Günümüzde dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması ve bu nüfusun büyük bir kısmının iş imkanının fazla olduğu kent merkezlerinde yaşamasından dolayı yaşam alanları, yani evler gitgide küçülmeye başladı. Özellikle büyük metropollerde bunun sıkıntısı yaşanırken bu durum, ev eşyalarının da daha kompakt tasarlanması gereksinimini beraberinde getirdi.

İsveçli mobilya üreticisi IKEA da bu doğrultuda çok doğru bir adım atarak NASA ile iş birliği yaptı. IKEA ve NASA’nın nasıl bir iş birliği yapacağı aklınızda canlanmadıysa sizin için şöyle açıklayalım: Uluslararası Uzay İstasyonu kısıtlı bir alana sahip ve astronotlar, burada birçok eşyaya ihtiyaç duyuyor. Kısıtlı alana çok fazla eşyayı sığdırabilmek içinse Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki eşyalar, NASA tarafından buraya özel olarak,  daha kompakt ve portatif bir şekilde tasarlanıyor. Ki bu da tam IKEA’nın ihtiyacı olan şey.

İsveçli şirket, NASA ve Lund Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Okulu ile birlikte bilim adamlarının ve mühendislerin uzay uçuşu araştırmasından elde ettikleri kısıtlı yaşam alanlarıyla uğraşma konusundaki görüşlerden yola çıkarak bir mobilya koleksiyonu tasarlayacak. Bununla birlikte, ortaklığın bir parçası olarak IKEA, Mars’taki insanlar için iç mekanların nasıl tasarlanacağını inceleyecek.

IKEA’nın NASA ortaklığıyla uzaydaki yaşamdan esinlenerek tasarlayacağı mobilya koleksiyonunun 2019 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Bu arada IKEA’nın işini geliştirme konusunda yaptığı diğer hamleleri görmek için “Perakende’nin Geleceğini IKEA’nın Taktikleriyle İnceleyelim“,”Artırılmış Gerçeklik, IKEA ve Apple İş Birliğiyle Evinize Geliyor” ve “IKEA’nın Yemek Tarifi Posterleri, Yemek Yapmayı Kolaylaştırıyor” başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın