İş Dünyasında Doğal Seçim Kriteri: Müşteri Memnuniyeti 0

Özellikle piyasada rekabetin arttığı bu dönemde yüzleşmemiz gereken bilimsel bir gerçek var. Şartlara uyum sağlayan yoluna devam eder, sağlayamayan yok olup gider. İş dünyasında da sistem aynen böyle işliyor. Değişen piyasa şartlarına, çalışanların beklentilerine, müşteri istek ve taleplerine ne kadar uyum sağlayıp bunun için strateji geliştirirseniz piyasada o kadar kazanırsınız. Bunların hiçbirine uyum sağlayamazsanız, markanız ve şirketiniz yok olup gider.

Bunu yapmak için ciddi şekilde uğraş veren işletmeler, oldukça sağlam bir müşteri ilişkileri servisinin tam olarak önemini anlamak zorundadır. Bu sadece “müşteri her zaman haklıdır” ifadesinden ibaret değildir. Bahsettiğimiz şey müşteri memnuniyeti için müşterinize ailenize gösterdiğiniz özeni göstermeniz gerektiğinin farkına varmaktır. Bu da sadece müşteriler ile konuşmakla veya onlardan daha fazla para almak için farklı yollar denemekle olmuyor maalesef. Burada kilit nokta “değer yaratmak”.

Günümüzde, müşterilerinize ne kadar samimi bir değer sunuyorsanız o kadar başarınızı garanti altına alırsınız. İşte iş dünyasında püf nokta budur ve hepsi müşterinizin kalbinde taht kurmak ile başlar. Sizi ne farklı yapar? Ortaya farklı olarak hangi değeri koyabilirsiniz? Müşteri neden sizi tercih etmeli? Bunlara göre strateji belirlemeniz gerekiyor.

Müşteri İlişkileri Neden Bu Kadar Önemli?

Müşteri İlişkileri Yönetimi sadece daha fazla kar için önemli değildir. Kim olduğumuza ve kurguladığımız stratejilerdeki faaliyetleri neden yapacağımıza dair araştırmalar yapar. Müşterilerimizle olan iletişim şeklimiz, hayatımızın bir yansımasıdır. Dar vizyonlu muyuz, sadece bir sonraki ödemeyi almak için mi savaş veriyoruz yoksa vizyonumuz bize, eylemlerimizin uzun vadeli etkilerini mi kazandırıyor? Doğruyu söylemek gerekirse, bugün sağlam adımlar atmak istiyorsanız, müşteriyi sadakatini kalıcı konuma getirmelisiniz.

müsteri

Müşteri İlişkileri neden önemli konusunu Entrepreneur yazarlarından Robert Adams konuyu madde madde incelemiş:

 

1. Müşteri sadakati, yeni müşteri kazanmaktan çok daha ucuzdur.

Yeni bir müşteri kazanmak için harcadığınız para mevcut bir müşteriyi korumak için harcadığınız paradan yaklaşık beş kat daha fazladır. Dolayısıyla, mükemmel bir müşteri İlişkileri Servisi sağlamak oldukça önemli.

2. Mevcut müşterilerinizin ürünlerinizi satın alma ihtimali yeni müşterilerden daha yüksektir.

Ürününüz ile yeni tanışan ve hakkında hiçbir şey bilmeyen birine ürününüzü satmak oldukça zordur. Çoğunlukla, yeni bir müşteriye ürün satma olasılığı yüzde 5-20 aralığında değişirken, mevcut bir müşteriye satış ihtimali yüzde 60-70 aralığına kadar artar.

3. Mükemmel çalışan müşteri hizmetleri bölümü, genel sorunlarınızın azalmasını sağlar.

Müşterilerinize değer verip, firmanızdaki genel sorunları, satışları ve ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuki problem potansiyelini azaltabilirsiniz. Müşterilerinize kötü davranın, göreceksiniz ki mutlaka bir yerde sorunlarla karşılaşırsınız. Unutmayın yaptığınız iyi şeyler haber olmaz ama kötü şeyler özellikle sosyal medyada hayal edemeyeceğiniz kadar hızlı yayılır.

4. Dedikodu yolu ile yayılan marka bilinirliği en pahalı reklamlardan çok daha etkilidir.

Özellikle bizim gibi konuşmayı seven toplumlarda gün içinde mutlaka birilerine bir problemimizden bahsediyoruz. Öyle bir durumda çözüm üreten üretene. “Şu marka ürün derdine derman ve hizmeti çok iyi.” dedi mi bir kişi o ürünü genelde satın alıyoruz. Böyle etkili bir reklamı parayla satın almanız mümkün değil.

5. Mükemmel müşteri hizmetleri, yeni ortaklıklar ve diğer fırsatlar için kapıları açar.

Özellikle diğer işletmeler, mevcut müşterilerinizin ne kadar memnun olduğunu gördüğünde, yeni ortaklıklar için kapınızı çalacaklardır. İş dünyasında bu gün nadiren karşılaştığınız bir şey kesinlikle güçlü işbirliği ve diğer fırsatlar için yol açabiliyor.

Unda Kurumsal Çözümler - Kurucu Ortak / Yönetim Danışmanı & Eğitmen

Bir Cevap Yazın

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link