Intel’den Arıları ve Gezegenimizi Korumak için Bilimsel Bir Adım 0

Intel bugün yayınladığı video belgesel serisi ‘Bees with Backpacks’ ile teknolojinin küresel problemlerimizi çözmek için nasıl etkili bir şekilde kullanılacağı hakkında oldukça yararlı bilgiler paylaşıyor:  Dünya çapında azalan arı kolonilerin takibi..

YouTube üzerinden yayınlanan belgesel aynı zamanda Intel’in web sitesi’nde de yayınladı. Intel’in şirket içi içerik üretimi stüdyosu Intel Global Production Labs imzalı çalışmada, Intel’in Edison teknolojisinin bilim adamlarına arı nüfusundaki azalma sorunu hakkında nasıl yardım edeceği hakkında bilgi veriyor.

Arılar ölüyor, onlar giderse, bizde gideriz. Intel’in bu ürünü arılara ne olduğunu anlama konusunda bilim adamlarına yardımcı olurken bizlerde bu hikayenin anlatılması gerektiğini düşündük” diyen Intel global kreatif direktörü bu hikayeyi anlatma fırsatının kendilerine verilmesinin onlar için oldukça önemli olduğunu vurgularken, aynı zamanda arıları tekrardan hayata döndürmenin ilham verici, duygusal ve güçlü bir olay olduğunu düşünüyor.

Intel Edison mikro hesaplama teknolojisi girişimciler, bilim adamları ve sanatçılar tarafından kendi işlerinde çıkabilecek olası problemleri çözmek için kullanılıyor. Mesela bugüne kadar Edison teknolojisi bir Dj tarafından laptop teknolojisinin turntable’a dönüştürülmesinde, bir bilim adamı tarafından Ebola ile savaşılması için Ebola virüsü geçirmeyen tablet üretilmesinde kullanılmış.

Intel’in şirket içi içerik üretim stüdyosu Intel Global Production Labs (IGPL) tarafından “Meet the Makers” belgesel serisinin bir parçası olarak yapılan  “Backpacks with Bees”  adlı mini belgeselde  bilim adamı Mr. De Souza ve ekibi tarafından ufak takip cihazlarını basit anlamda arıların üzerine yapıştırılarak Intel Edison ekranlarından arıların aktivitelerini takip etme ve raporlamaları üzerine gerçekleşiyor.

Video’nun sonunda Mr. De Souza’nın da belirttiği gibi “Bu ne arılar, ne mikroçipler ne de teknoloji ile ilgili, bu tam olarak gezegenimizin geleceği ile ilgili” diyor.

Marka açısından değerlendirildiğinde şirket içi bir içerik üretim stüdyosu kurarak Intel teknolojilerinin nasıl kullanılabileceği konusundan yararlı çalışmaların yayınlandığı “Meet the Makers” adlı belgesel serisi aslında hem kişiler hem de kurumları karar verme süreçlerinde Intel’in yaptığı işlerden ilham alarak Intel topluluğuna katılması için bir sebep oluşturmasını hedefliyor.

Bu hedefleri arı popülasyonunu ve gezegenin geleceğini korumak gibi üst amaçlarla buluşturan Intel’i kutluyor, diğer teknoloji şirketlerini de ilham vermesini ümit ediyoruz.

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link