İklim Değişikliğinin Etkilerini Yüzümüze Tokat Gibi Çarpan “Yarının Ürünleri” 0

Aslında hepimiz gelecekte insanların nasıl yaşayacağı, neyle beslenecekleri, hayatın günümüzden ne kadar farklı olacağını merak ediyoruz. Peki o kadar da uzak olmayan bir gelecekte kullandığımız bazı hayati ürünlerin nasıl göründüklerini şimdiden görmek ilginizi ne kadar çekerdi?

Kar amacı gütmeyen doğa derneği Nature Conservancy Brazil, “Yarının Ürünleri” adını verdiği bir kampanya ile iklim değişikliğinin bizleri ne kadar etkileyebileceğini neredeyse her gün kullandığımız ürünlerdeki değişimlerden yola çıkarak anlatmayı amaçlamış.

İklim değişikliği, bugünden etkilerini hissettiğimiz, gelecekte daha sarsıcı biçimde hissedeceğimiz bir problem. “Küresel ısınma tehlikesinden korunabilmemiz için belki de önce konunun ne kadar ciddi olduğu hakkında yeterince bilgi sahibi olmamız gerekiyordur” düşüncesi ile hareket eden kuruluş “Yarının Ürünleri” adını verdiği kampanya için kurgusal bir internet sitesi hazırlayarak işe başlamış. Sitede 350 faktörlü güneş koruma kremi, düşük asit yağmurundan elde edilmiş şişe su ve %3 gerçek meyve bulunduran paketlenmiş elma gibi ürünler satılıyor.

Yarının Ürünleri internet sitesindeki ürünler, kendi çarpıcı mesajları ile beraber listeleniyor. Örneğin; tahmin edilen teslim tarihi 2070 olan 350 faktörlü güneş kremi 2070 yılına kadar dünyanın ortalama ısınının 4 derece daha artacağını, İspanya ve İtalya’nın Kuzey Afrika kadar sıcak olabileceğini,  UV radyasyonlarının yoğunluğunun daha yüksek faktörlü güneş kremine ihtiyacımızı arttıracağını anlatıyor. İklim değişikliğinin bir diğer önemli sonucu olacak susuzluk konusuna değinen düşük asitli şişelenmiş yağmur suyu ise 2037’ye kadar nüfusun 3’te 2’sinin temiz su kaynaklarına ulaşımının kısıtlı olacağını ve yağmur suyu hasadının geleceğimiz olabileceği konusunda bizleri uyarıyor.

İnternet sitesinde yer alan diğer ürün ise gerçek meyve oranı %3 olan elma. 2080’e kadar mutlaka yüzleşeceğimiz tohum verimsizliği nedeniyle organik meyveler üretmenin neredeyse imkansız olduğu konusunu ele alıyor.

Bu kurgusal internet sitesi,  içinde yer alan 3 ürün ve geleceğimizin ne kadar korkutucu olabileceği konusunda muhteşem bir uyarı. Kampanyanın mimarı Nature Conservancy Brazil,  “Yarının Ürünleri”ne ihtiyaç duymamak için harekete geçme konusunda hala vaktimiz olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Kampanya ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak için Yarının Ürünleri sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Ucuz Uçak Biletleriyle Ünlü Ryanair İflasın Eşiğinde Olabilir 0

Uygun fiyatlı uçak biletleriyle Avrupa’nın en çok tercih edilen havayolu şirketi Ryanair, altı haftada 2 binden fazla uçuşunu durduracak.

İrlandalı ucuz havayolu şirketi, seferlerin dakikliğini artırmak için gelecek altı haftada bin 680 ila 2 bin 100 kadar uçuşunu iptal edeceğini açıkladı.

Şirket,meteorolojik koşullar, pilotların izin planlarındaki değişiklikler, hava trafik kontrolü şirketinin rötarları ve grevleri nedeniyle yaşanan aksaklıklar nedeniyle günlük uçuş programının yüzde 2’sinden azına denk gelen 40 ila 50 seferini durduracağını belirtti.

Mağdur olan birçok yolcu tepkilerini sosyal medya üzerinden belirtirken, Ryanair İletişim Direktörlüğü, “İptallerden etkilenen müşterilerimizden özür dileriz. Kendilerine alternatif uçuşların sağlanması ve tam para iadesinin yapılması için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yayınladı.

Açıklamada ayrıca, “Yaz döneminde hava trafiği yoğunluğumuz rekor seviyeye ulaştı. Temmuz ve ağustosta bu rakam en üst seviyeye çıktı. Ancak eylül ve ekimde pilotlarımız ve kabin görevlilerimizin yıllık izinlerini düzenlememiz gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Ryanair, özellikle Fransa Hava Kontrolü’nde gerçekleşen grevin, son iki haftada, zamanında sefer performansını yüzde 80 düşürdüğünü duyurdu.

Ayrıca, her ne kadar seferlerin dakikliğini arttırmak için uçuşların iptal edileceği açıklansa da, şirketin finansal açıdan aşırı ucuz fiyat politikası uygulaması nedeniyle zarara uğradığı ve bu nedenle küçülme yolunda ilerlediği aldığımız haberler arasında.

Söz konusu uygulama, kış tarifesinin başlayacağı kasım ayına kadar devam edecek.

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link