Hedefe Yönelik E-posta Pazarlaması Kazandırıyor 0

Şirketler müşterileriyle iletişim kurmanın daha düşük maliyetli ama daha etkin yollarını bulmak istiyor. E-posta hala pazarlamanın yükünü taşıyor ve etkin bir biçimde uygulandığında maksimum sonuç getiriyor. Bu yüzden e-posta pazarlama bütçeli, ölçülebilir ve son derece hedefli bir biçimde iletişim kurma yöntemi olarak büyümeye devam ediyor. En iyi sonuçları elde etmek amacıyla e-posta pazarlamanın mümkün olduğunca etkin ve verimli biçimde kullanılması için dikkat alınması gereken 3 temel unsur bulunmakta;

 İlgililik

İçeriğin alıcının ilgilendiği alanlarla alakalı olması, doğru kişiye doğru zamanda doğru mesajı göndermek her başarılı e-posta pazarlama stratejisinin köşe taşlarından biri olmuştur. Mevcut veya olası müşterinizin ihtiyaçlarını anlamak ve onlara mümkün olan en ilgili içeriği sunmak çok önemlidir. Bunu başarmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Müşterinizin demografik verilerini edinmek, isteklerini ve tercihlerini öğrenmek için web sayfanızda üye olanlardan size yardımcı olacak bilgileri toplayın. Sadece ihtiyacınız olan bilgilerin talep edildiğinden emin olup formukısa ve öz tutun çünkü uzun bir üyelik süreci insanları kaçırabilir. Ayrıca üyelerinize e-postalarınızı ne sıklıkla alacaklarını bildirin.
  • Üyelerinizden zaman zaman tercihlerini güncellemelerini isteyin; böylece verilerinizi tazelerken üyelerinize istedikleri içeriği sunduğunuzdan da emin olabilirsiniz.
  • Üyelerinizde güven uyandırmak için her zaman üyelikten çıkış ve güncelleme süreçlerini açık olarak gösterin. E-posta mesajlarınıza tepki vermeyen büyük bir üye grubu yerine mesajlarınızı almaya ilgi gösteren daha küçük bir üye tabanına sahip olmak daha iyidir.

Üyeniz müşteriye dönüştüğünde, sunduğunuz içerikle müşterinizin bağlılığını korumak ve sadık bir müşteri olmasını sağlamak önem kazanır. Gelişmiş davranışsal segmentleme uygulamak;satın alınan ürünler, ortalama sipariş tutarı, sevkiyat tercihleri, alışveriş sıklığı gibi satın alma bilgileri onları daha etkin biçimde hedeflemenize yardımcı olacaktır. Böylece isteklerini ve beğenilerini anlayabilir, gelecekteki satın alma davranışlarını tahmin edebilirsiniz.

Bağlılık

 E-posta gönderimlerinize verilen tepkileri izlemek, müşterilerinizle ilişkinizin başarısını anlamanız açısından önemlidir. Planlı kampanyalar, otomatik ve zamanında içerik göndererek müşterilerinizi bağlı tutmanın en iyi yollarından biridir. Otomatik olarak tetikleyici e-postalar göndermek, markanızın müşteriyle sürekli bağlantı kurmasını ve onları hareket geçmeye teşvik etmesini sağlamanız anlamına gelir.Neyi göndermeniz gerektiğini belirlemenin en iyi yolu, tetikleyicileri tanımlamaktan geçer. Planlı kampanyalarınızda kullanabileceğiniz bazı tetikleyiciler:

  • Geri bildirim isteyin: Müşterilerinize son alışverişleri hakkında geri bildirim vermelerini isteyen anket formları gönderebilir süreçlerinizi daha da geliştirebilirsiniz.
  • Çapraz/Yukarı satış: Bu tür e-posta mesajlarını, müşterinin alışverişinden belirli bir süre sonra, ilk satın alınan ürünü tamamlayıcı ürün veya hizmet teklif ederek göndermek uygun olur.
  • Doğum günü: Müşterinizin doğum gününü kutlamak üzere otomatik bir mesaj göndermek, hatta belki özel bir indirim kodu eklemek, yeni bir alışveriş yapmasını teşvik edeceği gibi kendisine değer verildiğini de hissettirecektir.
  • Alışverişten vazgeçme: Müşteriniz alışveriş sepetinde ürün bıraktıysa, basit bir e-posta mesajıyla ürünleri hala isteyip istemediğini kontrol ederek alışverişi tamamlamaya teşvik etmek mümkündür.
  • Geri kazanma: Müşterileriniz e-postalarınıza tepki vermiyorsa harekete geçmeniz gerekir. ‘Sizi özledik’ başlıklı bir mesajla indirim kuponu göndermeye ve hatta üyeliklerini hala devam ettirmek isteyip istemediklerini sormaya ne dersiniz?

Online bilgilere erişim için akıllı cep telefonların ve sosyal medyanın giderek daha yaygın kullanılmasıyla birlikte e-posta pazarlama uzmanlarının da artık e-posta iletişimlerinin bu kanallarla çalışmaya hazır olmasını sağlamak için kontrolü daha çok ellerine almaları gerekiyor.E-posta mesajınız mobil bir cihazda doğru açılmıyorsa veya görüntülenemiyorsa geriye dönüş oranları büyük olasılıkla düşecektir.E-posta pazarlama yazılımınızda mobil raporlama istatistiklerinden yararlanmak e-postalarınıza kimin hangi cihazdan eriştiğini anlamanıza olanak verecek, böylece tüketicilerinizi hedeflerken ve şablon bazında karar verirken size yardımcı olacaktır. Sosyal medya tarafında ise basit bir Facebook üyelik sayfasıyla üyelerin e-posta veri tabanına eklenmesi sağlanacak vedoğrudan e-posta veri tabanınıza bağlanacak bu üyelik formu, sosyal medya segmentine yönelik kampanyalar planlamanıza olanak verecektir.E-postalarınıza Twitter, Facebook, Pinterestgibi sitelerle paylaşım butonları eklemek, mesajınızı üye listenizin dışındaki sanal iletişim kanalında yayma şansı verecek ve marka farkındalığını artıracaktır.

Teslim edilebilirlik

Teslim edilebilirlik, e-posta pazarlamanın temel ilkelerinden biridir; e-postalarınız alıcılarınıza ulaşmıyorsa zaman, emek ve para harcamış olursunuz. E-postanızın alıcılara ulaşmamasının sebebi ne olursa olsun, açılma, tıklanma ve olası satış fırsatlarını kaçırdınız demektir. Büyük ama tepkisiz bir veri tabanına kıyasla e-posta gönderilerinize yoğun tepki veren bir alıcı grubuyla yüksek bir teslim edilebilirlik düzeyi yakalamak, yatırımınızın geri dönüş oranında artış getirecektir.Hangi e-posta hizmet sağlayıcısını seçerseniz seçin, ISP’lerle uyum içinde çalışmanın özünde iyi bir gönderici olarak tanınmak yatıyor. Alıcılarınızın e-posta gönderimlerinize bağlı kaldığından emin olmak için yeni yöntemler bulmak önemlidir. Bu yüzden içeriğin ilgili ve listelerin temiz olması, gönderim sıklığı gibi temel e-posta gönderim kurallarına uymayı hatırlayarak teslim edilebilirlik oranlarınızda sorun olmamasını sağlamalısınız.

Bir Cevap Yazın

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

Avrupa’daki Display Reklam Gelirlerinin Yarısı Programatikten Geliyor 0

IAB Avrupa tarafından yayınlanan Programatik Pazar Büyüklüğü 2016 raporuna göre, Avrupa’daki display reklam gelirlerinin yarısı programatik satın almalarla gerçekleşiyor.

IAB Avrupa’nın IHS Markit’le beraber 13 Eylül’de dmexco’da açıkladığı sonuçlara göre Avrupa programatik display reklamcılık pazarı 2016’da 5,7 milyar €’dan 8,1 milyar €’a ulaşarak %42,7’lik büyüme gerçekleştirdi.

Avrupa programatik reklam yatırımları 2013-2016

Rapor, Avrupa display reklam yatırımlarının %50,1’inin programatik satın almayla gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Buna ek olarak, programatik video %155’lik büyük bir artış göstererek toplam video reklam yatırımlarının %45’inden fazlasını oluşturuyor. Mobil, 2016 yılında da %65 programatiksatınalma yatırımıyla en popüler programatikplatformu olmayı sürdürüyor.

Büyüklük ve olgunluk bakımından hâlâ küçük olan Orta ve Doğu Avrupa’nın 2016’da %53 büyüyerek Batı Avrupa’ya (büyüme oranı %42) yaklaşmaya başladığı görülüyor.

Mobilde 2,5 milyar €, videoda1,37 milyar €’ya ulaşan programatik gelirlerinin bölgelere göre dağımı şöyle:

  • Batı Avrupa – 7,5 milyar €
  • Orta ve Doğu Avrupa – 0,6 milyar €

IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından gerçekleştirilen Avrupa Programatik Pazar Büyüklüğü araştırması konuyu, tüm paydaşların perspektifinden bütüncül bir yaklaşımla topladığı verilere göre ele alıyor. Avrupa pazarının büyüklüğünü belirleyen bu rakamlar, ulusal IAB’ler tarafından sektör uzmanlarınca raporlanan reklam yatırımlarına, işlem verilerine, istatistiksel ve ekonometrik modellere dayanıyor. Araştırma Avrupa dijital reklam pazarının durumuna ilişkin en kapsamlı çalışma olan IAB Avrupa AdExBenchmark Raporu’nu tamamlıyor.

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Programatik Çalışma Grubu Sorumlusu Atakan Demirci programatik satın almanın Türkiye’de de benzer bir süreçte geliştiğini, 2017’de ise büyümeye katkı sağlayacak iki alanı; ordino bazlı olan display& video bütçelerinin önemli bir kısmının PMP (Private Market Place) anlaşmalarıyla programatiğe evrilmesi ve mobil envanterin programatik ekosistemde daha elverişli hale gelmesi olarak gösterdi. Programatik konusunda bilginin yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak, sektör çalışanlarını IAB Türkiye’nin Kasım ayında yapacağı Programatik seminerine katılmaya davet etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link