Intel’den Arıları ve Gezegenimizi Korumak için Bilimsel Bir Adım

Intel bugün yayınladığı video belgesel serisi ‘Bees with Backpacks’ ile teknolojinin küresel problemlerimizi çözmek için nasıl etkili bir şekilde kullanılacağı hakkında oldukça yararlı bilgiler paylaşıyor:  Dünya çapında azalan arı kolonilerin takibi..

YouTube üzerinden yayınlanan belgesel aynı zamanda Intel’in web sitesi’nde de yayınladı. Intel’in şirket içi içerik üretimi stüdyosu Intel Global Production Labs imzalı çalışmada, Intel’in Edison teknolojisinin bilim adamlarına arı nüfusundaki azalma sorunu hakkında nasıl yardım edeceği hakkında bilgi veriyor.

Arılar ölüyor, onlar giderse, bizde gideriz. Intel’in bu ürünü arılara ne olduğunu anlama konusunda bilim adamlarına yardımcı olurken bizlerde bu hikayenin anlatılması gerektiğini düşündük” diyen Intel global kreatif direktörü bu hikayeyi anlatma fırsatının kendilerine verilmesinin onlar için oldukça önemli olduğunu vurgularken, aynı zamanda arıları tekrardan hayata döndürmenin ilham verici, duygusal ve güçlü bir olay olduğunu düşünüyor.

Intel Edison mikro hesaplama teknolojisi girişimciler, bilim adamları ve sanatçılar tarafından kendi işlerinde çıkabilecek olası problemleri çözmek için kullanılıyor. Mesela bugüne kadar Edison teknolojisi bir Dj tarafından laptop teknolojisinin turntable’a dönüştürülmesinde, bir bilim adamı tarafından Ebola ile savaşılması için Ebola virüsü geçirmeyen tablet üretilmesinde kullanılmış.

Intel’in şirket içi içerik üretim stüdyosu Intel Global Production Labs (IGPL) tarafından “Meet the Makers” belgesel serisinin bir parçası olarak yapılan  “Backpacks with Bees”  adlı mini belgeselde  bilim adamı Mr. De Souza ve ekibi tarafından ufak takip cihazlarını basit anlamda arıların üzerine yapıştırılarak Intel Edison ekranlarından arıların aktivitelerini takip etme ve raporlamaları üzerine gerçekleşiyor.

Video’nun sonunda Mr. De Souza’nın da belirttiği gibi “Bu ne arılar, ne mikroçipler ne de teknoloji ile ilgili, bu tam olarak gezegenimizin geleceği ile ilgili” diyor.

Marka açısından değerlendirildiğinde şirket içi bir içerik üretim stüdyosu kurarak Intel teknolojilerinin nasıl kullanılabileceği konusundan yararlı çalışmaların yayınlandığı “Meet the Makers” adlı belgesel serisi aslında hem kişiler hem de kurumları karar verme süreçlerinde Intel’in yaptığı işlerden ilham alarak Intel topluluğuna katılması için bir sebep oluşturmasını hedefliyor.

Bu hedefleri arı popülasyonunu ve gezegenin geleceğini korumak gibi üst amaçlarla buluşturan Intel’i kutluyor, diğer teknoloji şirketlerini de ilham vermesini ümit ediyoruz.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın