Bu ay başında, kısa süre önce Venus adlı akıllı telefon serisini piyasaya süren Vestel, giderek artan mobil telefon ithalatının yerli üretimin ekonomik göstergelerini olumsuz etkilediğini ve ciddi zarar verdiğini belirterek mobil telefon ithalatına karşı korunma tedbiri alınmasını iletmişti hatırlarsanız. Bu istek bana küçükken mahalle arasında futbol oynadığımızda her dışarı çıkan topa “gol” diyen huysuz çocuğu anımsatmıştı. Çünkü haksızdı, başka çaresi yoktu ve bırakın gol atmayı, kaleden dahi çıkamayan bir durumu vardı.

Herneyse… Bu habere güldüm, geçtim.

Derken ayın sonuna geldiğimiz bu günlerde bir haberle daha şoke olduk. Gazetelerin manşetlerinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, Türkiye’ye gelen cep telefonu, bilgisayar (PC) ve elektronik aletlere anti-damping vergisi getireceklerini açıkladığını okuduk.

Dahası, Ekonomi Bakanımız Nihat Bey şu cümleleri de kullanmış. “Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor

Yahu Türkiye cep telefonu üretmiş de bizim mi haberimiz yok sayın Bakan? Varsa söyleyin, biz de kullanalım. Haa, eğer Vestel’in telefonundan bahsediyorsanız, onu size zahmet siz kullanın madem! Hem hesap makinesi özelliği de var; yürürlüğe soktuğunuz absürt vergileri bol bol hesaplarsınız!

Türkiye’de çok ciddi bir dış açık var ve bu açığın büyük bir kısmını ithal cep telefonları oluşturuyor, katılıyorum. Ancak bu durumu düzeltmek için sahaya çıkmak yerine masabaşı oyunlarının oynanması gerçekten hiç adil değil. Hatta adil olmamaktan da öte; utanç verici!

Gerçi devlet adamlarımız hep haklı. Onlara göre suç hiç içeride değil; dışarıda. Dışardaki mihraplar engellemese uzay gemisi dahi üreteceğiz tıpkı mükemmel akıllı telefonlar(!) ürettiğimiz gibi!

f414d50cf817b716d12311e67c454df6

Bir Cevap Yazın