Markaların Hikaye Anlatımında Yeni Bir Trend: Hypertelling!

Geçtiğimiz günlerde Montreal’de gerçekleşen Commerce + Creativity konferansında Google’ın şirket içi ajansı The Zoo’nun kurucusu Mike Yapp, içerik pazarlamasının gidebileceği noktalara dair ilgi çekici öngörülerde bulundu.

Yapp’a göre hikaye anlatma sanatı storytelling doğal bir evrim süreci sonrası ‘hypertelling’ olarak adlandırılacak yeni bir formata dönüşüyor. Geçmişte insani teknolojilerin geçirdiği evrim sürecine benzer olarak, Yapp’a göre bu sefer teknolojik gelişmeler hikaye anlatım biçimlerini değiştiriyor. Daha önce yazılı, görsel ve animasyon hallerini deneyerek duygusal bir deneyim yaşatmaya çalıştığımız tüm hikaye biçimlerinin bir sonraki aşaması içeriğin üretim aşamasına katılan bizler oluyoruz.  İçeriğin akışkan bir yapıya sahip olduğunu belirten Yapp, kullanıcılar tarafından şekillendirilebilir olduğundan bahsediyor.

“Google ya da başka bir medya şirketinin sahip olmadığı bu güce kullanıcılar sahip” diyen Yapp’a göre hypertelling kullanıcılar için üretilen içeriklere katılan kullanıcılar sayesinde hikaye de aslında birden fazla alternatif son olabileceğinden bahsediyor. Hypertelling ile içerikler kullanıcının istediği son ile bitiyor.

Aşağıda gördüğünüz video Tate Modern sanat galerisinde Google’ın hypertelling denen yeni bir çok alternatif sona sahip yeni hikaye biçimini nasıl deneyimlediği ile alakalı kısa bir çalışma;

Hikaye anlatımında yeni bir dönemin başlangıcındayız, artık kullanıcılar yeni anlatıcılar. Yaşanan deneyim ise oldukça etkileyici diyen Yapp’a göre; “ Kodlar artık karar ağaçları gibiler, yöneticiler onları uzaktan yönetebilirken kullanıcılar cast’ın bir parçası haline geliyor, bu teknoloji tarafından yönetilen bir evrim, kullanıcılar artık istedikleri anda istedikleri müziği dinleyip, istedikleri şeyi izleyebilecekler. Kişiselleşme ile ilgili beklentileri etkileşime geçtikleri hikayelere doğru genişleyecek.”

Yapp’ın konferans notlarına bakıldığında hypertelling’i teknoloji sayesinde kişiselleştirilen yeni hikaye biçimleri olarak özetlersek pek yanılmış sayılmayız. Şimdilik sadece Google tarafından denenen bu yeni alternatif sonlu hikayeler gelecekte tüm medya araçlarındaki hikaye anlatımını şekillendirecek, sadece film ve müzik değil, reklamlarında istediğimiz gibi bittiğini düşünsenize!

Belki tam olarak yukarıda anlatılan gibi değil ama hepimiz Honda Civic’in Type R reklamında iki sonlu bu hikayeye bayılmamışmıydık zaten!

Hypertelling ile artık yazarlar ve tasarımcılar hikaye anlatıcısı olmaktan ziyade hikaye yaratıcısı olarak değerlendirilecek diyen Yapp, özellikle sanal gerçeklik kullanılarak yapılan ‘Mars Experinence Bus’ işini son zamanlarda  sanal gerçeklikte gördüğü en iyi iş olarak değerlendiriyor.

h/t : Campaign Asia

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link