Düşünün her sabah dişinizi fırçalarken kullandığınız diş macunundan sadece 6 tanesinin toplam fiyatı bir komodin ya da arkadaşlarınızla sipariş ettiğiniz iki kutu pizza aslında bir kitaplık parasına denk geliyor. IKEA’nın son reklam çalışması tam da bu gerçeğe vurgu yapıyor. Ürünlerinin uygun fiyatlı olduğunu anlatmak için günlük kullandığımız nesnelerin fiyatları ile eğlenceli bir karşılaştırma yapıyor.

ikea5

Bu sade, dikkat çekici ve yaratıcı dekor reklam çalışması Suudi Arabistan’da yer alan IKEA müşterileri için Memac Ogilvy & Mather Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yapılmış. IKEA ürünlerin uygun fiyatlı olduğunu kişilerin günlük rutinlerde sıklıkla kullandıkları eşyalar üzerinden anlatan posterlerde diş macunları, pullar, kahve bardakları ya da kutu içecekler gibi her gün fiyatını önemsemeden tükettiğimiz her şeyi görebilmek mümkün.

ikea1

Hedef kitlesi fiyat duyarlı müşteriler ve öğrenciler olan bu posterlerde evlerine yeni bir şeyler almak isteyen kişilere aslında almalarının ne kadar mümkün olduğunu göstermek amaçlanmış.

Posterler alışılagelmiş IKEA sadeliğini vurgulamak için parlak bir renge sahip düz bir arka plan üzerinde yer alan her gün kullandığımız eşyalardan kaç tanesinin bir araya gelerek belirli bir IKEA ürününün fiyatını karşıladığının hesaplanması ise o miktarda günlük kullandığımız eşya kullanılarak yapılmış. Bu poster çalışması da IKEA’nın daha önceki iletişim çalışmaları ile benzerlik gösteriyor.

ikea4

Bu hesaba göre 15 tane kutu içeceğin ortalama fiyatının IKEA’dan şirin bir pembe masa lambası fiyatına eşdeğer olduğunu kolayca ifade edebiliriz.

IKEA’nın bu yaratıcı posterleri bizlere yeniden bazı şeyleri anlatmak için öyle çok fazla büyük laflar etmeye ihtiyacımız olmadığını hatırlatıyor. Öyle ki sadece 2 kutu pizza görseli ile bir kitaplığın ne kadar uygun fiyatlı olabileceğini görerek tahayyül edebiliyoruz.

324858_4_800

Markanın temel vaatlerinden olan yalın-şık ve kolaylık ile mükemmel derecede uyumlu, sadelik ile yaratıcı zihnin birleşimi olan poster çalışması oldukça güzel görünüyor. Siz ne dersiniz, fikri sevdiniz mi?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın