Değişen tüketici alışkanlıklarıyla birlikte, markaların da alışkanlıkları değişmiş gözüküyor. Özellikle geçtiğimiz yıldan itibaren pazarlama stratejilerinde artık içerik pazarlaması önemli bir yere sahip. Google’da ‘’içerik pazarlaması’’ araması yaptığımızda ve aramayı geçen yıl ile filtrelediğimizde %90’lık bir bölümünün geçen sene yayınlandığını görmek bu bilgiyi kanıtlar nitelikte.

Bu rakamlar içerik pazarlamasının önemini vurguluyor. Birçok kaynağa ve oluşturulan “içerik pazarlamasında başarı ilkeleri’’ yayınlarına rağmen markalar içerik pazarlamasını başarılı uygulayabiliyorlar mı? Bu markalar içerik pazarlamasında başarısız oldularsa nerede hata yaptılar?

Sadece ‘’Başarı nasıl gelir’’ demek yetmiyor. Başarının gelmesi için başarısızlığın da engellenmesi gerekiyor. Günümüzün yükselen çıtası içerik pazarlamasında başarılı olmak için yapmamanız gereken yanlışlar…

Google’da sorulan soruları cevapsız bırakmak

Kullanıcılar hangi sektörde olursa olsun çözümü Google’da arıyor. Google’a soru sorarak gereken hizmete veya ürüne ulaşmak genel kullanıcı alışkanlığı olmuş durumda.

Ama sizin içeriğinizde bu soruların cevabı yoksa Google’da üst sıralara çıkmanız biraz zor. İçeriğinizi planlarken, strateji oluştururken bunu atlamanız yapmamanız gereken hataların başında geliyor.

Örneğin ‘’x yazılım’’ şirketisiniz. Ve yayınladığınız içerikte ‘’x yazılımın faydaları nelerdir ?’’ sorusunun cevabını oluşturmadıysanız potansiyel müşterilerinize ulaşamıyor olabilme ihtimaliniz yüksek.

Hedef kitleye ulaşılamaması

Her yönüyle on numara, beş yıldız içerik oluşturmuş olabilirsiniz. Ancak içeriğiniz ilgili hedef kitleye ulaşmıyorsa buna başarılı içerik pazarlaması denemez. Hedef kitlenizin bulunduğu sosyal ağlarda onları karşılamak, SEO çalışmaları, web sitenizin sizi arayan müşterilerce kolay bulunması bu başarısızlığı önlemek için önemli adımlar. İçerik pazarlaması için içerik optimizasyonu çalışarak bu adımları gözden geçirmek oldukça önemli

Ziyaretçiler, ziyaretçi olarak kalmasın

Sitenizin ziyaretçi trafiği sadece görünürlükle kısıtlı kalıyorsa yine bir yerde hata yapıyorsunuz. Sitenizin trafik artışı içerik pazarlaması açısında önemli başarı fakat yeterli değil. Başarısız olduğunuz bir konu var çünkü. Bu başarısızlık ziyaretçilerin müşteriye dönüşmemesi. Bu başarısızlığı engellediğinizde trafiğin değeri daha da artacaktır. Sitenize gelen ziyaretçileri müşteriye dönüştürmek için doğru yönlendirmeleri ve harekete geçirici mesajları (Call To Action) faydalı içerikle birleştirebilirseniz olası başarısızlığı ortadan kaldırıp başarılı içerik pazarlamasına yol açmış olursunuz.

Bu yazı konuk yazarımız Tolga Atmaca tarafından kaleme alınmıştır.

Bir Cevap Yazın