Aslında hepimiz gelecekte insanların nasıl yaşayacağı, neyle beslenecekleri, hayatın günümüzden ne kadar farklı olacağını merak ediyoruz. Peki o kadar da uzak olmayan bir gelecekte kullandığımız bazı hayati ürünlerin nasıl göründüklerini şimdiden görmek ilginizi ne kadar çekerdi?

Kar amacı gütmeyen doğa derneği Nature Conservancy Brazil, “Yarının Ürünleri” adını verdiği bir kampanya ile iklim değişikliğinin bizleri ne kadar etkileyebileceğini neredeyse her gün kullandığımız ürünlerdeki değişimlerden yola çıkarak anlatmayı amaçlamış.

İklim değişikliği, bugünden etkilerini hissettiğimiz, gelecekte daha sarsıcı biçimde hissedeceğimiz bir problem. “Küresel ısınma tehlikesinden korunabilmemiz için belki de önce konunun ne kadar ciddi olduğu hakkında yeterince bilgi sahibi olmamız gerekiyordur” düşüncesi ile hareket eden kuruluş “Yarının Ürünleri” adını verdiği kampanya için kurgusal bir internet sitesi hazırlayarak işe başlamış. Sitede 350 faktörlü güneş koruma kremi, düşük asit yağmurundan elde edilmiş şişe su ve %3 gerçek meyve bulunduran paketlenmiş elma gibi ürünler satılıyor.

Yarının Ürünleri internet sitesindeki ürünler, kendi çarpıcı mesajları ile beraber listeleniyor. Örneğin; tahmin edilen teslim tarihi 2070 olan 350 faktörlü güneş kremi 2070 yılına kadar dünyanın ortalama ısınının 4 derece daha artacağını, İspanya ve İtalya’nın Kuzey Afrika kadar sıcak olabileceğini,  UV radyasyonlarının yoğunluğunun daha yüksek faktörlü güneş kremine ihtiyacımızı arttıracağını anlatıyor. İklim değişikliğinin bir diğer önemli sonucu olacak susuzluk konusuna değinen düşük asitli şişelenmiş yağmur suyu ise 2037’ye kadar nüfusun 3’te 2’sinin temiz su kaynaklarına ulaşımının kısıtlı olacağını ve yağmur suyu hasadının geleceğimiz olabileceği konusunda bizleri uyarıyor.

İnternet sitesinde yer alan diğer ürün ise gerçek meyve oranı %3 olan elma. 2080’e kadar mutlaka yüzleşeceğimiz tohum verimsizliği nedeniyle organik meyveler üretmenin neredeyse imkansız olduğu konusunu ele alıyor.

Bu kurgusal internet sitesi,  içinde yer alan 3 ürün ve geleceğimizin ne kadar korkutucu olabileceği konusunda muhteşem bir uyarı. Kampanyanın mimarı Nature Conservancy Brazil,  “Yarının Ürünleri”ne ihtiyaç duymamak için harekete geçme konusunda hala vaktimiz olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Kampanya ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak için Yarının Ürünleri sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın