Logolar bir markanın kimliğinin en önemli parçalarından biridir. Bugün başarı hikayelerine tanık olduğumuz birçok markanın ardında, iyi tasarlanmış ve marka algısını destekleyici logolar var olduğunu görmüşsünüzdür.

Bugünkü profesyonelliğe karşı, dünyanın heryerinde logoların başlangıçları oldukça mütevaziydi. 1975 yılında ‘Carolyn Davidson’ Nike logosunun tasarlanması için 35 dolar ödemişken, bugün Pepsi 2008 yılındaki logosunu güncellemek için 1 milyon dolar ödemeyi göze aldı.

Nitekim bugünün ikonik teknoloji logolarının çoğunluğunda durum bu şekilde. Bugünkü halleri ile değerlendirildiğinde, geçmişleri oldukça uzun ve şimdiki döneme göre karanlık.

Gelin birkaç örnekle inceleyelim;

Apple

Apple’ın ilk logosu 1976 yılında tasarlandı. 17. yy el yazması sayfaları andıran logo aslında Newton’un klasik elma hikayesini anlatıyor. İlk logo Ronald Wayne tarafından 800 dolara tasarlanmıştı.

apple-original-logo

 

Microsoft

Logo 1970’de Boogie Nights tarafından ilk olarak tasarlandığında görünebilir şey, görünüm vurgusu üzerinde durulmuştu. Nitkim şirketin adı da o dönemde micro-soft yani mikro yazılım olarak belirlenmişti.

original-microsoft-logo

 

IBM

Krulunduğunda ilk olarak zaman kayıt sistemleri, tartılar, et dilimleme makineleri gibi üretimleri olan IBM 1888 yılında ‘International Time Recording Company’ adıyla kurulmuştu. 1924 yılında adını ‘International Business Machines’ olarak değiştirdi ve logosunda büyük bir değişikliğe gitti.

Original_IBM_Logo

 

Canon

1934 yılında iki Japon mucit tarafından Hassas Optik Aletler Laboratuvarı kurulmasıyla başlayan Canon hikayesinin logosu adını Budizmde merhamet tanrıçası olan Kwanon’dan alır. Daha sonra isim basitleştirilerek Canon halini almıştır.

first-canon-logo

Motorola

1930 yılında, Chicago merkezli Galvin Manufacturing Corporation adıyla kurulan Motorola o dönemlerde araba radyosu üretimiyle işe başlamıştı. Daha sonra şirket ‘motor’ ve ‘ola’ kelimelerinin birleşimden doğan Motorola ismini alarak ürün yelpazesini giderek genişletmiş

 logo-motorola

Nokia

Son dönemde Microsoft ile olan satın alma olayları oldukça konuşulan Nokia, ilk olarak Finlandiya yakınlarınlarındaki bir kasabanın adını aldı ve kağıt üreticisi olarak işe başladı. Ayrıca logosu da; karanlık, tüylü, sansar gibi bir hayvanın figürüydü. 1967 yılında ‘Fin Rubber Works, Nokia Wood Mill ve Fin Kablo Works’ un birleşimiyle yeni ve modern bir şirket ortaya çıkmıştı.

nokia-original-logo

Xerox

1906 yılında fotoğraf kağıdı ve ekipmanı üreterek işe başlayan Xeror, yirmi yıl sonra Chester Carlson tarafından elektrofotografi olarak bilinen alana yatırım yaptı. 1959 yılında dünyanın ilk fotokopisini yayınlayan şirket, o dönemden sonra şirket logosunu da ilk haline göre değiştirdi.

xerox-logo

 

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın