Geçtiğimiz günlerde Montreal’de gerçekleşen Commerce + Creativity konferansında Google’ın şirket içi ajansı The Zoo’nun kurucusu Mike Yapp, içerik pazarlamasının gidebileceği noktalara dair ilgi çekici öngörülerde bulundu.

Yapp’a göre hikaye anlatma sanatı storytelling doğal bir evrim süreci sonrası ‘hypertelling’ olarak adlandırılacak yeni bir formata dönüşüyor. Geçmişte insani teknolojilerin geçirdiği evrim sürecine benzer olarak, Yapp’a göre bu sefer teknolojik gelişmeler hikaye anlatım biçimlerini değiştiriyor. Daha önce yazılı, görsel ve animasyon hallerini deneyerek duygusal bir deneyim yaşatmaya çalıştığımız tüm hikaye biçimlerinin bir sonraki aşaması içeriğin üretim aşamasına katılan bizler oluyoruz.  İçeriğin akışkan bir yapıya sahip olduğunu belirten Yapp, kullanıcılar tarafından şekillendirilebilir olduğundan bahsediyor.

“Google ya da başka bir medya şirketinin sahip olmadığı bu güce kullanıcılar sahip” diyen Yapp’a göre hypertelling kullanıcılar için üretilen içeriklere katılan kullanıcılar sayesinde hikaye de aslında birden fazla alternatif son olabileceğinden bahsediyor. Hypertelling ile içerikler kullanıcının istediği son ile bitiyor.

Aşağıda gördüğünüz video Tate Modern sanat galerisinde Google’ın hypertelling denen yeni bir çok alternatif sona sahip yeni hikaye biçimini nasıl deneyimlediği ile alakalı kısa bir çalışma;

Hikaye anlatımında yeni bir dönemin başlangıcındayız, artık kullanıcılar yeni anlatıcılar. Yaşanan deneyim ise oldukça etkileyici diyen Yapp’a göre; “ Kodlar artık karar ağaçları gibiler, yöneticiler onları uzaktan yönetebilirken kullanıcılar cast’ın bir parçası haline geliyor, bu teknoloji tarafından yönetilen bir evrim, kullanıcılar artık istedikleri anda istedikleri müziği dinleyip, istedikleri şeyi izleyebilecekler. Kişiselleşme ile ilgili beklentileri etkileşime geçtikleri hikayelere doğru genişleyecek.”

Yapp’ın konferans notlarına bakıldığında hypertelling’i teknoloji sayesinde kişiselleştirilen yeni hikaye biçimleri olarak özetlersek pek yanılmış sayılmayız. Şimdilik sadece Google tarafından denenen bu yeni alternatif sonlu hikayeler gelecekte tüm medya araçlarındaki hikaye anlatımını şekillendirecek, sadece film ve müzik değil, reklamlarında istediğimiz gibi bittiğini düşünsenize!

Belki tam olarak yukarıda anlatılan gibi değil ama hepimiz Honda Civic’in Type R reklamında iki sonlu bu hikayeye bayılmamışmıydık zaten!

Hypertelling ile artık yazarlar ve tasarımcılar hikaye anlatıcısı olmaktan ziyade hikaye yaratıcısı olarak değerlendirilecek diyen Yapp, özellikle sanal gerçeklik kullanılarak yapılan ‘Mars Experinence Bus’ işini son zamanlarda  sanal gerçeklikte gördüğü en iyi iş olarak değerlendiriyor.

h/t : Campaign Asia

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın