Dokunmatik özelliğin telefonlarımıza ve diğer cihazlara gelmesini hayatı kolaylaştıran bir adım olarak görenlerden misiniz? Eğer cevabınız evetse, az sonra bahsedeceğimiz cihazdan oldukça hoşlanacaksınız demektir.

Knocki istediğiniz her yüzeyi sizin için normal işlevinden daha fazlasını yapmaya hazır hale getirebilen bir cihaz. Bir masayı normalde kitap, bardak ya da eşya koymak için kullanabilirsiniz ancak masaya Knocki’yi koyduğunuz zaman artık o yüzey normal işlevlerinden çıkarak sizin ona atayacağınız diğer görevleri yapmaya hazır hale geliyor. Nasıl mı?

knocki-remote-control-0003-1353x902

Kickstarter isimli kitle fonlama web sitesi üzerinden teknoloji meraklıların desteğini bekleyen Knocki’nin amacı teknolojinin gerçekten hayatı kolaylaştırma amacını gerçekleştirmek. Temel olarak Knocki sizin masanıza ya da duvarınıza yerleştirebileceğiniz bir cihaz, masanız ya da istediğiniz bir yüzeye Knocki’yi yerleştirdikten sonra ona istediğiniz görevleri atayabiliyorsunuz. Birden fazla görevi aynı anda farklı dokunuş ya da vuruşlarla atayabilirsiniz.

Masaya yerleştirdikten sonra 3 kez vurarak ışıkları açıp kapayabilir, iki kez vurarak evinizin ısı ayarını değiştirebilirsiniz. Kapıda birisinin olduğunu size haber vermesi için kapınıza birisi vurduğunda size mesajla haber vermesini isteyebilirsiniz.

Bununla beraber televizyonunuzu, dijital müzik çalarınızı da Knocki ile kontrol edebilir, hatta yanı başınızdaki masaya Knocki’yi yerleştirerek sabahları masaya iki kez vurarak alarmınızı sessize alabilirsiniz.

En iyi özelliklerinden birisi de akıllı evler için kullanılan birçok bağlantılı cihaz ile beraber çalışabilmesi. Nest, Philips Hue, WeMo, gibi bağlantılı cihazlarla beraber çalışabiliyor.

knocki-2-680x371

Knocki cihazla beraber akıllı cihazlar için bir uygulama ile geliyor.  Hem duvarınızı, masanızı ya da odanızı daha akıllı bir hale getiren hem de akıllı ev cihazlarını kontrol edebilen bu yeni nesil cihaz, aslında akıllı ev teknolojilerinin de geleceği noktalara dair ipuçları veriyor gibi.

Aslında diğer cihazlarda sesli komutlarınızın anlaşılmama ihtimalini de akustik olmayan sensörler ve mekanik ivmeölçerler kullanarak, titreşim ve sesin uzaklığını ölçmesi sayesinde sadece dokunma ya da vuruşlarla geride bırakan Knocki, kolay kullanımı sayesinde çocuklar ve yaşlılar tarafından da günlük hayatı kolaylaştırmak adına kullanılabilecek.

Halihazırda satışı yapılamayan Knocki, 2 Temmuz’a kadar Kickstarter ’da kullanmak isteyen kişilerden destek bekliyor.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın