İş Hayatınızda Mutluluğunuzu Sağlayacak 9 Altın Tavsiye

İş hayatı hepimizin bildiği gibi meşakkatli ve stres dolu. Bir de son dönemde iş dünyasının büyükşehir tutkusu yüzünden genişleyen büyükşehirlerimizin de inanılmaz yol çilesi eklendiğinde bu mutsuzluk faktörleri bir bir artıyor.

Bu kariyer yolunda unuttuğumuz şey bedenimiz ve zihnimizin sahip olduğumuz en değerli enstrumanlar olduğudur. İkisinin de sağlam olmadığı bir durumda mutluluktan söz etmek çok olası olmuyor. İşte sizin için altın niteliğinde olan ve mutluluğunuzu belki de tekrar keşfetmenizi sağlayacak 9 altın tavsiye:

1.Egzersiz Yapmak

Egzersiz, tipi ne olursa olsun stres seviyenizi düşümeye yardımcı olur. Özellikle sabahları yapacağınız 20 dakikalık kısa bir yürüyüş bile size iyi gelecektir. Kısa ve düzenli egzersizler, kendinize bir iyilik yapmak için güzel bir başlangıç noktası olacaktır.

meditasyon-della

2.Meditasyon Yapmak

Gene sabahları gerçekleştireceğiniz 5 ya da 10 dakikalık kısa meditasyonla kendinizi yeni başlayan güne hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde gün içinde yaşayacağınız mutluluklara kendinizi ayarlamış olduğunuzdan ne küçük mutlu anları kaçırır ne de mutsuzlukların girdabına kolayca dahil olursunuz.

3.Günlük Tutmak

Artık herkesin dilinde yazmanın iyileştirici yanı. Klasik olacak biraz ancak her gün yaşadıklarınızı aktaracağınız basit bir günlük bile stres seviyenizi düşürmenin yanı sıra gün içinde yaşadığınız küçük mutlu anları kağıt kaleme dökmenizi ve daha kolay hatırlamanızı sağlayacaktır.

learning

4.Okumak

Okumak, eski çağlardan bu yana hayatın içinden uzaklaşmak ve farklı dünyaları keşfedebilmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu klasik yöntemle hem rahatlıkla gevşeyebilir hem de daha önce hiç tanık olmadığınız bir dünyaya dahil olabilirsiniz.

5.Aramak

Uzun zamandır konuşmadığınız, birbirinizi ihmal ettiğiniz arkadaşlarınız vardır ve aklınızda “ah bir vakit bulsak da konuşsak” cümlesi… Ne duruyorsunuz ki? Telefonu açıp uzun zamandır konuşamadığınız yakın arkadaşınızla konuşmak sizi mutlu edecek davranışlardan bir tanesi olacaktır.

6.Kendine Zaman Ayırmak

İşte iş hayatının hengamesi içerisinde unuttuğumuz başlıca noktalardan bir tanesi de kariyer peşinde koşup kendimize yeterince vakit ayıramamaktır. Takviminizde işinizden başkasına yer kalmıyor olabilir, işte bu fırsatı iyi değerlendirebileceğiniz güzel bir ipucu. Takviminize kendinize ait bir zaman dilimi ayırın. Sabah egzersizleri için ya da akşamları kitap okumak için olabilir. Ne için olursa olsun kendinize takviminizde bir yer ayırarak hem profesyonelliğinizi bozmamış olursunuz hem de kendinize zaman ayırmış ;)

67629124.fDjTrjLo.AmishFamily

7.Teknolojiden Uzaklaşmak

İşte bu belki de en zoru olacak bu tavsiyelerin :) Hemen hemen hepimiz elimizde cep telefonu ile uykuya dalıyor ya da boş zamanlarımızda tabletimizden haberleri ve gündemi takip ediyoruz. Ancak bu şekilde kendimize ayırabileceğimiz vakitleri heba ediyoruz. İşte fırsat, kendinize ayırdığınız süre zarfında telefon ya da diğer teknolojik aletleri bir kenara bırakın ve hayatın sizi mutlu kılmasına izin verin.

8.Öğle Yemeğini Getirmek

Günümüz hızlı iş hayatında hep dışarıda yemeye alışmış bir nesiliz, bunu itiraf edelim. Eskilerin sefertasları, evde yapılan besleyici ve sağlıklı yiyeceklerle dolarken biz bundan bir o kadar uzak kaldık. Yeni bir akım başlatıp sefertasınızla bedeninize yeterince sağlıklı yiyecek girmesini sağlayabilirsiniz.

9.Güzel Bir Uyku Çekmek

En can alıcı noktalardan birisi de uyku aslında. Özellikle vücudumuzun dinlenebilmesi, zihnimizin boşalabilmesi için uykuya ihtiyacımız olduğu su götürmez bir gerçek. Yoğun iş temposu ya da başka nedenlerden ihmal etmeye başladığımız uykuya dikkat edip, her gece güzel bir uyku çekmeye başlarsak mutluluk da geldiği zaman kaçırmayacağımız güzel bir ödül olacaktır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Pazarlama ve Teknoloji Dünyasında Şimdiye Dek Yapılmış En Kötü 6 Tahmin

Dönemin ünlü iş adamları ya da pazarlamacıları tarafından söylenmiş bazı sözler var ki söyleyenin ismi duyulduğu anda akıllara bu sözler geliyor. Ancak  iyi anlamda değil; kötü anlamda akıllara gelen sözlerden bahsediyorum.

1759 yılında reklamcılığın artık gelişme kat edemeyeceğini söyleyenden tutun da 1899 yılında icat edilebilecek her şeyin icat edildiğini söyleyene kadar birçok ünlü kişi tarihi yanılgıya düşmüş. Örneğin Microsoft Kurucusu Bill Gates 2004 yılında  “İki yıl sonra spam sorunu ortadan kalkacak.” demişti.

En son yapılan araştırmalar, dünya çapında gönderilen tüm e-postaların yaklaşık %92’sinin spam olduğunu ortaya koyuyor. Bill Gates’in tahminine göre günümüzden yakşalık 10 yıl  önce ortadan kalkmış olması gereken spam’lerin geldiği seviye gerçekten de korkunç.

Peki yanılgıya düşen diğer kişiler kimler? Pazarlamasyon olarak geleceği tahmin edemeyen iş adamları, pazarlamacılar ve reklamcıların sözlerini derledik. İşte tarihe kötü izler bırakan, nam-ı diğer “Epic Fail” sözler.

steve-ballmer-580

“There’s no chance that the iPhone is going to get any significant market share.”

Steve Balmer / USA Today, 2007

“iPhone’un pazardan pay kapabilmek için hiç bir şansı yok.”

ken-olsen

“There is no reason for any individual to have a computer in his home.”

Ken Olson / Digital Equipment Corporation (DEC) Kurucusu, 1977

“Bir bireyin evine bilgisayar alması için herhangi bir neden yok.”

johnson

“The trade of advertising is now so near perfection that it is not easy to propose any improvement. “

Dr. Samuel Johnson, 1759

“Reklamcılık piyasası artık mükemmelliğe öyle yakın ki herhangi bir gelişme sağlamak kolay değil.”

charles-h-duell-1

 “Everything that can be invented has been invented.”

Charles H. Duell / ABD Patent Enstitüsü Başkanı, 1899

“İcat edilebilecek her şey icat edildi.”

120919071727-ibm-ceos-tom-watson-sr-large-gallery-horizontal

“I think there is a world market for maybe five computers.”

Thomas Watson / IBM başkanı, 1943
“Tüm dünya çapında sadece 5 bilgisayarlık bir piyasa olacak.”

 

99n/36/huty/13510/16

 “Television won’t be able to hold on to any market it captures after the first six months.”

Darryl F. Zanuck / 20th Century Fox yöneticisi, 1946

“Televizyonlar altı ay içinde ortadan kalkacak. İnsanlar gece boyunca bir kutuya bakmaktan sıkılacaklardır.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Betty Crocker, Ürününe Müşteri Deneyimi Katarak Satışlarını Nasıl Yükseltti?

ABD merkezli gıda şirketi General Mills, 1950’li yıllarda ünlü Betty Crocker markası altında bir kek karışımı piyasaya sürdü. Bu kek karışımı, bütün kuru malzemeleri içinde barındırıyordu. Öyle ki, içinde toz haline getirilmiş süt ve yumurta bile bulunuyordu. Bu kek karışımını alanların yapması gereken sadece karışıma su eklemek ve bütün malzemeyi bir güzel karıştırdıktan sonra karışımı fırına vermekti.

Bu yenilikçi ürün, meşgul ev hanımlarının zamandan tasarruf etmesini sağlıyordu. General Mills, bu ürünün satacağından çok emindi. Ancak işler umdukları gibi gitmedi. Bu yeni ürün, birçok faydasına rağmen doğru düzgün satmadı. Hatta ikonik ve güvenilir Betty Crocker markası bile, ev hanımlarını bu ürünü benimseme konusunda ikna etmedi.

Bunun üzerine General Mills, bu beklenmedik durumun altında yatan nedeni anlamak için bir grup psikologu işe aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda psikologlar, Amerikalı ev hanımlarının bu pratik ürünü kullandıklarında kötü hissettikleri sonucuna ulaştılar.

Ürün, normal bir şekilde kek yapmaya göre çok daha az zaman ve emek harcayarak kek yapmaya imkan tanıyordu, ancak ev hanımları bu şekilde eşlerini ve konuklarını kandırmış olduklarını düşündüler. Aslında bu kek karışımıyla yapılan kekin tadı çok iyiydi ve insanlar, ev hanımlarının bu keki yapmak için çokça vakit harcadıklarını düşünüyorlardı. Ev hanımlarının hakkettiklerinden daha fazla takdir alması ise onların suçluluk hissetmelerine neden oldu ve sonuç olarak ürünü kullanmayı bıraktılar.

Ürünün satmamasının ardındaki neden anlaşıldıktan sonra, General Mills şirketi bu suçluluk psikolojisi sorununun üzerine eğilen bir dizi reklam kampanyası hazırladı. Bu reklam kampanyalarında, hazır kek karışımlarıyla mutfakta zamandan tasarruf etmenin, kadınlara aileleri için diğer değerli şeyleri yapmalarına imkan tanıdığına vurgu yapılıyordu. Kısacası reklamlar, böylesi yenilikçi bir ürünü kullanmanın ne kadar akıllıca olduğuna dikkat çekiyordu.

Bu reklam kampanyalarına rağmen, General Mills ürünü değiştirerek daha az pratik hale getirdi. Ev hanımlarının, yeni kek karışımına suyun yanı sıra gerçek yumurta katmaları gerekiyordu. Bu da karışımdan toz haline getirilmiş yumurtanın çıkartıldığı algısını oluşturdu. General Mills, ürünü yenilenmiş halini “Bir Yumurta Ekle” sloganıyla yeniden piyasaya sürdü ve bunun ardından Betty Crocker hazır kek karışımının satışları hızla yükseldi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link