IKEA Doğduğu Topraklara Müze Açıyor!
IKEA Doğduğu Topraklara Müze Açıyor!

70 yıl boyunca İskandinav mobilya tasarımlarının sade şıklığını tüm dünya ile buluşturan IKEA, ürünleri ile sadece diğer ülkelerde değil, ülkemizde de birçok insan tarafından benimsendi ve evlerde yerini aldı. Tüm dünyadan IKEA tarzı sevenler evlerinde bu şıklığı memnuniyetle karşılarken şimdi de sıra IKEA’ya geldi. Ünlü yaşam tarzı markası IKEA İsveç’te bir müze açıyor.

Kurucusu Ingvar Kamprad’ın güney İsveç’te doğduğu 1926 yılında Kamprad’ın girişimci ruhu sayesinde doğan markası IKEA’nın kurulduğundan bu yana en ikonik parçalarından ikisi kuşkusuz Billy kitaplık ve Klippan kanepe. İkonik olarak nitelendirilen bu iki ürünlerin bu denli ünlü olmasının nedeni kanepenin oldukça konforlu ve dayanıklı olması iken, Billy kitaplığın ise alışılmışın dışında bir ürün olarak görülmesiydi.

ikea-museum-almhult-sweden_dezeen_936_6

30 Haziran 2016’da meraklı ziyaretçilerine kapısını İsveç Älmhult’ta açacak olan IKEA müzesi Wilkinson Eyre Archtitecs ve Uulas Arkitekter tarafından tasarlandı. Müzenin ilham perisi ise IKEA’nın ilk mağazası.

Peki bu müzede neler olacak?

IKEA müzesinde kalıcı olarak şirkete ait tam 20.000’den fazla parça sergilenecek, fakat müzede aynı zamanda geçici olarak sergilenecek şeylerin olduğu alanda ise, bir restaurant, alışveriş için bir alan ve aynı zamanda bir de eğitim içinde bir istasyon yer alacak. IKEA ürünlerinin yıldan yıla değişen tasarımlarının sergileneceği vitrinlerin de oldukça dikkat çekici olacağını düşünüyorum. Bir yandan müzede mobilya tasarımının insanlar üzerinde bıraktığı etkiye vurgu yapılırken, bir yandan da mobilya tasarlarken zaman içinde değiştiren bu “yenilikçi” kişilerin yıllar içinde tasarım sürecinde ve üretiminde öğrendikleri temel noktalar ve yaptıkları yanlışlar üzerine de vurgu yapılacak.

ikea-museum-almhult-sweden_dezeen_936_7

Ayrıca müzedeki hiçbir ürün tekrardan üretilmediğine ve böylelikle orijinalliği korunmak istendiğine vurgu yapalım. Hatta IKEA müzeye katkı için ellerinde olmayan ürünleri sağlamak amacıyla müşterilerine çağrıda bulundu.

ikea-museum-almhult-sweden_dezeen_936_5

IKEA’nın müzesini Älmhult’a açmasının nedenlerinden birisi aslında bölgenin turistik yönünü güçlendirmek olduğu söylenebilir, öyle ki IKEA turistlerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamak adına civardaki otelini yeniden onarıyor ve genişletiyor. Tabi ki bölgenin turistik yönü IKEA Müzesi ile ne kadar güçlendirilir onu kestirmek biraz güç olsa da, gidenler IKEA ile tarihi ve oldukça eğlenceli bir yolculuğa çıkacağa benziyor. Bununla beraber bu müze IKEA’nın marka deneyimi boyutuna da katkı da bulunacaktır.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın