“Kadın Gibi Olmak ?” Dediğimizde Aklınıza Gelenleri Artık Unutun

“Adam gibi adam” tabiri,   dürüst güvenilir çalışkan ya da bir çok olumlu özelliği taşıyan kişi ve erkek kişi için kullanılırken, “kadın gibi kadın” ifadesi ise daha az sıklıkla  ya da belki hiç duymadığımız bir tasvir şeklidir.

Peki “Kadın gibi Kadın” nasıl olunur ? Açıkçası “kadın gibi kadın olmak” bu yazının konusu değil. Ancak bilinen bir şey var ki kültür, eğitim, gelir düzeyi, yaş  gibi bir çok farklı segment  için “kadın gibi kadın” dendiğine akla gelecek tanımlamaların değişeceği konusunda sanırım hem fikiriz.

H&M 2016 Sonbahar – Kış sezonu kampanyasında kadın figürüne farklı bir bakış açısı getirerek,  toplumda kadına hiç de alışık olmadığımız özelliklerle  yer veriyor. Toplum tarafından kabul görmüş bazı ünlü kadınları “kadın gibi olmak” dendiğinde neredeyse akla gelmeyecek tüm özelliklerle bu reklam filminde görmek mümkün.

Kadına, kadınsal özelliklerinin dışında bir insan olduğunu hatırlatan filmi ofisteki bir arkadaşımın “H&M’in yeni kampanya videosunu izlediniz mi?” demesi ile karşılaşmıştım. İlk izlediğim andan itibaren yazmaya karar verdiğim bu reklam filmi  aslında farklı yönleriyle ele alınabilir.

-Reklamdaki stratejinin marka açısından işe yarayıp yaramayacağı?

-Bu stratejinin Türkiye’de  nasıl dikkat çekeceği ya da kabul göreceği?

-Öğretilmiş kültürün bir kez daha karşımıza çıkıp,  “Victoria Secret mankenleri gibi olunmadığında, kadın gibi olunmadığı algısının yönünün mü değiştirilmek istendiği?

Son dönemlerde cinsiyetçiliğe karşı çıkan reklam filmlerine sıkça rastlamak mümkün. Özellikle Leo Burnett imzalı ve “kız gibi” sloganıyla karşımıza çıkan Orkid reklam filmleri kız gibi olmayı kafamızda tekrar sorgulamamıza sebep olmuştu ki, çok geçmeden yine modaya yön veren markalar arasında Kenzo ve Dior’un cinsiyetçiliğe karşı kampanyalarına rastladık.

H&M ise kadın ve hanım olmanın fiziksel özelliklerle ilgisi olmadığı konusunu yeniden sorgulatacak değerde bir kampanya ile trende uyum sağlamış gözüküyor.

38ce625500000578-3808800-a_plus_size_model_saunters_to_the_lavatory_in_just_her_underwear-a-25_1475021278674

İç çamaşırıyla dolaşmak için 34 beden olmaya gerek olunmadığını,

38ce647300000578-3808800-professional_thai_boxer_fatima_pinto_from_norway_flexes_her_musc-a-28_1475021278737

Dekolteli giyinmek için naif ve narin gözükmek zorunda olunmadığını,

38ce637300000578-3808800-the_advert_which_features_a_new_version_of_the_song_she_s_a_lady-a-29_1475021278851

 

Model olmak için uzun ve dalgalı saçların olmasının gerekmediğini ve daha bir çok kalıplaşmış fiziksel özelliklerin kadın olmakla ya da modaya ayak uydurmakla ilgisi olmadığını vurgulayan film kadına kendi bedeniyle barışık olması gerektiğini öğretir bir ders niteliğinde.

 

 

 

İLK TEPKİLER:

H&M takipçileri çok geçmeden twitleriyle kampanyaya destek verdiler. Genellikle beğenilen ve olumlu geri bildirimler alan kampanyaya,  büyük beden giyen H&M takipçilerinden ise olumsuz tepkiler geldi.

Her hangi bir söz, yazı kullanılmadan sadece Lion Babe tarafından seslendirilen “She is a Lady” şarkısıyla kendini anlatan filmin linkini, farklı yaş gruplarındaki bir kaç   Türk kadın arkadaşımla paylaştığımda ise alınan mesajın farklılık içerdiğini gördüm. “Her tipten kadının kendine uygun kıyafet bulabileceğini anlatıyor” diyenler olduğu gibi paylaşırken bir alt mesaj olduğunu söylememe rağmen “hımm alt mesaj ? göremedim ben… ne gibi? ” tepkisi verenler de oldu.

Öğretilen  kültürün dönüştüğü zamanları  yaşadığımızı sorgulamadan bu filmi izlemek pek de mümkün değil. Adorno’ya göre  “kültür, insanın kendine yaraşır bir toplumda yaşadığı sanısının uyanmasına yardımcı olmakta, insanı rahatlatıp uyuşturmaktadır ve  İdeolojiden bağımsız, özgür bir sanattan ya da kültürden söz edilemez.”

Fast food hayatımıza girdiğinde haftada bir Burger Menü aklımıza düşerken sağlıklı gıdalarla üretilen ürünlerin birden bire popülerleşmesiyle uğramadığımız fastfood restoranlarından  ve kalorili tehlikeli yiyecekler paylaşımlarından sonra,  sıfır beden olmak için açlık diyetine giren kişilerden, bedeniyle barışık olarak güzel olmayı topluma ikna edecek kadınların yetiştiğini görecek gibiyiz… Kim bilir gelecekte tekli yaşamların özendirildiği TV dizilerinden sonra yeniden bütünleşik aile düzenine geçmeye özendirecek reklam filmleri ya da takip edeceğimiz ünlü hayatları bizi bekliyordur…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1983 Eskişehir doğumlu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu ve Anadolu Üniversitesi Pazarlama Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi. Televizyon Haberciliği, Prodüksiyon, Reklam ve Perakende Mağazacılık sektörlerindeki 10 yılı aşkın yöneticilik deneyimlerinden sonra girişimcilik serüvenine girenler arasında. Girişimiyle kurduğu ve Gıda üzerine faaliyet gösteren şirketinde ortaklığı devam etse de reklamcılık sektörüne bağlılığı sebebiyle şu an bir Reklam Ajansında Genel Koordinatör olarak çalışmakta ve iş hayatına Marka ve Kurumsal İletişim Yöneticisi olarak devam etmektedir. JCI, ESGGK, ESGİAD ve Eskişehir Ticaret Odası'nda devam eden üyelikleriyle edindiği deneyimlerini iş hayatına yansıtma çabasında. "Kendinden başkasını görmeyenin değil, gördüğünü paylaşanın peşine düş" fikrinden hareketle kendini yazarlar değil, yazanlar kategorisinde nitelendiriyor. https://medium.com/@ezgioktas

Bir Cevap Yazın

Burger King’in Kötü Bir Eşyasını Getirene Sosisli Sandviç Verdiği İlginç Reklam Kampanyası

Burger King, kendine has reklamlarıyla sık sık karşımıza çıkan bir marka. Markanın geçtiğimiz yıl yaptığı yaratıcı reklam kampanyalarına örnek vermek gerekirse, gerçekten yanmış olan Burger King şubelerinin fotoğraflarının kullanıldığı reklam kampanyası ve Burger King’in Belçika Kralı ile krallık için yarıştığı reklam kampanyası bu yaratıcı reklamlardan sadece ikisiydi. Ve markanın kendine has reklamlarına bir yenisi daha eklendi.

Design Taxi’nin yaptığı habere göre Burger King’in son olarak çıkardığı ızgarada pişirilmiş sosisli sandvicini Hollanda’da tanıtmak için yapılan “Grill the Worst”, yani “En Kötüsünü Izgarada Pişir” isimli yeni reklam kampanyası bir kelime oyununa dayanıyor. Kampanyanın isminde yer alan ve Türkçe’de en kötü anlamına gelen “worst” kelimesi, Hollanda dilinde “sosisli sandviç” anlamına geliyor.

Amsterdam merkezli ve Etcetera isimli kreatif ajans tarafından Burger King Hollanda için hazırlanan esprili reklam kampanyası kapsamında, Burger King, müşterilerini 15 Ocak’ta Amsterdam’da düzenlenen bir etkinliğe davet etti ve yanlarında sahip olduklar “en kötü” eşyaları getirmelerini istedi. İnsanların yanlarında getirdikleri bu en kötü eşyalar karşılığında ise kendilerine Burger King’in yeni ızgarada pişirilmiş sosisli sandvici bedava olarak verildi.

Bu arada bu tuhaf reklam kampanyası için hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Peki, daha önce çok sayıda yaratıcı ve bir o kadar da başarılı reklam kampanyalarını hayata geçiren Burger King’in bu reklam kampanyası hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu reklam kampanyası, markanın sizlerle daha önce paylaştığımız reklam kampanyaları kadar iyi mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bankaların Yarattığı Başarılı Reklam Karakterleri

Markalar, tüketicinin zihninde doğru yere konumlanabilmek ve bu konumu devamlı olarak muhafaza edebilmek için belli araçlar kullanırlar. Bu noktada en önemli araçları ise genellikle logo, slogan veya marka maskotları oluyor. Günümüz pazarlama dünyasına göz atmak gerekirse bu araçların içinden sıyrılan marka maskotu markaya kazandırdığı kimlik ve tüketicide yarattığı etki ile çok daha önemli bir konuma gelmiştir.

Başarılı bir marka maskotu yaratmanın anahtarı ise elbette ki markanın stratejileri ve hedefleri ile özdeşleşebilecek, tüketici tarafından kolayca ayırt edilebilecek sevilen bir maskot kimliği yaratmaktır. Tüketici, markanın kimliğini maskotun karakteri ile kolayca eşleştirilebilmelidir. Markanın değerleri, bulunduğu konum ve vermek istediği imaj ile çelişmemelidir. Doğru maskot çalışmasının getirdiği faydayı ilk maskot­lardan olan ve Planters Peanut firmasının 1917’de yarattığı Mr.Peanut (Bay Fıstık) maskotunu kullanması beş yıl içeri­sinde 1 milyon dolardan 7 milyon dolara çıkardığı cirosuyla yakından görebiliriz.

Türkiye’de ise incelediğimizde başarılı marka maskotları olarak; Turkcell’in Emocanlar’ını, Arçelik’in Çelik ve Çeliknaz’ını örnek verebiliriz. Globalde düşündüğümüzde ise Milka’nın Mor İneği’ni, Mc Donalds’ın Palyaço McDonald’sı, Michelin’in Bibendum’u örnek olarak gösterebiliriz.

Ve çocukluğumuzun maskotu “Vadaa”… Yapı Kredi World’ün marka maskotu olarak tam 16 yıldır hayatımızda. Bu da Vadaa’yı Türkiye’nin en iyi tanınan maskotu haline getirdi. Sanıyoruz ki Vadaa’nın başarısını gören diğer bankalar geç de olsa güzel bir başarı gerçekleştirmeyi hedefliyorlar.

Türkiye İş Bankası ve Cem Yılmaz

 

 

 

 

 

 

İş Bankası ve bir animasyon karakteri olarak Cem Yılmaz… Türkiye İş Bankası‘nın mobil bankacılık uygulaması İşCep için hazırlanan reklam filminde Cem Yılmaz izleyicinin karşısına alışılagelmedik bir tarzda çıkıyor.

Türkiye İş Bankası‘nın mobil bankacılık uygulaması İşCep için hazırlanan reklam film serisinde Cem Yılmaz izleyicinin karşısına alışılagelmedik bir tarzda, bir animasyon karakteri olarak çıkıyor. İş Bankası‘nın yeni reklam kampanyasında Cem Yılmaz’ı bir animasyon karakteri olarak akıllı telefonlar üzerine esprileriyle stand-up yaparken izliyoruz. Örneğin bir reklam filminde konu Siri’ye geliyor; Cem Yılmaz da sahnede Siri yardımı ile havale işlemini kolaylıkla gerçekleştiriyor. Seyirciler ile diyalogların da renk kattığı reklam filmlerinde karakteri Cem Yılmaz kendisi bizzat seslendiriyor.

Reklam filmleriyle fark ediyoruz ki Cem Yılmaz, bankanın mobil bankacılık uygulaması olan İşCep’i temsil ediyor. Sahnede İşCep’in hayatı kolaylaştıran taraflarını seyirciye güldüren kişiliğiyle anlatıyor. Hayatımızın dijitalleşmesi ile birlikte yaşadığımız komik olaylara da değinen Cem Yılmaz’ın bu animasyon hali İş bankası için başarılı bir marka maskotu kıvamında şimdilik bizlerde yerini almış gözüküyor.

Yapı Kredi Bankası ve Robot Gary ile Metin

Robot Gary, Silikon Vadisi’nden zekâ yüklemesi tamamlanmadan kaçan yapay zekâlı robot. Bir de Yapı Kredi teknolojisini hayatının her alanında kullanan Metin. İşte Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in hayat verdiği bu karakterler, Yapı Kredi’nin “Hizmette Sınır Yoktur” anlayışını dijital çağa taşıyan yeni iletişim konseptinin yüzleri.

Güldüren diyalogları ile karşımıza çıkan ikili, ilk reklamında tanıttıkları Yapı Kredi’nin “Göz-ID” uygulaması ile hayatımızda yavaş yavaş yer edinmeye başladı diyebiliriz. Robot Gary’nin maceraları ile eğlenceli diyalogları, günlük olarak bizlerin de dijitalle yaşadığımız zorluklara bulduğu çözümler ile hayatımızın bir parçası haline geldi.

EnPara.com ve Kıllanan Adam

Finansbank tarafından Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen ve temel bankacılık hizmetlerini, fiziksel şubeleri kullanmaksızın sadece dijital kanallar üzerinden sunan dijital bankacılık hizmeti Enpara.com’un kuruluşunun ikinci yılıyla birlikte görmeye başladığımız “Kıllanan Adam” karakteri Enpara.com’da hesap işletim, EFT ve havale ücretlerinin alınmaması, Çözüm Merkezi’nde müşteri temsilcisine 30 saniye içinde bağlanılması, her miktar paraya her zaman yüksek faiz verilmesi eğlenceli bir dille anlatılıyor.

Garanti Bankası ve Ugi 

Garanti Bankası, yeni iletişim platformunu hayata geçirmesi ile birlikte hayatlarımızda yer edinmeye başlayan Garanti’nin DNA’sında olan teknolojiyi yansıtan Ugi, hayatın içine karışarak insanlara kulak kabartıyor, finansal konularda kendini yalnız hissedenlere Garanti’nin çözümlerini hatırlatıyor, önerileriyle hayatlarını kolaylaştırıyor.

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link