Birincil hedef kitlesi orta yaşlı erkekler olmayan markaların pazarlama stratejileri genelde kadınlar, çocuklar ve gençler üzerine kurgulanır. Bu markaların hedef kitlesi arasında orta yaşlı erkekler varsa bile markalar iletişimlerinde onlara çok yer vermezler. Çünkü dünya üzerinde genel kanı bu erkeklerin alışverişe kadınlar ve gençler kadar ilgi göstermediği üzerinedir. Aslında özellikle ülkemizde bu durum çok yanlış olmamakla birlikte git gide değişiyor. Artık yetişkin erkekler de alışveriş konusunda büyük bir titizlik gösteriyor. Alışverişten önce uzun araştırmalar yapıyor. Aşağıda bu konuyla ilgili bir infografik mevcut. Örneğin erkeklerin;

  • %44‘ü yaptıkları online alışveriş hakkında pozitif düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşıyor.
  • %54‘ü ürün aramak için sosyal ağları kullanıyor.
  • Özellikle ekonomik durumu iyi olan erkeklerin %43’ü alışverişin kendilerini rahatlattığını ve eğlenceli bir etkinlik olduğunu düşünüyor.

Tabi ki bu araştırma Amerika’da Amerikalı erkekler üzerinde yapılmış bir araştırma olduğu için kültürel olarak birçok fark mevcut olabilir. Ancak dünyanın giderek daha büyük bir hızla küreselleştiğini düşünürsek pazarlama yöneticilerinin artık erkekler için de özel iletişim planlamaları yapmalarının faydalı olacağını söyleyebiliriz.

infografik marketing-to-men

Bir Cevap Yazın