IKEA, birçoğumuzun içinde kaybolmayı en çok sevdiği mağazaların başında geliyor. Sade şıklığın hüküm sürdüğü farklı bir dünyaya açılan kapılarıyla, illa elimizde küçük de olsa bir ürünle çıkmamızı sağlıyor kuşkusuz.

Hayatımıza kattığı “IKEA ev konsepti” ve çok daha fazlasıyla hepimizi cezbetmeyi başaran bu marka hakkında, her biri IKEA personeli tarafından, Reddit’te açıklanan birkaç küçük sırdan bahsedeceğiz. Hazır mısınız?

Geçmiş Dönem Showroom Ürünlerinde Muhteşem Fırsatlar

Mağazalarda oda konseptleri yaratmak için kullanılan bu ürünler %30 ile %80 arasında bir indirim oranıyla satışa sunuluyormuş.

Yılın Belirli Dönemlerinde İndirim ve Kampanyalar

Hem yaz hem de kış sezonunun hemen sonrasında, (yani 1 nisan ve 1 Ağustos) IKEA’da sezon sonu kampanyalarının başladığı dönemler oluyor.

IKEA, Aslında Tahmin Ettiğimiz Kadar Kar Etmiyormuş 

Bir IKEA çalışanı, aslında asıl cirolarını büyük parçaları birleştirmek için gereken küçük metal parçalardan yaptıklarını söylüyor. Ayrıca çalışan, neredeyse tüm ürün hattının kar marjının %20 ile %60 arasında değiştiğini ve satışta para kaybettiklerini ifade ediyor.

İsveç Köfteleri Para Kazandırmıyor

Aslında köfteler ya da satılan herhangi bir gıda maddesi, hatta restoranlar, ciro bakımından en diplerde olan bölüm olarak biliniyormuş IKEA’da.

Bazı Mağazalar Yeni Ürünleri Erken Alır

Bir ürünün ne kadar trend olacağını belirlemek için ürünün tüketiciye ilk sunulduğu mağazalar genellikle İsveç’te Stockholm ve Helsingborg, Hollanda’da Delft ve Kaliforniya’da Burbank mağazaları oluyormuş.

Yatak Dışında Neredeyse Her Ürünün Değişimi Yapılabiliyor

Oldukça yumuşak bir iade politikası izleyen IKEA’da iade alınamayacak belki de tek ürün yatakmış.

Kargo Ücreti, Siparişinize Göre Değişkenlik Gösteriyor

Kargo ücreti, aslında tam olarak nereden sipariş ettiğinize göre belirleniyor. Eğer internet sitesinden sipariş ederseniz, ürünler depodan temin edileceği için ve bu nedenle maliyete hem ürünleri yükleme hem de taşıma parası ekleneceği için daha pahalı. Oysa mağaza siparişlerinde ürün çoktan mağazada olduğu için nispeten kargo maliyeti de daha ucuz oluyor.

Labirentten Çıkmanın Bazı Kısayolları Var

Gezdiniz, alışveriş bitti ve yoruldunuz. Ancak mağaza, labirent gibi çıkılmayacak bir hal mi aldı? Bazı mağazalarda daha hızlı çıkmak için aydan aya değişen bazı kısayollar bulunuyor. Eğer 3×3 kare şeklinde ve gelişigüzel bir boşluk görürseniz muhtemelen orası diğer departmana geçen en kısa yoldur.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın