2014 yılında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, opera binasının arkasında ve bir Louis Vuitton mağazasıyla aynı caddede açılan Hunger King, aslında normal bir fast food restoranıymış gibi görünse de, aslında Macaristan’daki sosyal eşitsizliğe ve evsizliğe dikkat çekmek için hayata geçirilmiş olan bir yerleştirme sanatı.

Hunger King’in önünde yer alan, zengin ve fakirlerin gireceği sıraları ayıran tabela ve zenginler için olan kısımda yer alan kırmızı halı ilk bakışta dikkat çekiyor. Fakirler için oluşturulan sıraya giren insanlar -ki çoğu gerçekten evsiz insanlar-, bir hamburger alabilmek için tam 6 saat sırada bekliyorlar ve bu kadar bekledikleri için kendilerine hambugerle birlikte 9 pounda ödeniyor. Bu miktar, Macaristan’da çalışanlara verilen minimum ücret olma özelliği taşıyor. Zenginler için oluşturulan sıraya giren insanlar ise bir hamburger alabilmek için tam 1.560 pound ödemek zorundalar.

 

Bu yerleştirme sanatının yapılmasının amacı, 2013 yılında Macaristan meclisi tarafından evsizlerin halka açık alanlarda uyumasını ve yiyecek bir şeyler bulmak için çöp karıştırmasını engellemek amacıyla çıkartılan yasaya bir cevap vermekti. Bu sanat çalışmasının arkasındaki isim olan Finlandiyalı sanatçı Jani Leinonen, Macaristan’daki evsizlere sokaklarda oldukları için para cezası kesildiğini, üç para cezasını ödemedikleri için de hapse atıldıklarını ve bunun evsizliği suç olarak saymak olduğunu ifade etmişti. 2015 yılında yargıtay, bu yasayı kısmen iptal etse de, aradan yaklaşık üç yıl geçmesine rağmen, bugün hala Macaristan’daki evsizler suçlu muamelesi görüyorlar.

Bir Cevap Yazın