Secretcv.com, 2013 yılına ait ilk istihdam verilerini açıkladı. Ocak ayında ilan sayıları geçen yılın Ocak ayına göre %22 gibi bir artış yaşadı. Bu ilan artışı ile 2013 yılına itihdam açısında güzel bir giriş yaptı.  Secretcv.com üzerinden 16.500’e yakın iş ilanı yayınlandı ve yaklaşık 41.000 kişi istihdam edilmek üzere arandı.

Yıl boyunca “en çok eleman arayan sektörler” listesinde yer alan perakendecilik, Gıda ve tekstil liderliği elden bırakmadı, buna karşın Ocak ayında %11 ile Eğitim sektörü ve %9 ile Sağlık/Hastane sektörü hareketlenmeye başladı. Eğitim sektörü ilk 10 sektör arasına girmeyi başarırken, Sağlık/Hastane sektörü üst sıralara doğru yükseldi.

OCAK AYINDAKİ İLANLARIN SEKTÖREL DAĞILIMI

 

İlanların sektör dağılımı
Mağazacılık / Perakendecilik 14%
Gıda 11,5%
Eğitim 11%
Tekstil 10%
Sağlık/Hastane 9%
İnşaat 8,5%
Bilgisayar / BT / Internet 7%
Çağrı Merkezi 7%
otomotiv 6%
Bankacılık / Finans 5,5%
İmalat 5%
Turizm 4%

 

Eğitimde Branş Öğretmenleri, Sağlıkta Branş Hemşiresi arandı.

Eğitim sektöründe, aranan pozisyonlarda, İngilizce, Almanca öğretmeni, matematik öğretmeni, bale öğretmeni, beden eğitimi öğretmeni gibi branş öğretmenleri, kurs öğretmeni,  eğitim danışmanı gibi pozisyonlar vardı. Bunların yanı sıra özel eğitim kurumlarında görevlendirilmek üzere; satış, finans ve halkla ilişkiler pozisyonları da dikkat çekti.

Sağlık/Hastane sektöründe ise en çok aranan pozisyonlar, acil hemşiresi, bebek hemşiresi, ameliyat hemşiresi, ambulans hemşiresi gibi branş hemşireleri oldu. Bu pozisyonları, branş doktorları (dahiliye, kadın doğum, dermatoloji gibi) , anestezi teknikeri, başhekim  gibi pozisyonlar takip ediyor.

 2012 yılının, tüm sektörler için hızlı yükselişten ziyade büyümeyi koruma ve planlama yılı olduğunu belirtenSecretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “2013 yılının 2012 yılına göre bir nebze daha hareketli olacağını ve daha yüksek istihdam rakamlarıyla karşılaşacağımızı düşünüyorum, Ocak ayındaki %22’lik artış ise bunun güzel bir göstergesidir” dedi.

Eğitim sektöründeki artışı, hem sektördeki kurumsallaşmanın artması,  insan kaynakları departmanlarının eğitim sektöründe de önem kazanması olarak yorumlayan Tütüncü; hem de yarıyıl tatili sebebiyle özel eğitim kurumlarının ek öğretmen ihtiyaçları ya da mevcut kadroyu değiştirme ihtiyaçlarından kaynaklandığının altını çizdi.  Tütüncü, sağlık sektöründeki artışı ise geçtiğimiz 3-4 yıldır sektörün hareketlenmesi, yeni özel hastanelerin açılması ve var olan hastanelerin şubeleşmesi olarak yorumladı.

İlanların bölüm dağılımı
Satış Temsilcisi 15%
Muhasebe Sorumlusu 11%
Pazarlama/Marketing Uzmanı 10%
Gıda Mühendisi 9,5%
Çağrı merkezi elemanı 9%
Müşteri Hizmetleri 8%
İnşaat Mühendisi 7%
Bilgisayar mühendisi 6%
Öğretmen 5,5%
Hemşire 5%

 

İlanların şehir dağılımı
İstanbul 39%
Ankara 8,50%
İzmir 8,00%
Bursa 7,00%
Kocaeli 6,50%
Antalya 6,5%
Adana 6,0%
Samsun 4,50%
Manisa 4,0%
Muğla 3,0%
Konya 2,50%

Bir Cevap Yazın