Konu ile alakalı olarak Rekabet Kurulu’nda bulunan duyuruya göre, Temsa Global’in kontrolü altında mevcut bulunan Temsa İş Makinaları’nın ortak kontrolünün Marubeni Corporation tarafından devralınmasına ait bir başvuru yapıldı. Rekabet Kurulu’nun gerekli onayları vermesi halinde Temsa İş Makinaları’nda iki firma ortak olacak.

Sabancı Holding, Aralık 2013’te otobüs ve midibüs segmentlerinde üretim ve ihracat yapan iştiraki Temsa Global’de satış dahil stratejik opsiyonları değerlendirmek üzere Credit Suisse’i yetkilendirmişti.

Temsa Global, 1968 senesinde Adana’da kuruldu. Firma 28 yıldır ise iş makinaları sektöründe Komatsu marka iş makinaları ve forkliftleri distribütörlüğü hizmeti veriyor. 2003 senesinde satış ve satış ertesi teşkilatlanmasıyla tekrardan yapılanan Temsa Global, o tarihten akabinde satış ve servislerini artırdı. Türkiye’de Komatsu markalı ürün sayısı 20 bin adetin üzerinde yer alıyor.

İş makinaları alanında dünyada pazar lideri olan Komatsu, Japonya’da 108, Amerika’da 37, Avrupa ve Ortadoğu’da 14 ve Asya’da 15 firmadan oluşan dev bir yapı görünümünde.

Sabancıların Temsa’daki yeni ortağı Marubeni ise 1858 senesinde Japonya’da kurulmuş bir firma. 100 milyar doları aşan cirosu ile tüm dikkatleri üzerinde toplayan firmanın 4 bin çalışanı yer alıyor.

Türkiye’deki faaliyetlerine 1965 senesinde başlayan Marubeni, Marmaray projesi içerisinde de katıldı. Komatsu inşaat makinelerini Temsa ile beraber pazarlayan şirket, Erdemir, İşdemir, Karademir gibi demir-çelik fabrikalarıyla ortak projeler gerçekleştiriyor.

Marubeni AG Makina firması ise Kubota traktörlerinin Türkiye’de tek yetkili distribütörü olarak Mayıs 2008’de kuruldu. Kubato dünya traktör pazarında en çok büyük ikinci üretici konumunda yer alıyor.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın