İnsanların Markalardan Beklediği En Önemli Şey: Deneyim 0

Eğer 2014 yılında hala   markaların pazarlama faaliyetlerini ürün bazlı olarak yaptıklarını düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisinde olabilirsiniz. Çünkü artık markalar neler sattıkları ile değil; ne tür bir deneyim sağlayabildikleri ile sınıflandırılıyorlar.

Ne üretirsen sattığın bir dünya düzeninden, tüketicilerin senin markanı tercih etmemek için 1000 nedene sahip olduğu bir piyasa düzenine geçilen bu piyasa koşullarında, markaların değişen piyasa dengelerini ve trendleri yakından takip etmeleri, var olmaları noktasında bugün geçmişten çok daha önemli.

Hangi işi yaptığınız hangi meslekten olduğunuz önemli değil. Eğer başarılı olmak, hitap etmek istediğiniz kesimin hayatlarında yer almak ve hikayelerine konu olmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli ve birincil işlem onlara deneyim yaşatabilmek. Bu bir restoran için de bir otomobil firması için de bir teknoloji firması için de geçerli bu durum.

Experiences

Bir tablete ihtiyacınız olduğunu ve mevcut koşullarda size en uygun tableti seçmek için basit bir piyasa araştırması yaptığınızı düşünün. Karşınıza çıkan sonuç şu olacaktır: Geçtiğimiz yılın verilerine göre tablet satın alan kullanıcıların yaklaşık %70′i piyasadaki diğer tabletlere göre donanımsal özelliklerinin düşük, fiyatının göreceli olarak yüksek olduğu bir markayı (Apple) seçmiş. Rekabetin böylesine sert olduğu piyasa koşullarında böyle bir durumun mümkün olmaması gerekirdi. Peki bu tercihin altında yatan gerçek ne olabilir ? sorunun cevabı deneyim elbette.  Çünkü kullanıcıların büyük bir çoğunluğu için önemli olan etken telefonunda kullanılan işlemcinin 2 çekirdek daha üstün olması değil mevcut işlemciyle o sistemi ne kadar sorunsuz ve stabil kullandığı.

Fazla geriye gitmeye gerek yok bundan yaklaşık 4-5 sene öncesine kadar teknolojiye ilgi duyan birçok kişi yeni çıkan ekran kartlarını, işlemcileri takip eder; bir ürün almadan önce teknik özelliklerini didik didik eder, öyle seçerdi. Şimdi kendinize şu soruyu sorun, kullandığınız cep telefonunu ya da laptopı alırken işlemcisine ya da ekran kartına  sizin için bir satın alma kriteri oldu mu ? Kullandığınız tablet hangi ekran kartına sahip ya da işlemcisi bir önceki versiyona göre ne kadar hızlı? Elbette artık bu soruları çoğu insan sormuyor. Çünkü satın alma davranışındaki en büyük etmen tüketicilerin yaşayabileceğini düşündükleri deneyim!

“Hangi işi yaptığınız ya da hangi meslekten olduğunuz önemli değil” demiştim. Otomotiv sektörünün en güçlü markalarından olan  Volkswagen’ın 2012’de çıkarmış olduğu bir reklam ile yazımı bitirmek istiyorum. Volkswagen diyor ki: “Gittiğin miller önemli değil; onları nasıl yaşadığın önemli

httpv://www.youtube.com/watch?v=PR_UYx4vSPs

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link