Instagram Stratejinizi Geliştirecek 3 İpucu!

instagram-stratejinizi-gelistirecek-3-ipucu

Bir selfieden seyahat anısına, 400 milyon aktif kullanıcısı ile fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram kişilerin küçük birer anı kitaplığı olma konusunda oldukça başarılı. Hatta öyle ki Pew Research adlı bir araştırma şirketinin yaptığı anket sonuçları Instagram’ın en hızlı büyüyen sosyal ağ olduğunu gösteriyor.

Hal böyle iken en hızlı büyüyen bu sosyal ağ’da marklaarın hedef kitleleri ile olan iletişimi ise bir fotoğraf yayınlamaktan çok daha fazlası olmak, bir Instagram topluluğu oluşturmak üzerine olmak durumunda. Şimdi Instagram stratejinizi geliştirecek formulasyona bir göz atalım:

İlk Olarak Amaçlar, Sonrasında Filtreler

FilterMania

Neden Instagramdasınız, markanız bu oplulukta yer alarak neyi başarmayı umuyor? Her işletmenin aynı amaçlar ile sosyal mecraları kullanmadıklarını ve sosyal mecralardan gelen geri dönüşlerin her işletme için eşdeğer olmadığının farkındayız. Perakende ve e-ticaret markalarının ürün pazarlamasına, seyahat ve konaklama sektörünün ise daha çok seyahat ile gelen huzura ve sunacakları lüks hizmetlere odaklandıkları aşikar.

Amaçlarınızı ve hedeflerinizi ortaya koyun ve işiniz ile ilgili , şirketinizii destekleyecek şeyleri organize etmeye başlayın. Instagram’dan tüketici ile olan etkileşiminizin başarısını ölçmek için öncelikle amaç, hedef ve davranış kalıbınızın belirlenmiş olması gerekmektedir.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

IS-071215-hedef-kitle-680

Pew Araştırma Şirketi Instagram kullancılarının %53’ünün 18-29 yaş aralığında olduğundan bahsediyor. Yine aynı verilerde kullanıcıların %29’unun kadın %22’sinin erkek olduğu da belirtiliyor. Siz hedef kitlenizi analiz etmeye temel demografik veriler ile başayarak sonrasında pazarlama çabalarınızı ve oluşturacağınız içeriği hedef kitlenin istek ve ihtiyaçlarına yönelik şekillendirmelisiniz.

Etkileşim oranlarını ve içeriğinizin hangi zaman aralığında daha fazla tüketildiğini, hashtag performansınızı ve gönderinizi beğenen ya da ona yorum yapan kişileri ve onların davranışlarını analiz ederek yeni içerikler üretmeye başlamalısınız.

Yaşam tarzı markası olarak tabir edebileceğimiz hedef kitle tarafından bir açıdan kendini ifade etme şekli olarak kullanılan markalar, hedef kitlelerini çok iyi tanımalarından mütevellit Instagram’ı sanki onlardan birisinin hesabı gibi kullanıyor ve tam olarak onların hoşalanacağı türden içerik üreterek başarıya ulaşıyorlar.Bunların arasında hedef kitle arası yarışmalar, markanın yapacağı etkinlikler hakkında bilgi gibi eylemler var.

Faaliyet Gösterdiğiniz Sektöre Uygun İçerik Derleyin

fft99_mf615570

Bir sosyal mecra olarak Instagram’ın en cezbedici yanlarından birisi hedef kitlenin dikkatini çekecek ve onlara ilham verebilecek deneyimler hakkında içerikler derlemenize imkan vermesi. Özellikle e-ticaret sektöründe yer alan markalar için Instagram’ın sunduğu video ve görsel imkanlar oldukça gelişmiş durumda. Artık markalar yeni koleksiyonlarından tutun da podyum ve kulis deneyimlerine kadar bir çok etkinliği takipçileri ile paylaşarak serüvene onları da dahil ediyor.

Ya da takipçiler tarafından üretilen içeriklere yer veriyor, ‘ Kendin Yap’ işleri gibi ilham ve bilgi verici postlar paylaşabiliyorlar.

Tüm bunların sonucu olarak şirket ve markalara özellikle Instagram gibi marka-dostu bir mecrada hedef kitleyi doğru analiz ederek etkileşimin yoğun olduğu saatler, hashtaglar ve markanın dahil olduğu sektör ve kategoriye uygun paylaşımlar yapmak kalıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

  • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
  • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
  • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link