İş Dünyasında Doğal Seçim Kriteri: Müşteri Memnuniyeti

Özellikle piyasada rekabetin arttığı bu dönemde yüzleşmemiz gereken bilimsel bir gerçek var. Şartlara uyum sağlayan yoluna devam eder, sağlayamayan yok olup gider. İş dünyasında da sistem aynen böyle işliyor. Değişen piyasa şartlarına, çalışanların beklentilerine, müşteri istek ve taleplerine ne kadar uyum sağlayıp bunun için strateji geliştirirseniz piyasada o kadar kazanırsınız. Bunların hiçbirine uyum sağlayamazsanız, markanız ve şirketiniz yok olup gider.

Bunu yapmak için ciddi şekilde uğraş veren işletmeler, oldukça sağlam bir müşteri ilişkileri servisinin tam olarak önemini anlamak zorundadır. Bu sadece “müşteri her zaman haklıdır” ifadesinden ibaret değildir. Bahsettiğimiz şey müşteri memnuniyeti için müşterinize ailenize gösterdiğiniz özeni göstermeniz gerektiğinin farkına varmaktır. Bu da sadece müşteriler ile konuşmakla veya onlardan daha fazla para almak için farklı yollar denemekle olmuyor maalesef. Burada kilit nokta “değer yaratmak”.

Günümüzde, müşterilerinize ne kadar samimi bir değer sunuyorsanız o kadar başarınızı garanti altına alırsınız. İşte iş dünyasında püf nokta budur ve hepsi müşterinizin kalbinde taht kurmak ile başlar. Sizi ne farklı yapar? Ortaya farklı olarak hangi değeri koyabilirsiniz? Müşteri neden sizi tercih etmeli? Bunlara göre strateji belirlemeniz gerekiyor.

Müşteri İlişkileri Neden Bu Kadar Önemli?

Müşteri İlişkileri Yönetimi sadece daha fazla kar için önemli değildir. Kim olduğumuza ve kurguladığımız stratejilerdeki faaliyetleri neden yapacağımıza dair araştırmalar yapar. Müşterilerimizle olan iletişim şeklimiz, hayatımızın bir yansımasıdır. Dar vizyonlu muyuz, sadece bir sonraki ödemeyi almak için mi savaş veriyoruz yoksa vizyonumuz bize, eylemlerimizin uzun vadeli etkilerini mi kazandırıyor? Doğruyu söylemek gerekirse, bugün sağlam adımlar atmak istiyorsanız, müşteriyi sadakatini kalıcı konuma getirmelisiniz.

müsteri

Müşteri İlişkileri neden önemli konusunu Entrepreneur yazarlarından Robert Adams konuyu madde madde incelemiş:

 

1. Müşteri sadakati, yeni müşteri kazanmaktan çok daha ucuzdur.

Yeni bir müşteri kazanmak için harcadığınız para mevcut bir müşteriyi korumak için harcadığınız paradan yaklaşık beş kat daha fazladır. Dolayısıyla, mükemmel bir müşteri İlişkileri Servisi sağlamak oldukça önemli.

2. Mevcut müşterilerinizin ürünlerinizi satın alma ihtimali yeni müşterilerden daha yüksektir.

Ürününüz ile yeni tanışan ve hakkında hiçbir şey bilmeyen birine ürününüzü satmak oldukça zordur. Çoğunlukla, yeni bir müşteriye ürün satma olasılığı yüzde 5-20 aralığında değişirken, mevcut bir müşteriye satış ihtimali yüzde 60-70 aralığına kadar artar.

3. Mükemmel çalışan müşteri hizmetleri bölümü, genel sorunlarınızın azalmasını sağlar.

Müşterilerinize değer verip, firmanızdaki genel sorunları, satışları ve ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuki problem potansiyelini azaltabilirsiniz. Müşterilerinize kötü davranın, göreceksiniz ki mutlaka bir yerde sorunlarla karşılaşırsınız. Unutmayın yaptığınız iyi şeyler haber olmaz ama kötü şeyler özellikle sosyal medyada hayal edemeyeceğiniz kadar hızlı yayılır.

4. Dedikodu yolu ile yayılan marka bilinirliği en pahalı reklamlardan çok daha etkilidir.

Özellikle bizim gibi konuşmayı seven toplumlarda gün içinde mutlaka birilerine bir problemimizden bahsediyoruz. Öyle bir durumda çözüm üreten üretene. “Şu marka ürün derdine derman ve hizmeti çok iyi.” dedi mi bir kişi o ürünü genelde satın alıyoruz. Böyle etkili bir reklamı parayla satın almanız mümkün değil.

5. Mükemmel müşteri hizmetleri, yeni ortaklıklar ve diğer fırsatlar için kapıları açar.

Özellikle diğer işletmeler, mevcut müşterilerinizin ne kadar memnun olduğunu gördüğünde, yeni ortaklıklar için kapınızı çalacaklardır. İş dünyasında bu gün nadiren karşılaştığınız bir şey kesinlikle güçlü işbirliği ve diğer fırsatlar için yol açabiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Unda Kurumsal Çözümler – Kurucu Ortak / Yönetim Danışmanı & Eğitmen

Bir Cevap Yazın

PepsiCo, En Çok Tesla Semi Sipariş Eden Şirket Oldu. Peki ama Neden?

Bildiğiniz gibi Tesla, kasım ayının sonunda düzenlediği bir lansmanla yeni elektrikli tırı Tesla Semi’yi tanıtmıştı. Tesla’nın diğer elektrikli araçlarına olduğu gibi, Tesla Semi‘ye de şirketlerin yoğun bir ilgisi var gibi görünüyor. Zira lansmandan birkaç gün sonra Anheuser-Busch isimli ABD merkezli şirket, en büyük Tesla Semi ön siparişini gerçekleştirdi. Ancak bunun üzerinden çok fazla zaman geçmeden, PepsiCo daha büyük bir sipariş geçerek şimdiye kadarki en büyük Tesla Semi ön siparişini gerçekleştirmiş oldu.

Londra merkezli haber ajansı Reuters’ın yaptığı habere göre PepsiCo, emisyonu ve yakıt masraflarını azaltmak amacıyla 100 adet Tesla Semi tır siparişi verdi. Bir adet Tesla Semi tır siparişi için 20.000 dolar depozito verilmesi gerekiyor ve bu da sadece bu siparişten Tesla’nın kasasına 2 milyon dolar girdiği anlamına geliyor. Tabii, eğer ki PepsiCo, Tesla depozito miktarını 5.000 dolardan 20.000 dolara çıkardıktan sonra bu ön siparişi gerçekleştirdiyse bu durum geçerli oluyor. Aksi halde, bu siparişten Tesla’nın kasasına sadece 500.000 dolar girdiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte bir Tesla Semi elektrikli tırın şu anki fiyatının 150.000 dolar olduğunu da belirtelim.

PepsiCo‘nun sadece ABD’de yaklaşık olarak 10.000 araçlık bir filosu bulunuyor. Yani bu 100 adet Tesla Semi tır, şirketin filosunun çok küçük bir kısmını temsil edecek. Bununla birlikte PepsiCo’nun bir yöneticisi Reuters’a yaptığı açıklamada, Tesla Semi tırların kısa mesafe teslimatlarını gerçekleştirmek için kullanılacağını belirtti.

PepsiCo’nun bu 100 adetlik Tesla Semi tır siparişinin Tesla açısından bir başka olumlu yanı ise hisse değerlerinin yükselmesi oldu. Business Insider’ın yaptığı habere göre PepsiCo’nun bu ön siparişinde n sonra, Tesla hisselerinin değeri %2,28 oranında arttı. Görünüşe göre her bir büyük firmanın Tesla Semi tır siparişiyle birlikte şirketin hisse değerleri biraz daha artacak. Bu da 2020 yılına kadar kar edemeyeceği tahmin edilen Tesla için çok olumlu bir gelişme.

Tesla geçtiğimiz ayın sonunda yeni elektrikli tırını tanıttıktan sonra, birçok büyük şirketten çok sayıda Tesla Semi tır siparişi aldı. Lansmanın ertesi günü Walmart, 15 adet Tesla Semi tır sipariş ettiğini açıkladı. Bununla birlikte JB Hunt Transport Services isimli taşımacılık şirketi de birden fazla tır sipariş ettiğini belirtti. İlerleyen süreçte ise Alman lojistik firması DHL, Kanadalı süpermarket zinciri Loblaw ve ABD’li lojistik ve taşımacılık çözümleri şirketi Ryder; Tesla Semi elektrikli tır siparişi veren şirketler arasına katıldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ali Sami Aydın’la Ev Tekstili Üzerine Konuştuk

Bildiğiniz gibi Marketing Meetup “Intelligence” yani “Zeka” konseptiyle 30 Kasım’da 600 pazarlama profesyonelinin katılımıyla İTÜ SDKM’de gerçekleşti. Klişeleşmiş konular yerine iş zekâsına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan bu buluşmada konuşmacı olarak yer alan Ali Sami Aydın ile ev tekstili üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportajımıza yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Katılımcıların öğle yemeği eşliğinde networking yapabildiği bir saatlik aranın ardından Arzum Yönetim Kurulu Başkanı  ve Genel Müdürü Murat Kolbaşı, Aydın Tekstil ve TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanı ve Sağlık Bölümü Danışmanı Oğuzhan Süral, Marka Danışmanı ve BrandMap Genel Yayın Yönetmeni Bülent Fidan Türk Markalarına Zeka Katmak konulu panelde bir araya geldiler. Sohbet havasında geçen panelde Bülent Fidan’ın soruları eşliğinde farklı sektörlerden gelen, ürünlerinin belli aşamalarında dijital uygulamalar gerçekleştiren ya da dijital zekâ ekleyen ihracatın bu üç farklı ismi markalarına dijital zekâyı nasıl kattıklarını irdelediler.

“İnovasyonsuz, zekâyı işin içine katmadan başarılı olmanız mümkün değil.” diyen Aydın, günümüzde satışın yeterli olmadığını, her ürünü deneyimleyerek geliştirme zorunluluğunun bulunduğunu söyledi. Bir tekstil firması olarak turizm, sağlık sektörü ve savunma sanayi gibi alanlarda kendilerini deneyerek yeni ürünler geliştirmenin yollarını arayarak; bu yolda karşılaştıkları başarısızlık deneyimlerini ve sonrasında gelen ilham verici hikayelerini paylaştı.

Denemeden ileriye doğru bir adım atılamayacağını belirten Aydın, bu zorlu denemeler sonrası elde ettikleri başarının şirketlerine katma değer sağladığını ifade etti. Türkiye’de doğalgaz ve petrol gibi hammaddeler olmadığı için zekâ katılmış ürünlere odaklanılması gerektiğini belirtirken, Türkiye’deki “Lider doğulur, lider olunmaz.” anlayışının şirketler için anlamsız olduğunu, hiçbir şirketin lider olarak başlangıç yapmadığını, bunun tek mümkün yolunun iyi bir zekâ katılımı ile lider konumuna gelmek olduğunu belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link