Hiç aceleyle valiz yapıp uçağınıza yetişmeye çalışırken en sevdiğiniz tshirt ya da rahat ceketinizi evde unuttuğunuzu havaalanında hatırladınız mı? Eminim birçoğumuzun başına böyle bir olay gelmiştir. Ancak sade şık ve rahat tasarımları ile öne çıkan Japon giyim markası Uniqlo’nun bir çözümü var: Yolculuğa özel kıyafet otomatı

“Uniqlo to Go” adı verilen bu otomatlar unutkan yolcuların imdadına yetişmek için tasarlanmış ve şimdilerde Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı havaalanı ve alışveriş merkezlerinde yerlerini almış bulunuyor.

Uzun bir yolculuk ya da aktarma süresi boyunca havaalanında geçirmek durumunda kalacağınız o uzun saatlerde kendinizi yenilemek için güzel bir fırsat sunan markanın otomatlarında şimdilik sadece vücut ısısı ve teri kontrol altında tutmaya yarayan termal tech tshirt 15 dolara ve hafif olması ile öne çıkan bir ceket 70 dolara bulunabiliyor. Bu iki ürünün otomatlarda yer almasına ise muhtemelen kolaylıkla otomat raflarına sığması ve yolculuk telaşındaki yolcuların konforunu sağlama fikri neden olmuş.

Dokunmatik ekran ve butonlarla hizmet veren otomat, müşterisine satın almadan önce ürünün rengi ve bedenine karar verme şansı sunuyor. Seçilen ürün ise istenilen beden ve renkte olmak üzere küçük bir kutuda geliyor.

Aslında seyahat esnasında yolculara biraz daha konfor sağlamak için adım atan ilk marka Uniqlo değil, daha öncesinde de Best Buy bir nevi seyahat vazgeçilmezlerinden ses engelleyen özel bir kulaklık ve diğer teknolojik ürünlerin bulunduğu bir otomat ile havaalanlarında ki yerini almıştı. Bununla beraber ünlü kozmetik markası Benefit Kozmetik canlı pembe rengiyle diğer sıkıcı makinelerden ayrılan otomatında yolculukla rahat kullanılabilecek makyaj ürünleri satmaya başlamıştı.

ABD’de ilk mağazasını açtığı günden bu yana 45 mağazaya ulaşan ve satış hedeflerini tam anlamıyla gerçekleştiremeyen Uniqlo’nun nispeten daha insan trafiğine sahip havaalanı ya da alışveriş merkezlerinde kıyafet otomatları konumlandırmaya başlaması temel hedef kitlesi dışındaki tüketicilerde de marka bilinirliği sağlaması adına güzel bir strateji olarak değerlendirilebilir.

Siz ne dersiniz, Türkiye’de ki havaalanlarında da olsaydı tercih eder miydiniz?

 

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın