatistikler 

 • İnternet kullanan erkeklerin %75’i kadınların ise %83’ü Facebook’a giriyor,
 • Gençlerin %32’si Instagram’ın en önemli sosyal ağ olduğunu düşünüyor,
 • Kadın internet kullanıcıları %38 – %26 oranında, Instagram’ı erkeklerden daha fazla kullanmaya yatkın,
 • Üniversite mezunlarının %29’u Twitter kullanıyor, %20’si lise mezunu veya daha az bir dereceye sahip,
 • Y Jenerasyonu günde en az 1 kez Twitter’ı kontrol ediyor,
 • Instagram kullanıcılarının çoğu 18 – 29 yaşları arasında ve 10 yetişkinden 6’sı Instagram’da çevrimiçi,
 • Dünya’nın toplam nüfusunun %22’si Facebook kullanıyor.

Kullanıcı İstatistikleri

 

 • Instagram, %32 kullanıcı ile gümüş madalyayı alıyor,
 • Pinterest, %31 ile üçüncü sıraya girdi.
 • 2016 yılında Facebook kullanıcılarının %76’sı siteye her gün 1,6 milyarı aşkın günlük ziyaret gerçekleştirdi; buna karşılık 2015’te günlük kullanıcı oranı %70’ti,
 • LinkedIn, 450 milyondan fazla kullanıcı profiline sahiptir,
 • Ortalama bir LinkedIn kullanıcısı ayda 17 dakikasını sitede geçiriyor,
 • Instagram kullanıcılarının %51’i günlük olarak platforma erişim sağlıyor, %35’i ise platforma yılda birkaç kez baktıklarını söylüyor,
 • Sosyal medya platformlarında harcanan zamanın hemen hemen %80’i mobil cihazda gerçekleşiyor,
 • Snapchat’te her gün 400 milyon Snap ve her saniye yaklaşık 9,000 fotoğraf paylaşılıyor,
 • Sadece 10 bin YouTube videosu 1 milyardan daha fazla görüntüleniyor,
 • YouTube’daki görüntülemelerin yarısından çoğu mobilde,
 • Pinterest kullanıcılarının %93’ü bu platformu bir şeyleri planlamak veya satın almak için kullanıyor,
 • LinkedIn kullanıcılarının %39’u aylık premium hesaplar için ödeme yapıyor,
 • Pinterest sürücüleri, tüm perakende web sitesi yönlendirme trafiğinin %25’ini oluşturuyor,

İçerik İstatistikleri

 • Resimli Tweet’ler resim içermeyen Tweet’lerden %18 daha fazla tıklama alıyor,
 • Pinterest’de 100 milyon yemek ve 146 milyon moda panosu var,
 • LinkedIn’de resimlerle paylaşılan postlar %98 daha fazla yorum alıyor ve bağlantıya sahip olan postların etkileşim oranı %200 daha yüksek,
 • Yaklaşık 81 milyon sahte Facebook hesabı var ve yaklaşık %5 Twitter hesabı sahte,
 • Günlük 100 milyon saatlik video içeriği Facebook’ta izleniyor,
 • 1 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısı uzun metrajlı içerik yayınladı, haftalık olarak 160.000 içerik yayınlandı,
 • 100’den fazla çalışanı bulunan işletmelerin %88’i Twitter’ı pazarlama amaçlı kullanıyor,

 • En çok görüntülenme oranına sahip kullanıcı tarafından gönderilen YouTube videosu “Charlie bit my finger” 845 milyondan fazla görüntülemeye sahip,
 • Pizza, biftek ve suşinin hemen önüne geçerek, en yaygın paylaşılan Instagram yemeği oldu.
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link