Markalar pazarlama iletişiminin yanı sıra e ticaret faaliyetlerinde de Instagram’ı sıklıkla kullanıyorlar. Ancak ilk defa bir giyim markası Instagram fotoğraflarından bir TV reklamı yarattı. Birleşik Krallık ’ta online olarak faaliyet gösteren erkek giyim markası Menlook.com’un TV reklamı Instagram fotoğraflarının başarılı bir kolajından oluşuyor.

Dijital ile gelenekseli birleştiren bu başarılı kampanya için @BrightBazaar, @Qmike and @KickSTQ da dahil olduğu tüm dünyadan başarılı beş Instagrammer ile anlaşılarak yaratılmış. Beş Instagrammer’ın kendi tercihlerine göre Menlook.com üzerinden seçtiği kıyafetler ile yarattıkları kombinlerde aynı zamanda markanın web sitesinde satışa çıkarılmış durumda.

Menlook’un yeni koleksiyon kampanyasına ilham veren ünlü Instagrammerlar aslında erken giyiminde trend belirleyen, moda fotoğrafçıları, kreatif direktörler ve moda bloggerları yer alıyor. Zaten ortaya çıkan işlerin mükemmelliği de menlook.com’un bu kampanya için ne kadar uğraştığını da gösterir nitelikte.

Koleksiyonda yer alan parçalar kombinler halinde yere serilerek fotoğrafları çekilmiş. Flat lay style ismi verilen bu stil basit olarak birbirleriyle uyumlu objelerin düz bir yere serilerek yukarıdan fotoğrafın çekilmesini kapsıyor.

Menlook.com yeni nesil bir online perakendeci olarak Instagram’ı başarılı kullanımı ve trend belirleme misyonunu ünlü Instagrammerların modaya bakış açıları üzerinden yaparak aslında diğer online perakendecilere örnek teşkil edecek bir işe imza atmış.

Sadece başarılı bir TV reklamı değil aynı zamanda kampanyanın bir parçası olarak Instagram hesabı üzerinden flat-lay stilinde diğer instagrammerlar tarafından paylaşılan kombinler için “#MyMenLook” hashtagini kullanarak bir yarışma düzenlemiş. Geçtiğimiz günlerde sonlanan yarışmanın kazananı 10.000 Euro’luk büyük bir ödülün sahibi olacak.

Aşağıda flat-lay stilinde sergilenen kıyafetlerin sadece bir kıyafet değil web sitesinin mesajın da uygun olarak bir ‘look’ tarz oluşturduğu örnekleri bulabilirsiniz.

5

8

7

3

Ne dersiniz online bir perakendecinin geleneksel bir kanala verdiği reklamda kullandığı bu yöntem sizce de oldukça yaratıcı değil mi?

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın