İş hayatı hepimizin bildiği gibi meşakkatli ve stres dolu. Bir de son dönemde iş dünyasının büyükşehir tutkusu yüzünden genişleyen büyükşehirlerimizin de inanılmaz yol çilesi eklendiğinde bu mutsuzluk faktörleri bir bir artıyor.

Bu kariyer yolunda unuttuğumuz şey bedenimiz ve zihnimizin sahip olduğumuz en değerli enstrumanlar olduğudur. İkisinin de sağlam olmadığı bir durumda mutluluktan söz etmek çok olası olmuyor. İşte sizin için altın niteliğinde olan ve mutluluğunuzu belki de tekrar keşfetmenizi sağlayacak 9 altın tavsiye:

1.Egzersiz Yapmak

Egzersiz, tipi ne olursa olsun stres seviyenizi düşümeye yardımcı olur. Özellikle sabahları yapacağınız 20 dakikalık kısa bir yürüyüş bile size iyi gelecektir. Kısa ve düzenli egzersizler, kendinize bir iyilik yapmak için güzel bir başlangıç noktası olacaktır.

meditasyon-della

2.Meditasyon Yapmak

Gene sabahları gerçekleştireceğiniz 5 ya da 10 dakikalık kısa meditasyonla kendinizi yeni başlayan güne hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde gün içinde yaşayacağınız mutluluklara kendinizi ayarlamış olduğunuzdan ne küçük mutlu anları kaçırır ne de mutsuzlukların girdabına kolayca dahil olursunuz.

3.Günlük Tutmak

Artık herkesin dilinde yazmanın iyileştirici yanı. Klasik olacak biraz ancak her gün yaşadıklarınızı aktaracağınız basit bir günlük bile stres seviyenizi düşürmenin yanı sıra gün içinde yaşadığınız küçük mutlu anları kağıt kaleme dökmenizi ve daha kolay hatırlamanızı sağlayacaktır.

learning

4.Okumak

Okumak, eski çağlardan bu yana hayatın içinden uzaklaşmak ve farklı dünyaları keşfedebilmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu klasik yöntemle hem rahatlıkla gevşeyebilir hem de daha önce hiç tanık olmadığınız bir dünyaya dahil olabilirsiniz.

5.Aramak

Uzun zamandır konuşmadığınız, birbirinizi ihmal ettiğiniz arkadaşlarınız vardır ve aklınızda “ah bir vakit bulsak da konuşsak” cümlesi… Ne duruyorsunuz ki? Telefonu açıp uzun zamandır konuşamadığınız yakın arkadaşınızla konuşmak sizi mutlu edecek davranışlardan bir tanesi olacaktır.

6.Kendine Zaman Ayırmak

İşte iş hayatının hengamesi içerisinde unuttuğumuz başlıca noktalardan bir tanesi de kariyer peşinde koşup kendimize yeterince vakit ayıramamaktır. Takviminizde işinizden başkasına yer kalmıyor olabilir, işte bu fırsatı iyi değerlendirebileceğiniz güzel bir ipucu. Takviminize kendinize ait bir zaman dilimi ayırın. Sabah egzersizleri için ya da akşamları kitap okumak için olabilir. Ne için olursa olsun kendinize takviminizde bir yer ayırarak hem profesyonelliğinizi bozmamış olursunuz hem de kendinize zaman ayırmış ;)

67629124.fDjTrjLo.AmishFamily

7.Teknolojiden Uzaklaşmak

İşte bu belki de en zoru olacak bu tavsiyelerin :) Hemen hemen hepimiz elimizde cep telefonu ile uykuya dalıyor ya da boş zamanlarımızda tabletimizden haberleri ve gündemi takip ediyoruz. Ancak bu şekilde kendimize ayırabileceğimiz vakitleri heba ediyoruz. İşte fırsat, kendinize ayırdığınız süre zarfında telefon ya da diğer teknolojik aletleri bir kenara bırakın ve hayatın sizi mutlu kılmasına izin verin.

8.Öğle Yemeğini Getirmek

Günümüz hızlı iş hayatında hep dışarıda yemeye alışmış bir nesiliz, bunu itiraf edelim. Eskilerin sefertasları, evde yapılan besleyici ve sağlıklı yiyeceklerle dolarken biz bundan bir o kadar uzak kaldık. Yeni bir akım başlatıp sefertasınızla bedeninize yeterince sağlıklı yiyecek girmesini sağlayabilirsiniz.

9.Güzel Bir Uyku Çekmek

En can alıcı noktalardan birisi de uyku aslında. Özellikle vücudumuzun dinlenebilmesi, zihnimizin boşalabilmesi için uykuya ihtiyacımız olduğu su götürmez bir gerçek. Yoğun iş temposu ya da başka nedenlerden ihmal etmeye başladığımız uykuya dikkat edip, her gece güzel bir uyku çekmeye başlarsak mutluluk da geldiği zaman kaçırmayacağımız güzel bir ödül olacaktır.

 

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın