İnsanlar Neden Korkutulmak İster? Korkmak İçin Neden Para Öder?

Kaçış oyunları son zamanlarda yaygınlaşan trendlerden. Kaçış oyunlarını  “genellikle belli bir süre içinde bir odadan veya evden belli zeka oyunları oynayarak veya şifreler çözerek çıkmaya çalışmak” olarak açıklayabiliriz.

Kaçış oyunları arasında en çok tercih edilenleri ise korku temalı olanları. “Korku evi” de deniyor. Bu oyunlarda tema genellikle karanlık ve korkunç yerlerde, canlı-cansız kullanılan korkutucu figürlerle diğer kaçış oyunlarındakilere benzer etapları tamamlamak.

Korku, heyecan, adrenalin sevenleri eşsiz deneyimlere çağıran korku evleri ziyaretçilerini henüz ağırlamadan korkutmaya başlıyor genelde. Korkunç hikayelerle kendilerine ait bir tema oluşturuyorlar ve kısaca bundan bahsediyorlar. Sonra iş meraklandırmaya geliyor ve adrenalin yaşamak isteyen ziyaretçilerini maceraya çağırıyorlar. Hatta bazı korku evleri “yeterince cesur musun?” gibi meydan okumalarla işi cesaret gösterisine çeviriyor.  Ve sonuç olarak korku evleri daha da yayılıyor ve her geçen gün yeni bir korku evi açılıyor.

hayaletli konak ile ilgili görsel sonucu

Peki insanlar neden korkmak istiyor, daha da önemlisi neden korkmak için para ödüyor?

Korktuğumuzda vücudumuz adrenalin salgılar. Adrenalin salgıladığımızda bedenimizde bulunan kaslar gerilir, farkında olmadan ekstre bir güç vermiş hissi uyandırır çünkü; kasların şekeri enerjiye dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu fazla oksijeni almak için daha hızlı nefes alınır.  Genelde belli bir rutine bağlı kaldığımız için tempodaki değişim  ve salgılanan adrenalin bizi günlük hayatın stresinden uzaklaştırmış olur.

Kontrollü bir şekilde korktuğumuzda aslında gerçekten tehlikede olmadığımızı biliriz. Korku evi, korku filmi, korku tüneli gibi korku ögelerinin gerçek olmadığını zihnimiz bildiği içinse aslında hissettiğimiz korku adrenalin salgılayabilmek için kullandığımız yapay bir korkudur. Dolayısıyla aslında haz veren şey korkunun kendisinden ziyade salgılanan adrenalindir. 

Korktuktan ve gerildikten sonra aslında bunların gerçek olmadığını bilmek veya tamamen güvende hissetmek beyni rahatlatır. Kötü bir rüyadan uyanıp gördüklerimizin gerçek olmadığını anladığımız andaki rahatlamayı düşünün. Aslında sonrasında yaşayacağımız bu his korkuyu daha da etkileyici kılar.

Korkmak için her ne yapıyorsak, korku oyununa gitmek olabilir evde korku filmi izlemek olabilir, bunları genelde tek başımıza yapmaktan zevk almayız. Yanımızda birileri olsun isteriz. Korkarken birlikte olduğumuz insanlarla aynı tecrübeyi yaşamak, ortak hisler paylaşmak da insanları psikolojik olarak rahatlatan bir şeydir. Sosyal anlamda doyum sağlar ve birlikte olduğumuz kişilerle bağımızı kuvvetlendirir.

Arkadaşlarınızla evde korku filmi izledikten sonra uzun bir süre o günü hatırlayıp gülersiniz örneğin. Veya korku evine gittiğinizde biraz önce oyunda sizi korkutan maskeli adamla sohbet ettiğinizde de ilginç bir anı yaşamış olursunuz. Hal böyle olunca korku uzun vadede rahatlatan bir eğlenceye dönüşüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Mc Donald’s’ın Happy Meal Menüleri Artık ‘Daha Sağlıklı’ Olacak!

Sanırım artık bir Mc Donald’s klasiği olan Happy Meals çocuk menüleri gözümüze biraz farklı görünmeye başlayacak. Çünkü Mc Donald’s yaptığı son açıklamada bu menülerin daha ‘dengeli’ hale getirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

1979’den bu yana özellikle son çıkan animasyon filmlerin kahramanlarının oyuncakları ile çocukları sevindiren klasik çehresini daha sağlıklı bir yöne dönmeye hazırlanıyor. Ünlü fast food markası yaptığı açıklamada 2022 yılına kadar 120 ülkede satılan Happy Meals menülerinin değişime giderek çizburgerlerin sadece isteğe bağlı şekilde verileceğini ve menüdeki patates kızartmasının porsiyonunun azaltılacağını duyurdu.

Yeni düzenlemeye göre Happy Meals menüleri 600 kaloriyi geçmeyecek. 600 kalorinin ise %10’undan daha azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacak. Ayrıca menülerden yapay renklendirici, aromaların da çıkarılması gündem dahilinde.

Şimdilerde 120 hedef piyasadan sadece 20 tanesi bu kriterleri karşılıyorken menülerden çıkarılan ve yeni eklenecek olan sağlıklı içeriklerle 2022’ye kadar daha sağlıklı menü hedefi gerçekleştirilecek. Bununla beraber, müşterilere de ürünlerin besleyici değerleri konusunda daha fazla şeffaf olunacak.

Aslında bu Happy Meal menülerini daha sağlıklı hale getirmenin ilk adımı değil. Daha önceden bu menülerden asitli içecekler çıkarılmış, yerine meyve suyu, süt ya da su içecek olarak verilmeye başlanmıştı.

Her ne kadar kabul etmek istemeseler de fast food markalarının çocukların yaşadığı obezite problemi ile ilgileri su götürmez bir gerçek. Mc Donald’s ‘da artık bunu göz ardı etmiyor olacak ki işe ‘daha sağlıklı’ bir çocuk menüsü oluşturarak yeniden başlamayı düşünüyor olabilir.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Fulltrip İle Dijital Tatil Dönemi Başladı

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, uçtan uca tatil planlamaya imkan tanırken Turkcell’in Hızlı Giriş teknolojisi sayesinde siteye telefon numarası ile kolaylıkla üye olunabiliyor. Tatilini planlayan kullanıcılar ayrıca milli ödeme platformu Paycell ile güvenli bir şekilde ödemelerini yapabiliyor. Ayrıca sitedeki tüm işlemler için BiP’ten 7/24 destek imkanı bulunuyor. 2018 yazına özel yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi sunan Fulltrip’te koşulsuz iptal seçeneği de yer alıyor.

Turkcell desteğiyle tamamen dijital hale gelen Fulltrip, 2018’de tatilcilere eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Hafta sonları ve resmi tatillerle birlikte toplam 116 gün resmi tatilin bulunduğu bu yıla özel çalışmalarını da sürdüren Fulltrip, 2018’de seyahat ihtiyaçlarının tek bir adres üzerinden uçtan uca karşılanmasını amaçlıyor.

Fulltrip ile dijital tatil deneyimi yaşanıyor

Turkcell’in ürün ve servisleriyle tatil kavramına yeni bir anlayış getiren Fulltrip bu sayede tatilcilere dijital tatil deneyimi sunuyor. Dijitalleşmenin ilk adımı olarak internet sitesine giriş özelliğiyle fark yaratan Fulltrip, hızlı giriş teknolojisini kullanarak sektörde bir ilke imza atıyor. Bu sayede Fulltrip’e tüm operatör kullanıcıları sadece telefon numaralarını girerek üye olabiliyor. Bununla birlikte Fulltrip’te milli ödeme platformu Paycell altyapısı kullanılarak tüm kredi kartlarıyla güvenle satın alma işlemleri yapılıyor. Müşteri hizmetlerini de BiP ile dijitalleştiren Fulltrip, 7/24 anlık destek sağlıyor. BiP’te bulunan Fulltrip kanalı ile kullanıcılar, müşteri hizmetlerine online olarak ulaşılabiliyor.

Seyahat öncesi kullanıcılarının rotasına göre bir de özel dijital rehber hazırlayıp sunan Fulltrip.com bu özelliğiyle de farklılaşıyor. Türkiye’den ve dünyadan 120 şehir için hazırlanan ve Gezginin Defteri olarak adlandırılan bu rehberde şehrin önde gelen yeme-içme noktaları, restoran önerileri ve görülmesi gereken yerler bulunurken otel, eğlence adresleri, yazlık ve kışlık mekânlara özel tavsiyeler de yer alıyor.

Yüzde 45’e varan erken rezervasyon indirimi Fulltrip’te

Türkiye’nin dijital seyahat platformu Fulltrip, erken rezervasyon dönemine özel başlattığı kampanya kapsamında 28 Şubat 2018 tarihine kadar yüzde 45’e varan indirim sunuyor. Koşulsuz erken rezervasyon iptalinin de yapılabildiği Fulltrip’te kredi kartıyla peşin fiyatına 9 taksit imkanı da bulunuyor.

220 binden fazla otel, 120’den fazla havayolu şirketi, 4 binden fazla araç kiralama firması anlaşması ve 1000’den fazla tur seçeneği ile Fulltrip.com, uçak bileti alımlarında sınıf ve yemek seçimi yapabilme, online vize servisi ve seyahat rehberi gibi yeni özellikleri ile dijital seyahat sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link