Elinizde bir kalem varsa zihninize kim engel olabilir? Kalem, zihnin içinde sıkışan tüm güzellikleri gün yüzüne çıkaran sihirli bir nesne ve her zaman öyle olmaya devam edecek. Temel işlevi bir yana az sonra detaylarını öğreneceğiniz bu özel kalemi ise dünyanın ilk sınırlamasız ve yüksek çözünürlüğe sahip kalemi. İsmi Phree ve herhangi bir mobil cihaza bağlanarak her hangi bir yüzeyi size çalışma alanı haline getirebilme özelliğine sahip. Dikkatinizi çekti değil mi? Gelin detaylara inelim.

Sanal bir hayata gittikçe alışmanın kaçınılmaz bir sonucu olarak ekranlara bağlı hale geliyoruz. Yavaş yavaş artan bu durum bazen can sıkıcı olabiliyor. İnsan klavye ile yazıp ekrana bakmak değil kalem ile yazıp çizip yaptığı şeye dokunmak isteyebiliyor ki zaten doğalı da bu. Tam da bu fikirlerle yola çıkan kalem Phree size istediğiniz her yüzeyi çizim alanı haline getirebiliyor. Sadece yanınızda mobil bir cihaz olsun yeter. İster elinize not alın unutmamak için ister masanıza isterseniz de kanepenize artık hiçbir şey kaybolmayacak ve hepsi sizinle beraber olacak. Peki nasıl?

69b1306b448aa6c824125a0d76610faf_original

Phree nasıl çalışıyor?

Phree’nin kullanıldığı teknoloji üreticileri tarafından patenti alınmış Optik Çeviri Ölçümü  (OTM) sistemi. Şöyle ki bu teknoloji ile akıllı kalem Phree her hangi bir yüzeyde kalem ile yaptığınız el yazısını algılayarak Bluetooth üzerinden akıllı cihazınıza iletiyor.

Bununla beraber optik Mouselarda kullanılanlara benzer bir sistem ile yüzeye çizileni göreceli hareket prensibi ve OTM yardımı ile ölçüyor ve böylelikle akıllı cihazınızın ekranına gerçek zamanlı olarak fiziksel bir yüzeye çizdiğiniz şey el yazınız ya da çiziminiz ile beliriyor. Data üç boyutta toplandığı için insan gözünün görebildiği hiçbir detayı atlamayan Phree herhangi bir mürekkebe sahip olmasa ile çizdiğiniz bir noktayı bile kaçırmıyor,  gerçek zamanlı olarak mobil cihazınıza aktarıyor.

Phree Kickstarter’da neredeyse 1.000.000 dolarlık bir desteğe ulaştığı için yakın zamanda üretim faaliyetleri başlayacak. Artık ilham her geldiğinde istediğiniz her yere yazabilir, çizebilir ve onları dijital veri olarak saklayabilirsiniz.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın