Müzeler bazılarımız için oldukça eğlenceli ve keşfedilecek yeni birçok eser ile doluyken bazılarımız için ziyaret etmesi ‘sıkıcı’ olabiliyor. Peki müze ziyaret etmekten sıkılan kişileri nasıl müzelere çekerdiniz ya da en azından müzeye ait bir web sitesine? Paris Belediyesi bunun hem akılcı hem de eğlenceli bir yolunu bulmuş.

Paris Belediyesi, belediyeye ait olan müzeler için tasarladıkları yeni internet sitesi ile aslında müzelerdeki koleksiyonlara daha fazla ilgi çekilmek amaçlıyordu. Bunun için online bir sanat platformu oluşturarak platformun lansmanı için dikkat çekici bir yöntem seçtiler. Bunun için ünlü Instagrammerlar ile anlaşarak onlardan müzelerde sergilenen ikonik sanat çalışmaları yeniden canlandırmalarını istenmişler.

Fotoğrafçılar, bloggerlar hatta Youtube’da eğlence içerikli videolara yayınlayan kişilerin oluşturduğu bu Instagrammer grubundan istenilen yüzyıllık sanat eserlerinin basitçe yeniden keşfetmeleri ve yorumlamaları olmuş ve pek tabi ortaya eğlenceli görüntüler çıkmış.

1463478263_art2

Her biri birbirinden farklı stillere, farklı yaşam ve yaşanmışlıklara sahip olan Instagrammerlar, bu ikonik sanat eserlerini yorumlamaları sırasında yaratıcı olmak adına bir yandan hayal güçlerini kullanırken, aynı zamanda da filtrelerden ve bazı yazılım araçlarından da yardım almışlar.  Instagrammerların sanat eserlerinin yeniden yorumlanması üzerindeki çalışmaları bittikten sonra ortaya modern teknolojinin yansımalarının görüleceği ve estetik açıdan oldukça çeşitli resimlerden oluşan etkileyici bir koleksiyon ortaya çıkmış.

1463478400_art3

Instagrammerların kendi stillerine uygun olarak yorumladıkları bu resimler müzenin yeni internet sitesinde online olarak ve aynı zamanda da Paris’te Gare Saint Lazare istasyonundaki müzenin içerisinde de sergilenmiş. Parallels ismini alan serginin girişi ise ücretsiz.

Paris Belediyesi bununla da kalmayarak belirlediği  #ParallelesParisMusées hashtag ile kişilerden de ünlü sanat eserlerini yeniden yorumlamalarını isteyen bir kampanyaya imza atmış.

e4485f8fa6efdef253489df556b1f67da665adee7df13d21d804933ad283e3b5

Çalışmaların hepsi Gare Saint Lazare’da 31 Temmuz’a kadar sergilenecek.

Peki siz Paris Belediyesinin müzeyi dijitalle birleştiren bu fikrini sevdiniz mi?

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın