Hedefe Yönelik E-posta Pazarlaması Kazandırıyor

Şirketler müşterileriyle iletişim kurmanın daha düşük maliyetli ama daha etkin yollarını bulmak istiyor. E-posta hala pazarlamanın yükünü taşıyor ve etkin bir biçimde uygulandığında maksimum sonuç getiriyor. Bu yüzden e-posta pazarlama bütçeli, ölçülebilir ve son derece hedefli bir biçimde iletişim kurma yöntemi olarak büyümeye devam ediyor. En iyi sonuçları elde etmek amacıyla e-posta pazarlamanın mümkün olduğunca etkin ve verimli biçimde kullanılması için dikkat alınması gereken 3 temel unsur bulunmakta;

 İlgililik

İçeriğin alıcının ilgilendiği alanlarla alakalı olması, doğru kişiye doğru zamanda doğru mesajı göndermek her başarılı e-posta pazarlama stratejisinin köşe taşlarından biri olmuştur. Mevcut veya olası müşterinizin ihtiyaçlarını anlamak ve onlara mümkün olan en ilgili içeriği sunmak çok önemlidir. Bunu başarmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Müşterinizin demografik verilerini edinmek, isteklerini ve tercihlerini öğrenmek için web sayfanızda üye olanlardan size yardımcı olacak bilgileri toplayın. Sadece ihtiyacınız olan bilgilerin talep edildiğinden emin olup formukısa ve öz tutun çünkü uzun bir üyelik süreci insanları kaçırabilir. Ayrıca üyelerinize e-postalarınızı ne sıklıkla alacaklarını bildirin.
 • Üyelerinizden zaman zaman tercihlerini güncellemelerini isteyin; böylece verilerinizi tazelerken üyelerinize istedikleri içeriği sunduğunuzdan da emin olabilirsiniz.
 • Üyelerinizde güven uyandırmak için her zaman üyelikten çıkış ve güncelleme süreçlerini açık olarak gösterin. E-posta mesajlarınıza tepki vermeyen büyük bir üye grubu yerine mesajlarınızı almaya ilgi gösteren daha küçük bir üye tabanına sahip olmak daha iyidir.

Üyeniz müşteriye dönüştüğünde, sunduğunuz içerikle müşterinizin bağlılığını korumak ve sadık bir müşteri olmasını sağlamak önem kazanır. Gelişmiş davranışsal segmentleme uygulamak;satın alınan ürünler, ortalama sipariş tutarı, sevkiyat tercihleri, alışveriş sıklığı gibi satın alma bilgileri onları daha etkin biçimde hedeflemenize yardımcı olacaktır. Böylece isteklerini ve beğenilerini anlayabilir, gelecekteki satın alma davranışlarını tahmin edebilirsiniz.

Bağlılık

 E-posta gönderimlerinize verilen tepkileri izlemek, müşterilerinizle ilişkinizin başarısını anlamanız açısından önemlidir. Planlı kampanyalar, otomatik ve zamanında içerik göndererek müşterilerinizi bağlı tutmanın en iyi yollarından biridir. Otomatik olarak tetikleyici e-postalar göndermek, markanızın müşteriyle sürekli bağlantı kurmasını ve onları hareket geçmeye teşvik etmesini sağlamanız anlamına gelir.Neyi göndermeniz gerektiğini belirlemenin en iyi yolu, tetikleyicileri tanımlamaktan geçer. Planlı kampanyalarınızda kullanabileceğiniz bazı tetikleyiciler:

 • Geri bildirim isteyin: Müşterilerinize son alışverişleri hakkında geri bildirim vermelerini isteyen anket formları gönderebilir süreçlerinizi daha da geliştirebilirsiniz.
 • Çapraz/Yukarı satış: Bu tür e-posta mesajlarını, müşterinin alışverişinden belirli bir süre sonra, ilk satın alınan ürünü tamamlayıcı ürün veya hizmet teklif ederek göndermek uygun olur.
 • Doğum günü: Müşterinizin doğum gününü kutlamak üzere otomatik bir mesaj göndermek, hatta belki özel bir indirim kodu eklemek, yeni bir alışveriş yapmasını teşvik edeceği gibi kendisine değer verildiğini de hissettirecektir.
 • Alışverişten vazgeçme: Müşteriniz alışveriş sepetinde ürün bıraktıysa, basit bir e-posta mesajıyla ürünleri hala isteyip istemediğini kontrol ederek alışverişi tamamlamaya teşvik etmek mümkündür.
 • Geri kazanma: Müşterileriniz e-postalarınıza tepki vermiyorsa harekete geçmeniz gerekir. ‘Sizi özledik’ başlıklı bir mesajla indirim kuponu göndermeye ve hatta üyeliklerini hala devam ettirmek isteyip istemediklerini sormaya ne dersiniz?

Online bilgilere erişim için akıllı cep telefonların ve sosyal medyanın giderek daha yaygın kullanılmasıyla birlikte e-posta pazarlama uzmanlarının da artık e-posta iletişimlerinin bu kanallarla çalışmaya hazır olmasını sağlamak için kontrolü daha çok ellerine almaları gerekiyor.E-posta mesajınız mobil bir cihazda doğru açılmıyorsa veya görüntülenemiyorsa geriye dönüş oranları büyük olasılıkla düşecektir.E-posta pazarlama yazılımınızda mobil raporlama istatistiklerinden yararlanmak e-postalarınıza kimin hangi cihazdan eriştiğini anlamanıza olanak verecek, böylece tüketicilerinizi hedeflerken ve şablon bazında karar verirken size yardımcı olacaktır. Sosyal medya tarafında ise basit bir Facebook üyelik sayfasıyla üyelerin e-posta veri tabanına eklenmesi sağlanacak vedoğrudan e-posta veri tabanınıza bağlanacak bu üyelik formu, sosyal medya segmentine yönelik kampanyalar planlamanıza olanak verecektir.E-postalarınıza Twitter, Facebook, Pinterestgibi sitelerle paylaşım butonları eklemek, mesajınızı üye listenizin dışındaki sanal iletişim kanalında yayma şansı verecek ve marka farkındalığını artıracaktır.

Teslim edilebilirlik

Teslim edilebilirlik, e-posta pazarlamanın temel ilkelerinden biridir; e-postalarınız alıcılarınıza ulaşmıyorsa zaman, emek ve para harcamış olursunuz. E-postanızın alıcılara ulaşmamasının sebebi ne olursa olsun, açılma, tıklanma ve olası satış fırsatlarını kaçırdınız demektir. Büyük ama tepkisiz bir veri tabanına kıyasla e-posta gönderilerinize yoğun tepki veren bir alıcı grubuyla yüksek bir teslim edilebilirlik düzeyi yakalamak, yatırımınızın geri dönüş oranında artış getirecektir.Hangi e-posta hizmet sağlayıcısını seçerseniz seçin, ISP’lerle uyum içinde çalışmanın özünde iyi bir gönderici olarak tanınmak yatıyor. Alıcılarınızın e-posta gönderimlerinize bağlı kaldığından emin olmak için yeni yöntemler bulmak önemlidir. Bu yüzden içeriğin ilgili ve listelerin temiz olması, gönderim sıklığı gibi temel e-posta gönderim kurallarına uymayı hatırlayarak teslim edilebilirlik oranlarınızda sorun olmamasını sağlamalısınız.

Bir Cevap Yazın

Volkswagen’dan Hippie Temalı Nostaljik Reklam

Nostalji pazarlaması günümüzde hala oldukça önemli bir yer kaplıyor.  Birçok marka, eski ürünlerine saygı duruşunda bulunan tasarımlarını tekrar gün yüzüne çıkarıyor.

Bu markalardan akılda en kalanı, hatta nostalji pazarlamasını belki de en iyi yapanı Volkswagen olabilir. Çünkü hepimiz eski hippi otobüslerini, minik arabalarını tanıyor, sevgiyle anıyoruz.

Tam da bu nedenlerle Volkswagen oldukça güzel, eski günleri yad eden bir TV reklamı yaptı. Reklamın güzelliği, yeni bir araba ile ilgili hiçbir ögeye yer verilmemesinden geliyor.

Tüketicide olumlu duygular yaratan, onları bir topluluğun parçası gibi hissettiren, geçmiş güzel anılara geri götüren bu reklam, markanın dayanışmaya ve eğlenceye göz kırpan yönünü de başarılı bir şekilde temsil ediyor.

VW’nin Yağmur adını verdiği yeni reklamında 1960’larda yapılan müzik festivallerinin anımsatan bir mekan kullanılıyor ve hippilerin yağmur fırtınası sırasında hepsinin bir VW minibüse aynı anda doluştuğu bir sahne gösteriliyor, bu sahne izleyenleri VW’nin zafer zamanlarına götürüyor. Yağmur sonrasında çamur yüzünden ilerleyemeyen minibüsün çalışmasına yine hippiler yardım ediyor. Sonrasında şu sesi duyuyoruz:  ‘VW sürücüleri her zaman diğerlerine öncelik verdi şimdi sıra bizde’

Tüm bunlarla beraber filmde Volkswagen, araçlarına rakiplerinin verdiği garantinin iki katı olan “Önce İnsan” ismini verdiği 6 yıllık bir garanti verdiğini de duyuruyor. Özellikle emisyon skandalı sonrası azalan müşteri güvenini artırmak için verdikleri bu garantinin “topluluk” imajı çizilen filmde tüketiciye tekrar hatırlatılması oldukça iyi bir seçim olmuş.

VW Pazarlama Direktörü  Gregg Tebbutt, bu genişletilmiş garantinin aslında VW’nin iyi huylu, kibar ve özgür ruhlu müşterilerine bir teşekkür ve onların iyiliğinin bir karşılığının olduğunu ifade ediyor.

Volkswagen dayanışma, eğlence ve yıllar boyu eskimeyen marka imajını yansıttığı bu yeni reklam filmiyle ile güvenleri yeniden tazeler mi dersiniz?

 

Tech Meetup S1 E4 ‘AI & IoT Day’ Etkinliğinde Neler Konuşuldu?

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tech Meetup’ın ‘AI & IoT Day’ konseptli dördüncü buluşmasını dün akşam Microsoft Türkiye Ofisi’nde gerçekleştirdik. Dijital dönüşüm ve teknolojiye ilgi duyan herkese açık olan etkinliğimize konuşmacı olarak Microsoft’tan İbrahim Kıvanç’ı ve İnsider’dan Çağlar içer’i  konuk ettik.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı ile sunumunu gerçekleştirdi. Kaçıranlar veya hatırlamak isteyenler için İbrahim Kıvanç’ın sunumundan satır başları şöyle;

 • Kullandığımız çoğu şey aslında IoT cihazı; telefonlarımız, akıllı saatlerimiz, bilgisayarlarımız ve her şey bir IoT’ye dönüştürülebilir.
 • Yapay zeka ile ilgilenenler ve gelişmeleri görmek isteyenler hackster.io adresini ziyaret edebilirler.
 • Yapay zeka konusunda her gün yeni bir gelişme olsa da hala emekleme sürecindeyiz aslında. Çünkü üretilen tüm yeni sistemlerin altyapısı veriler. Yani en gelişmiş yapay zeka bile aslında şu anda veri kullanarak makine öğrenmesi ile işliyor.
 • Fakat gün geçtikçe gelişmeler daha da umut vaad ediyor. Örneğin; Microsoft’un kişisel asistanı Cortana. Cortana’ya “Bu akşam için cekete ihtiyacım var mı?” sorusunu sorduğumuzda bize cekete ihtiyacımız olup olmadığını söyleyebiliyor. Bunu bulunduğumuz yerin konumunu, hava şartlarını ölçerek yapıyor elbette ama buradaki asıl gelişme Cortana’nın cekete ihtiyacımız olup olmadığının hangi etkenlere bağlı olduğunu biliyor ve neyi sorduğumuzu anlıyor olması.
 • Microsoft Garage’ın geliştirdiği bir uygulama sayesinde telefonunuz çalar saatinizi kapattıktan sonra size bazı direktifler vererek uyandığınızdan emin oluyor veya sizi uyandırabiliyor. Gelişen teknolojiler ve özellikle son zamanlarda çok gündemde olan yapay zeka teknolojileri hayatımızın her alanında küçük veya büyük değişiklikler yapmak için kullanılabiliyor.
 • Peki bizim yaptığımız bu işler, geliştirdiğimiz teknolojiler dünyayı nasıl etkileyecek? İnsanların pek çok endişesi var, yapay zekalar dünyayı ele geçirecek, işimizi elimizden alacak gibi. Fakat bu noktada işlerin kötüye gideceğini ve giderse buna bizlerin sebep olacağını düşünmüyoruz her geliştirilen yenilik yeni bir sistemin de doğmasına vesile oluyor. Hesap makinesi bulunmadan önce görevi sadece hesap yapmak olan insanlar vardı ve hesap makinesi kullanıma geçtiğinde bu insanların yaptığı işi ellerinden almış oldu ama şu anda kimse hesap makinesi yüzünden işsiz değil.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları”konu başlığı ile konuşmasını yaptı. İşte Çağlar İçer’in konuşmasından satır başları;

 • Kullanıcıların siteyi ziyareti veya alışverişi için harcanan paranın fazlasını kullanıcılardan elde edemediğimizde zarara gireriz, son zamanlarda şirketlerin çoğu bu yüzden batıyor.
 • Hedef kitlemizi belirleyip doğru stratejileri doğru kişiler üzerinde uygulamamız gerekiyor. Yüksek değer getirecek kullanıcıların hedeflenmesi ve belirlenmesi gerekiyor.
 • Yapay zekanın temeli veriler. Daha önceden gösterilen davranışlara göre edindiğimiz verilerle satın alma davranışını çözebiliyor ve ihtimali yüksek kullanıcıları görebiliyoruz. İndirim, kampanya, yeni ürün vs gibi mesajları doğru yerlere bu şekilde ulaştırabiliyoruz.
 • Satın alma döngüsünü belirleyip müşterilere ona göre hizmet sunmak çok önemli bu da makine öğrenmesi algoritmasıyla mümkün oluyor. Hangi davranış türlerinin satın alma davranışını etkilediğini görmemizi sağlıyor.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye ve BKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sonraki Tech Meetup buluşmamız 5 Aralık Salı saat.19.00’da başlayacak. Bir sonraki etkinliğimiz Mobile & Payments Day‘e buradan kayıt olabilirsiniz. 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday