İhtiyaçlar Dünyası: Coca Cola mı Google mı?

Interbrand tarafından her yıl düzenli olarak açıklanan ‘En İyi Küresel Markalar‘ araştırmasının 2013 ayağı geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yeni açıklanan listedeki en büyük farklılık ise yıllardır listenin başında olan Coca Cola‘nın yerini Apple‘ın alması ve Google‘ın ikincilik pozisyonuna oturmasıydı.

Bu değişiklik basit bir marka dalgalanması olarak gözükse de aslında ihtiyaçlarımızın ne denli farklılaştığının önemli bir kanıtı. Çünkü yıllardır dünyanın en güçlü sektörü olan FMCG ( Hızlı tüketim malları) sektörü, artık yerini teknoloji sektörüne bırakıyor.  İlk 10’u aşağıda görebilirsiniz.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

INTERBRAND TOP 10

1.Apple ( 98,3 milyar dolar)

 

2. Google ( 93,3 milyar dolar)

 

3. Coca Cola (79,2 milyar dolar)

 

4. IBM (78,8 milyar dolar)

 

5. Microsoft (59,5 milyar dolar)

 

6.GE (46,9 milyar dolar)

 

7. Mc Donald’s (41,9 milyar dolar)

 

8. Samsung (39,6  milyar dolar)

 

9. Intel (37,2 milyar dolar)

 

10. Toyota (35,3 milyar dolar)

[/colored_box]

Dikkatinizi çektiyse ilk 10 markadan 7’si birinci dereceden, 2’si ise ikinci dereceden teknoloji ile alakalı. Bu tablo bizim ihtiyaçlarımızın tamamen değiştiğinin ve teknolojinin, hayatımızın en önemli parçalarından birisi olduğunun göstergesi. Dilerseniz Interbrand’in aynı araştırmasının 2000 yılı verileri ile şimdiki verileri karşılaştıralım. O günden bu güne nelerin değiştiğini anlamamıza yardımı dokunacaktır.

  • 2000 yılında ilk 10 markadan sadece 4’ü teknoloji ile alakalı iken bugün bu rakam 9.
  • 2000 yılında ilk 10’daki teknoloji markalarının toplam değeri 200 milyar dolar iken, 2013’te sadece Apple’ın değeri 100 milyar dolara yaklaştı. 13 yıl önce şirketin değerinin 6 milyar dolar olduğunu düşünürsek aradaki büyük gelişmeyi daha iyi anlayabiliriz. Bu arada ilk 10’daki teknoloji şirketlerinin ilk 2’sinin toplamının bu yıl sonunda 200 milyar doları bulması bekleniyor.
  • Listeye 2005 yılında 8.4 milyar dolarlık değeri ile giren Google, şu anda 93.2 milyar dolarlık değere sahip. Bu da Google’ın 8 yılda % 1000’den daha fazla değer kazandığı anlamına geliyor.

Adsız

Yukarıda Google ve Apple’ın 2000 yılından itibaren marka değerinin artışını görüyoruz. Dikkatinizi çektiyse Google 2004 yılında henüz listede bile yok ve  2013’te 2. sırada. Bu durumun en büyük nedeni “ihtiyaç“. Artık kola içmediğimiz gün bizim için çok bir şey değişmiyor ama Google’a giremediğimizi düşündüğümüzde nasıl bir belanın içine düşeceğimizi bir tahmin edin, mailinize erişemediğinizi, haritadan istediğiniz bir yere bakamadığınızı tahmin edin; o zaman gerçek ihtiyacımızın ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Teknolojinin değişmesiyle birlikte ihtiyaçlarımız da yeniden şekilleniyor. O yüzden artık bugünün kurallarına göre stratejisini belirleyen şirketler, yarının kurallarının altında ezilip gitmeye mahkumlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Müslüman Futbolcu, Alkol Üreten Markanın Ödülünü Reddetti

2018 FIFA Dünya Kupası A Grubu’nda Mısır ile Uruguay’ın karşılaştığı mücadelede ‘maçın oyuncusu’ seçilen Mısırlı kaleci Mohamed El Shenawy bu ödülü reddetti.

Başarılı futbolcunun ödülü kabul etmeme sebebi ödülü veren Budweiser markasının alkol markası olması olarak gösterildi. Alkollü içecek ve bira üreten Budweiser firması 2018 Rusya Dünya Kupası’nın ana sponsorlarından ve FIFA’nın da resmi alkol tedarikçisi konumunda bulunuyor.

29 yaşındaki Mısırlı oyuncu El Shenawy, maç boyunca Barcelona’da top koşturan Luis Suarez ve Paris Saint Germain’in bu seneki en golcü oyuncusu Edinson Cavani‘nin ataklarını başarıyla durdurmuş ve performansıyla büyük beğeni topladı. Kırmızı bir kadeh şeklinde olan ödül oyuncuya maç sonunda koridorda verilmek istenmişti ancak oyuncu ödülü reddetti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link