IKEA Çalışanlarından, Faydalı Olabilecek Alışveriş Sırları

IKEA, birçoğumuzun içinde kaybolmayı en çok sevdiği mağazaların başında geliyor. Sade şıklığın hüküm sürdüğü farklı bir dünyaya açılan kapılarıyla, illa elimizde küçük de olsa bir ürünle çıkmamızı sağlıyor kuşkusuz.

Hayatımıza kattığı “IKEA ev konsepti” ve çok daha fazlasıyla hepimizi cezbetmeyi başaran bu marka hakkında, her biri IKEA personeli tarafından, Reddit’te açıklanan birkaç küçük sırdan bahsedeceğiz. Hazır mısınız?

Geçmiş Dönem Showroom Ürünlerinde Muhteşem Fırsatlar

Mağazalarda oda konseptleri yaratmak için kullanılan bu ürünler %30 ile %80 arasında bir indirim oranıyla satışa sunuluyormuş.

Yılın Belirli Dönemlerinde İndirim ve Kampanyalar

Hem yaz hem de kış sezonunun hemen sonrasında, (yani 1 nisan ve 1 Ağustos) IKEA’da sezon sonu kampanyalarının başladığı dönemler oluyor.

IKEA, Aslında Tahmin Ettiğimiz Kadar Kar Etmiyormuş 

Bir IKEA çalışanı, aslında asıl cirolarını büyük parçaları birleştirmek için gereken küçük metal parçalardan yaptıklarını söylüyor. Ayrıca çalışan, neredeyse tüm ürün hattının kar marjının %20 ile %60 arasında değiştiğini ve satışta para kaybettiklerini ifade ediyor.

İsveç Köfteleri Para Kazandırmıyor

Aslında köfteler ya da satılan herhangi bir gıda maddesi, hatta restoranlar, ciro bakımından en diplerde olan bölüm olarak biliniyormuş IKEA’da.

Bazı Mağazalar Yeni Ürünleri Erken Alır

Bir ürünün ne kadar trend olacağını belirlemek için ürünün tüketiciye ilk sunulduğu mağazalar genellikle İsveç’te Stockholm ve Helsingborg, Hollanda’da Delft ve Kaliforniya’da Burbank mağazaları oluyormuş.

Yatak Dışında Neredeyse Her Ürünün Değişimi Yapılabiliyor

Oldukça yumuşak bir iade politikası izleyen IKEA’da iade alınamayacak belki de tek ürün yatakmış.

Kargo Ücreti, Siparişinize Göre Değişkenlik Gösteriyor

Kargo ücreti, aslında tam olarak nereden sipariş ettiğinize göre belirleniyor. Eğer internet sitesinden sipariş ederseniz, ürünler depodan temin edileceği için ve bu nedenle maliyete hem ürünleri yükleme hem de taşıma parası ekleneceği için daha pahalı. Oysa mağaza siparişlerinde ürün çoktan mağazada olduğu için nispeten kargo maliyeti de daha ucuz oluyor.

Labirentten Çıkmanın Bazı Kısayolları Var

Gezdiniz, alışveriş bitti ve yoruldunuz. Ancak mağaza, labirent gibi çıkılmayacak bir hal mi aldı? Bazı mağazalarda daha hızlı çıkmak için aydan aya değişen bazı kısayollar bulunuyor. Eğer 3×3 kare şeklinde ve gelişigüzel bir boşluk görürseniz muhtemelen orası diğer departmana geçen en kısa yoldur.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link