İş Hayatının Geleceğini Anlamak İçin Bugün Okumanız Gereken 10 Kitap 0

Tarihsel bir dönüm noktasındayız.

Gelecekte hiç bir şey geçmişteki gibi olmayacak. Daha önce, Gelecek Tahminleri Saçma Olmak Zorunda isimli yazıda bundan bahsetmiştik.

Gelecek hiç tahmin edemeyeceğimiz boyutta farklı olacak. Bundan en başta iş hayatı, daha sonra da kişisel hayatlarımız, duygusal dünyamız, arkadaşlık ilişkilerimiz, sanat ve sporla ilişkimiz dahil her şey etkilenecek.

Son bir senedir, bu alanda karşıma çıkan her kaynağı okuyorum, dinliyorum ve bu konuda bilgi sahibi kişilerle konuşuyorum. Keşfettikçe, geleceğin ne kadar farklı olacağına ilişkin şaşkınlığım artıyor!

Önümüzdeki yıllarda çalışmayı ve bu dünyada yaşamayı düşünüyorsanız bu düşüncelerin hepsi sizi yakından ilgilendirmeli.

En doğru, etki sahibi ve bakış açısı değiştiren düşüncelerden bazıları şunlar:

Örneğin Zero to One kitabında Peter Thiel nasıl da en başarılı start-up ve girişimlerin kendi alanında bir tür tekel kurabilen şirketler olduğunu söylüyor.

The End of Jobs isimli kitabında Taylor Pearson, nasıl da bugünkü 9-5 düzeninin sonunda olduğumuzu ve hayatımızın zaman yönetimini çok daha farklı yapabileceğimizi söylüyor.

Originals isimli kitabında Adam Grant, bugün hayatımızın içine giren yep yeni marka ve şirketlerin (başta Facebook, Google, Microsoft) nasıl orjinal fikirler ürettiğini ve yaratıcılığın nasıl devam ettirilebileceğini anlatıyor.

Superintelligence ise bambaşka bir kitap. Yapay zeka devriminin tehlikeli olan bir yüzü var. Çok olasıdır ki gelecekte yapay zeka alanındaki sıçramalar tüm yaşantımızı değiştirecek. Belki de bu değişimler istediğimizden çok farklı olacak. Geleceği okumak konusunda oldukça vizyon geliştiren bir kitap. (Ayrıca Elon Musk ve Bill Gates’in direk önderdiği favori kitaplarından!)

The Seventh Sense, bu yeni dijital, sosyal medya ile örülü “network çağında” doğru kararlar alabilmek için bu dünyanın nasıl çalıştığını anlayan ve 7. hisse sahip insanlara ihtiyaç olduğunu anlatıyor. Ona göre gelecek bu insanların olacak.

Kevin Kelly, The Inevitable adlı kitabında geleceğimizi şekillendirecek, kaçınılmaz 12 trendi anlatıyor.

Geleceği doğru okumak konusunda faydası olacak, düşünceleri ile aydınlatıcı ve ufuk açıcı, en etkili 10 kitabı aşağıda bulabilirsiniz.

Oku oku bitmez diye düşünmeyin; içinde bulunduğumuz dünyanın geleceğini anlamaya çalışmaktan daha eğlenceli bir şey yok. Aynı zamanda, gelecek yılların en güçlü girişimcileri, en iyi çalışanları, en kuvvetli ve mutlu kişileri bu akımları, değişimleri ve yepyeni dünyayı anlayan insanlar arasından çıkacak.

Bu kitaplara ayıracağınız zaman, kendinize son bir kaç yıldır yaptığınız en değerli yatırım olabilir.

  1. Viral Loop, Adam L. Penenberg

  2. The End of Jobs, Taylor Pearson

  3. Zero to One, Peter Thiel

  4. The Long Tail, Chris Anderson

  5. Originals, Adam Grant

  6. Platform Revolution, Geoffrey Parker

  7. Superintelligence, Nick Bostrom

  8. The Inevitable, Kevin Kelly

  9. The Seventh Sense, Joshua Cooper Ramo

  10. The Sharing Economy, Arun Sundararajan

İyi okumalar!

Kendini bildi bileli meraklı birisidir. Hayatının merkezine iyi bir insan davranışı gözlemcisi olma hedefini almıştır. Türkçe ve İngilizce iki basılı kitabı vardır. Sosyoloji ve Psikoloji'ye bayılır. Kariyer ve iş yaşamı dinamiklerini çalışır. Tüm yazıları, çalışmaları ve bilgileri www.ozandagdeviren.com adresinde güncel olarak bulunabilir.

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link