IKEA Doğduğu Topraklara Müze Açıyor!

IKEA Doğduğu Topraklara Müze Açıyor!

70 yıl boyunca İskandinav mobilya tasarımlarının sade şıklığını tüm dünya ile buluşturan IKEA, ürünleri ile sadece diğer ülkelerde değil, ülkemizde de birçok insan tarafından benimsendi ve evlerde yerini aldı. Tüm dünyadan IKEA tarzı sevenler evlerinde bu şıklığı memnuniyetle karşılarken şimdi de sıra IKEA’ya geldi. Ünlü yaşam tarzı markası IKEA İsveç’te bir müze açıyor.

Kurucusu Ingvar Kamprad’ın güney İsveç’te doğduğu 1926 yılında Kamprad’ın girişimci ruhu sayesinde doğan markası IKEA’nın kurulduğundan bu yana en ikonik parçalarından ikisi kuşkusuz Billy kitaplık ve Klippan kanepe. İkonik olarak nitelendirilen bu iki ürünlerin bu denli ünlü olmasının nedeni kanepenin oldukça konforlu ve dayanıklı olması iken, Billy kitaplığın ise alışılmışın dışında bir ürün olarak görülmesiydi.

ikea-museum-almhult-sweden_dezeen_936_6

30 Haziran 2016’da meraklı ziyaretçilerine kapısını İsveç Älmhult’ta açacak olan IKEA müzesi Wilkinson Eyre Archtitecs ve Uulas Arkitekter tarafından tasarlandı. Müzenin ilham perisi ise IKEA’nın ilk mağazası.

Peki bu müzede neler olacak?

IKEA müzesinde kalıcı olarak şirkete ait tam 20.000’den fazla parça sergilenecek, fakat müzede aynı zamanda geçici olarak sergilenecek şeylerin olduğu alanda ise, bir restaurant, alışveriş için bir alan ve aynı zamanda bir de eğitim içinde bir istasyon yer alacak. IKEA ürünlerinin yıldan yıla değişen tasarımlarının sergileneceği vitrinlerin de oldukça dikkat çekici olacağını düşünüyorum. Bir yandan müzede mobilya tasarımının insanlar üzerinde bıraktığı etkiye vurgu yapılırken, bir yandan da mobilya tasarlarken zaman içinde değiştiren bu “yenilikçi” kişilerin yıllar içinde tasarım sürecinde ve üretiminde öğrendikleri temel noktalar ve yaptıkları yanlışlar üzerine de vurgu yapılacak.

ikea-museum-almhult-sweden_dezeen_936_7

Ayrıca müzedeki hiçbir ürün tekrardan üretilmediğine ve böylelikle orijinalliği korunmak istendiğine vurgu yapalım. Hatta IKEA müzeye katkı için ellerinde olmayan ürünleri sağlamak amacıyla müşterilerine çağrıda bulundu.

ikea-museum-almhult-sweden_dezeen_936_5

IKEA’nın müzesini Älmhult’a açmasının nedenlerinden birisi aslında bölgenin turistik yönünü güçlendirmek olduğu söylenebilir, öyle ki IKEA turistlerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamak adına civardaki otelini yeniden onarıyor ve genişletiyor. Tabi ki bölgenin turistik yönü IKEA Müzesi ile ne kadar güçlendirilir onu kestirmek biraz güç olsa da, gidenler IKEA ile tarihi ve oldukça eğlenceli bir yolculuğa çıkacağa benziyor. Bununla beraber bu müze IKEA’nın marka deneyimi boyutuna da katkı da bulunacaktır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link