‘İş Arıyorum’ Diyenle İyi Pazarlama Yapanın Ortak Yönü Nedir?

yazarozandagdevirenŞöyle bir örnekle başlayalım: Yaklaşık 20 yıl önce bir kitap yayınlatmak istiyorsanız bu büyük ölçüde şans ve çok uzun süren bir emek işiydi. Kitabı yazmanın kendisi çok efor alan, sabır isteyen, ve say say bitmeyecek bir çok detayı ve zorluğu olan bir süreç. Ancak kitap yazmaktan değil, kitap yayınlatmaktan bahsediyorum. 20 yıl önce kitap yayınlatmak için tek yol, kapı kapı dolaşıp, yayıncıları ikna etmeye çalışmaktı. Eserinizin basıma layık görülmesi için bir çok editör ve değerlendiriciden geçmesi gererkiyordu.

Bugüne gelelim, elinizde yazılmış bir kitabınız varsa 1 hafta içerisinde (fiziksel baskısı da olacak şekilde) bastırabilir/yayınlatabilirsiniz. (Bkz: Amazon ve CreateSpace)

amazon kdp

Ne değişti? Artık kitabı yayınlatma zor değil, ancak hedef kitleye ulaşmak zor. Yeni çağımızın teması bu. Milyonlarca okuyucu, milyonlarca kitap var. Artık asıl değer kitabın basımında değil bu yüzden, asıl değer kitabın ilgili kişilere ulaştırılmasında. Yani işin pazarlamasında.

Bu çokluk dünyasında (Şu anda Amazon’da 2,3 Milyona yakın kitap var), kitap bastırmış/yayınlatmış olmak marifet değil – o kitabı ilgili kişilerin karşısına çıkarmış olmak asıl marifet.

Kitap yayınlatma ve okuyucuya ulaştırma dünyasına ilişkin verdiğim bu örnek, içinde bulunduğumuz çağın dinamiklerinin karakteristik bir örneği, bir metaforu.

Artık iyi bir ürün üretmeniz o ürünün satılması için garanti değil.

Artık iyi bir şarkı bestelemeniz ünlü olmanız için garanti değil.

Ve.

Artık çok iyi becerilere ve yetkinliklere sahip olmanız iyi bir iş bulmanız için garanti değil.

İş arıyorum” şeklinde serzenişte bulunan, öfkelenen, bir yandan iyi becerileri olduğunu gören ancak bunların değerini göremeyen kişilerin pazarlama işiyle uğraşanlarda öğreneceği çok şey var.

Bugün asıl değer, görünür olmakta. Ulaşılabilir olmakta. İnsanların o sınırlı dikkatinden saniyeler çalabilmekte. O yüzden iş arıyorum noktasında olan kişilerin de, kendini pazarlama alanında geliştirmeyi hedefleyen kişilerin de çok net anlaması gereken en temel gerkçeklik bu.

Bir taraftan adaylar yüzlerce başvuruyla şirketleri “spam”lerken, aynısını şirketler sınırsız ilan açarak adaylara karşı yapıyor. İki kişi konuşurken birbirimize her seferinde 10ar mesaj yolladığımızı düşünün. Anlaşmak imkansız olurdu. Sistemsel olarak buna benzer bir kilitlenme yaşıyoruz. Bunun ötesine geçmek, dalganın üstüne çıkmak için anlaşılması gereken en temel gerçek bugün (ve muhtemelen önümüzdeki gelecek 50 yıl için) en temel değerin “dikkat” olduğu.

Nasıl etik, etkili ve dürüst bir şekilde dikkat çekilir sorusunu yanıtlamaya çalışmayacağım, şayet bu tam da pazarlama uzmanlarının konusu. Ancak başka önerilerim var. Söyleyebileceğim en net şey, nasıl artık kitap basmak ve satılsın istiyorsanız yan gelip yatmak yoksa, aynı şekilde çok iyi bir CV oluşturup, yan gelip yatmak da iyi bir iş bulmanın garantisi değil.

İlgili iş alanında hem online ve offline ortamlarda aktif olarak;

Bu alandaki etkili kişileri takip ederek;

Nicelikli değil nitelikli network yaparak;

En önemlisi ise, sizi anlatan, size daha çok vizibilite katacak işler yaparak , üreterek;

çalışmak gerekiyor.

Sonuncusunu tekrar vurgulamak istiyorum, öne çıkmak ve dikkat çekmek istiyorsanız bunun en kalıcı yolu bir şeyler üretmek. Ne üreteceğiniz konusunda kararsızsanız da size öncelikle kendi hikayenizi netleştirmek yolunda çalışamanızı öneririm.

Bir dipnot: “Kendini Pazarlama” ya da nam-ı diğer “self marketing” tabirini itici buluyorum. Burada kişinin ukala bir biçimde kendini övmesinden bahsetmiyorum. Aksine, vermek istediğim asıl mesaj: bırakın ürettikleriniz ve yaptıklarınız sizin için konuşsun. Yeri geldiğinde de görünür olmak için “ben bunu yaptım” demekten çekinmeyin.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kendini bildi bileli meraklı birisidir. Hayatının merkezine iyi bir insan davranışı gözlemcisi olma hedefini almıştır. Türkçe ve İngilizce iki basılı kitabı vardır. Sosyoloji ve Psikoloji'ye bayılır. Kariyer ve iş yaşamı dinamiklerini çalışır. Tüm yazıları, çalışmaları ve bilgileri www.ozandagdeviren.com adresinde güncel olarak bulunabilir.

Bir Cevap Yazın

Mc Donald’s’ın Happy Meal Menüleri Artık ‘Daha Sağlıklı’ Olacak!

Sanırım artık bir Mc Donald’s klasiği olan Happy Meals çocuk menüleri gözümüze biraz farklı görünmeye başlayacak. Çünkü Mc Donald’s yaptığı son açıklamada bu menülerin daha ‘dengeli’ hale getirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

1979’den bu yana özellikle son çıkan animasyon filmlerin kahramanlarının oyuncakları ile çocukları sevindiren klasik çehresini daha sağlıklı bir yöne dönmeye hazırlanıyor. Ünlü fast food markası yaptığı açıklamada 2022 yılına kadar 120 ülkede satılan Happy Meals menülerinin değişime giderek çizburgerlerin sadece isteğe bağlı şekilde verileceğini ve menüdeki patates kızartmasının porsiyonunun azaltılacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre Happy Meals menüleri 600 kaloriyi geçmeyecek. 600 kalorinin ise %10’undan daha azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacak. Ayrıca menülerden yapay renklendirici, aromaların da çıkarılması gündem dahilinde.

Şimdilerde 120 hedef piyasadan sadece 20 tanesi bu kriterleri karşılıyorken menülerden çıkarılan ve yeni eklenecek olan sağlıklı içeriklerle 2022’ye kadar daha sağlıklı menü hedefi gerçekleştirilecek. Bununla beraber, müşterilere de ürünlerin besleyici değerleri konusunda daha fazla şeffaf olunacak.

Aslında bu Happy Meal menülerini daha sağlıklı hale getirmenin ilk adımı değil. Daha önceden bu menülerden asitli içecekler çıkarılmış, yerine meyve suyu, süt ya da su içecek olarak verilmeye başlanmıştı.

Her ne kadar kabul etmek istemeseler de fast food markalarının çocukların yaşadığı obezite problemi ile ilgileri su götürmez bir gerçek. Mc Donald’s ‘da artık bunu göz ardı etmiyor olacak ki işe ‘daha sağlıklı’ bir çocuk menüsü oluşturarak yeniden başlamayı düşünüyor olabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fulltrip İle Dijital Tatil Dönemi Başladı

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, uçtan uca tatil planlamaya imkan tanırken Turkcell’in Hızlı Giriş teknolojisi sayesinde siteye telefon numarası ile kolaylıkla üye olunabiliyor. Tatilini planlayan kullanıcılar ayrıca milli ödeme platformu Paycell ile güvenli bir şekilde ödemelerini yapabiliyor. Ayrıca sitedeki tüm işlemler için BiP’ten 7/24 destek imkanı bulunuyor. 2018 yazına özel yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi sunan Fulltrip’te koşulsuz iptal seçeneği de yer alıyor.

Turkcell desteğiyle tamamen dijital hale gelen Fulltrip, 2018’de tatilcilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Hafta sonları ve resmi tatillerle birlikte toplam 116 gün resmi tatilin bulunduğu bu yıla özel çalışmalarını da sürdüren Fulltrip, 2018’de seyahat ihtiyaçlarının tek bir adres üzerinden uçtan uca karşılanmasını amaçlıyor.

Fulltrip ile dijital tatil deneyimi yaşanıyor

Turkcell’in ürün ve servisleriyle tatil kavramına yeni bir anlayış getiren Fulltrip bu sayede tatilcilere dijital tatil deneyimi sunuyor. Dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet sitesine giriş özelliğiyle fark yaratan Fulltrip, hızlı giriş teknolojisini kullanarak sektörde bir ilke imza atıyor. Bu sayede Fulltrip’e tüm operatör kullanıcıları sadece telefon numaralarını girerek üye olabiliyor. Bununla birlikte Fulltrip’te milli ödeme platformu Paycell altyapısı kullanılarak tüm kredi kartlarıyla güvenle satın alma işlemleri yapılıyor. Müşteri hizmetlerini de BiP ile dijitalleştiren Fulltrip, 7/24 anlık destek sağlıyor. BiP’te bulunan Fulltrip kanalı ile kullanıcılar, müşteri hizmetlerine online olarak ulaşılabiliyor.

Seyahat öncesi kullanıcılarının rotasına göre bir de özel dijital rehber hazırlayıp sunan Fulltrip.com bu özelliğiyle de farklılaşıyor. Türkiye’den ve dünyadan 120 şehir için hazırlanan ve Gezginin Defteri olarak adlandırılan bu rehberde şehrin önde gelen yeme-içme noktaları, restoran önerileri ve görülmesi gereken yerler bulunurken otel, eğlence adresleri, yazlık ve kışlık mekânlara özel tavsiyeler de yer alıyor.

Yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi Fulltrip’te

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, erken rezervasyon dönemine özel başlattığı kampanya kapsamında 28 Şubat 2018 tarihine kadar yüzde 45’e varan indirim sunuyor. Koşulsuz erken rezervasyon iptalinin de yapılabildiği Fulltrip’te kredi kartıyla peşin fiyatına 9 taksit imkanı da bulunuyor.

220 binden fazla otel, 120’den fazla havayolu şirketi, 4 binden fazla araç kiralama firması anlaşması ve 1000’den fazla tur seçeneği ile Fulltrip.com, uçak bileti alımlarında sınıf ve yemek seçimi yapabilme, online vize servisi ve seyahat rehberi gibi yeni özellikleri ile dijital seyahat sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link