İş Dünyasında Doğal Seçim Kriteri: Müşteri Memnuniyeti

Özellikle piyasada rekabetin arttığı bu dönemde yüzleşmemiz gereken bilimsel bir gerçek var. Şartlara uyum sağlayan yoluna devam eder, sağlayamayan yok olup gider. İş dünyasında da sistem aynen böyle işliyor. Değişen piyasa şartlarına, çalışanların beklentilerine, müşteri istek ve taleplerine ne kadar uyum sağlayıp bunun için strateji geliştirirseniz piyasada o kadar kazanırsınız. Bunların hiçbirine uyum sağlayamazsanız, markanız ve şirketiniz yok olup gider.

Bunu yapmak için ciddi şekilde uğraş veren işletmeler, oldukça sağlam bir müşteri ilişkileri servisinin tam olarak önemini anlamak zorundadır. Bu sadece “müşteri her zaman haklıdır” ifadesinden ibaret değildir. Bahsettiğimiz şey müşteri memnuniyeti için müşterinize ailenize gösterdiğiniz özeni göstermeniz gerektiğinin farkına varmaktır. Bu da sadece müşteriler ile konuşmakla veya onlardan daha fazla para almak için farklı yollar denemekle olmuyor maalesef. Burada kilit nokta “değer yaratmak”.

Günümüzde, müşterilerinize ne kadar samimi bir değer sunuyorsanız o kadar başarınızı garanti altına alırsınız. İşte iş dünyasında püf nokta budur ve hepsi müşterinizin kalbinde taht kurmak ile başlar. Sizi ne farklı yapar? Ortaya farklı olarak hangi değeri koyabilirsiniz? Müşteri neden sizi tercih etmeli? Bunlara göre strateji belirlemeniz gerekiyor.

Müşteri İlişkileri Neden Bu Kadar Önemli?

Müşteri İlişkileri Yönetimi sadece daha fazla kar için önemli değildir. Kim olduğumuza ve kurguladığımız stratejilerdeki faaliyetleri neden yapacağımıza dair araştırmalar yapar. Müşterilerimizle olan iletişim şeklimiz, hayatımızın bir yansımasıdır. Dar vizyonlu muyuz, sadece bir sonraki ödemeyi almak için mi savaş veriyoruz yoksa vizyonumuz bize, eylemlerimizin uzun vadeli etkilerini mi kazandırıyor? Doğruyu söylemek gerekirse, bugün sağlam adımlar atmak istiyorsanız, müşteriyi sadakatini kalıcı konuma getirmelisiniz.

müsteri

Müşteri İlişkileri neden önemli konusunu Entrepreneur yazarlarından Robert Adams konuyu madde madde incelemiş:

 

1. Müşteri sadakati, yeni müşteri kazanmaktan çok daha ucuzdur.

Yeni bir müşteri kazanmak için harcadığınız para mevcut bir müşteriyi korumak için harcadığınız paradan yaklaşık beş kat daha fazladır. Dolayısıyla, mükemmel bir müşteri İlişkileri Servisi sağlamak oldukça önemli.

2. Mevcut müşterilerinizin ürünlerinizi satın alma ihtimali yeni müşterilerden daha yüksektir.

Ürününüz ile yeni tanışan ve hakkında hiçbir şey bilmeyen birine ürününüzü satmak oldukça zordur. Çoğunlukla, yeni bir müşteriye ürün satma olasılığı yüzde 5-20 aralığında değişirken, mevcut bir müşteriye satış ihtimali yüzde 60-70 aralığına kadar artar.

3. Mükemmel çalışan müşteri hizmetleri bölümü, genel sorunlarınızın azalmasını sağlar.

Müşterilerinize değer verip, firmanızdaki genel sorunları, satışları ve ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuki problem potansiyelini azaltabilirsiniz. Müşterilerinize kötü davranın, göreceksiniz ki mutlaka bir yerde sorunlarla karşılaşırsınız. Unutmayın yaptığınız iyi şeyler haber olmaz ama kötü şeyler özellikle sosyal medyada hayal edemeyeceğiniz kadar hızlı yayılır.

4. Dedikodu yolu ile yayılan marka bilinirliği en pahalı reklamlardan çok daha etkilidir.

Özellikle bizim gibi konuşmayı seven toplumlarda gün içinde mutlaka birilerine bir problemimizden bahsediyoruz. Öyle bir durumda çözüm üreten üretene. “Şu marka ürün derdine derman ve hizmeti çok iyi.” dedi mi bir kişi o ürünü genelde satın alıyoruz. Böyle etkili bir reklamı parayla satın almanız mümkün değil.

5. Mükemmel müşteri hizmetleri, yeni ortaklıklar ve diğer fırsatlar için kapıları açar.

Özellikle diğer işletmeler, mevcut müşterilerinizin ne kadar memnun olduğunu gördüğünde, yeni ortaklıklar için kapınızı çalacaklardır. İş dünyasında bu gün nadiren karşılaştığınız bir şey kesinlikle güçlü işbirliği ve diğer fırsatlar için yol açabiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Unda Kurumsal Çözümler - Kurucu Ortak / Yönetim Danışmanı & Eğitmen

Bir Cevap Yazın

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bitkiye İnsanlardan Daha İyi Bakan Bir Robot Geliştirildi

  • Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı robot geliştirdi. 
  • Robot bitkinin yeterince güneş almasını ve yeterince su almasına yardımcı oluyor. 
  • İlgili yazı: Kendimizi Robotlara Alkışlatır Olduk

Bitkilerin heliotrpik olduğunu yani, ışığın olduğu yere doğru büyüdüğünü fen ya da biyoloji derslerinizden hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat bitkiler diğer canlılar gibi hayatta kalma konusunda diğer canlılar kadar çaba gösteremiyorlar. Karanlık bir alanda kalan bitki güneş ışığı gören yere doğru büyüse bile yeterince büyümeden, besin yetersizliği sebebiyle ölebilirler.

Bitkileri canı gibi koruyan insanlar neyse ki bitkiler için mücadele veriyor ve onları ayakta tutabiliyorlar. Çin robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi’nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor. 

Yapraklı bir yengeç gibi görünen bu robot-bitki melezinin fonksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmadı ancak ışık, gölge ve nem algılayıcılarıyla bu işlemleri gerçekleştirmek çok zor değil.

Ölü Bir Ayçiçeği İlham Verdi

Tianqi bir sergide gölgelik bir alanda gördüğü ölü bir ayçiçeğinden esinlenerek bu projeye başladığını söylüyor. “Bitkiler genellikle oldukça pasif” diyen Tianqi “…onları kesebilirsiniz, yakabilirsiniz, topraktan sökebilirsiniz ve hiçbir şey yapmadan dururlar. Tüm canlılar arasında en az özgürlüğe sahip yaratıklar bunlar.” diyor. Ancak nasıl ki insanlar hareket kabiliyetini geliştirmek için bisikletler, trenler ve uçaklardan faydalanıyorsa, bitkiler de teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir.

Tianqi “Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir.” diyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link