İster haber sitesi olsun ister e-ticaret sitesi, isterse de bir blog, tüm web sitelerinin ilk ve en büyük hedefi dönüşüm oranlarını (conversation rate) arttırmaktır. Dönüşüm oranının hesaplanma amacı bir blog için e-mail toplama, kayıt olma gibi konular olabilirken, e-ticaret sitesi içinse satın alma, bülten aboneliği gibi kıstaslar olabilir.

Sitenizin kuruluş amacı ne olursa olsun, yapacağınız küçük dokunuşlarla dönüşüm oranınızı çok daha yüksek seviyelere çıkartabilirsiniz. Quicksprout’un yapmış olduğu infografik de bize bunun nasıl olabileceğini anlatıyor.

Örneğin bir e-ticaret siteniz var ve kullanıcılara kitap satıyorsunuz. Kullanıcı sitenize geldi, kendisi için uygun bir kitabı belirledi. Tam alışverişi tamamlayacakken doldurması gereken onlarca bilgi olduğunu fark etti. Sekmeyi kapattı ve başka bir siteye gitti.

Üzgünüm ama; oyun bitti!

Quicksprout’un infografiği de tam olarak bu konuya odaklanıyor. Yapılan araştırmalara göre alışveriş anında insanların telefonunu sorarsanız her 100 kişiden 5’i alışverişi terketme eğilimine giderken, adresi sorduğunuzda ise %4’lük bir kesim daha alışverişten vazgeçebiliyor.

Kullanıcıların iletişim formundaki alanları da  doldurmayı sevdiğini söylemek güç. Bir iletişim formunda 3 alan doldurma ile 6 alan doldurma arasında %10’luk bir fark bulunuyor. Yani ne kadar az bilgi talebi, o kadar çok conversation!

Bu güzel araştırmanın geri kalanına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Ancak unutmayın; başarıya giden yol karmaşıklıktan değil, basitlikten geçiyor.

dönüşüm-oranı

Bir Cevap Yazın