İkonik Sanat Eserlerine Instagrammer Dokunuşu 0

Müzeler bazılarımız için oldukça eğlenceli ve keşfedilecek yeni birçok eser ile doluyken bazılarımız için ziyaret etmesi ‘sıkıcı’ olabiliyor. Peki müze ziyaret etmekten sıkılan kişileri nasıl müzelere çekerdiniz ya da en azından müzeye ait bir web sitesine? Paris Belediyesi bunun hem akılcı hem de eğlenceli bir yolunu bulmuş.

Paris Belediyesi, belediyeye ait olan müzeler için tasarladıkları yeni internet sitesi ile aslında müzelerdeki koleksiyonlara daha fazla ilgi çekilmek amaçlıyordu. Bunun için online bir sanat platformu oluşturarak platformun lansmanı için dikkat çekici bir yöntem seçtiler. Bunun için ünlü Instagrammerlar ile anlaşarak onlardan müzelerde sergilenen ikonik sanat çalışmaları yeniden canlandırmalarını istenmişler.

Fotoğrafçılar, bloggerlar hatta Youtube’da eğlence içerikli videolara yayınlayan kişilerin oluşturduğu bu Instagrammer grubundan istenilen yüzyıllık sanat eserlerinin basitçe yeniden keşfetmeleri ve yorumlamaları olmuş ve pek tabi ortaya eğlenceli görüntüler çıkmış.

1463478263_art2

Her biri birbirinden farklı stillere, farklı yaşam ve yaşanmışlıklara sahip olan Instagrammerlar, bu ikonik sanat eserlerini yorumlamaları sırasında yaratıcı olmak adına bir yandan hayal güçlerini kullanırken, aynı zamanda da filtrelerden ve bazı yazılım araçlarından da yardım almışlar.  Instagrammerların sanat eserlerinin yeniden yorumlanması üzerindeki çalışmaları bittikten sonra ortaya modern teknolojinin yansımalarının görüleceği ve estetik açıdan oldukça çeşitli resimlerden oluşan etkileyici bir koleksiyon ortaya çıkmış.

1463478400_art3

Instagrammerların kendi stillerine uygun olarak yorumladıkları bu resimler müzenin yeni internet sitesinde online olarak ve aynı zamanda da Paris’te Gare Saint Lazare istasyonundaki müzenin içerisinde de sergilenmiş. Parallels ismini alan serginin girişi ise ücretsiz.

Paris Belediyesi bununla da kalmayarak belirlediği  #ParallelesParisMusées hashtag ile kişilerden de ünlü sanat eserlerini yeniden yorumlamalarını isteyen bir kampanyaya imza atmış.

e4485f8fa6efdef253489df556b1f67da665adee7df13d21d804933ad283e3b5

Çalışmaların hepsi Gare Saint Lazare’da 31 Temmuz’a kadar sergilenecek.

Peki siz Paris Belediyesinin müzeyi dijitalle birleştiren bu fikrini sevdiniz mi?

 

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link