“Her ürün, hayatın içinde yer almak için mutlaka bir öyküye sahip olmalı. Şunu da unutmayalım ki hayatın içerisinde yer almayacak hiç bir ürünün pazarda kalma şansı yok”

Doç. Dr. Nezihe Figen Ersoy

Size bir hayat hikayesi mi yoksa bir aracın hikayesini mi anlatayım ? Bu soru, sahip olduğu BMW 2800CS ile 665,584 km yol yapmış 81 yaşındaki Murray Fowler’a ait.

BMW’nin Unscripted (daha önce yazılmamış) isimli reklam kampanyasına konu olan Fowler, sahip olduğu araçtan bahsederken şöyle diyor: ‘ Bu araçla aramda bir bağ oluştu çünkü araç özel bir ruha ve tabiata sahip. Onu ilk sürdüğümde durup vaov dedim ve onu bir parçam gibi hissettim. ‘

httpv://www.youtube.com/watch?v=VTvFWQM3kwY

BMW’nin Apple’ın yada piyasada yer edinmiş, büyük hayran kitlesine sahip birçok markanın ortak bir noktası var. Hepside insan hayatının bir kesitinde kendisine yer edinmiş, kendi öyküsünün yanında öykülere konu olmuş ve bunu başarabilmiş markalar. 665 bin kilometreden sonra geriye dönüp baktığında, BMW Murray Fowler için yalnızca bir marka değil, bir sahiplenişin ve birlikteliğin öyküsü.Bir alışkanlığın, bağımlılığının öyküsü.

Diğer bir açıdan bakarsak eğer, markalar açısından kalıcılığın bir anlamda müşteri ile kurulan duygusal bağ orjininden geçtiği bir gerçek. Müşteri memnuniyetini ve tüketicide oluşan marka memnuniyetini, marka stratejisinde orjine koyan firmalar hem piyasada yer edinme hemde kalıcı olma konusunda şüphesiz başarılı oluyor. Arızalanan iPhone’un servise gönderildiğinde tamir edilip müşteriye gönderilmesi yerine anında yenisinin verilmesi hem müşteri memnuniyeti hemde marka imajı açısından önemliyken, en etkili pazarlama araçlarından biri olan ağızdan ağıza pazarlamanında en iyi örneklerinden biri.

Hayat öykülerden ibaret ve sanırım birini, bir şehri yada bir markayı sahiplenme duygusu insanın tabiatından gelen bir alışkanlık, bir döngü. Kendine bu döngü ve öyküler içerisinde yer edinmeyi hedefleyen firmalar hem piyasada önemli bir yer edinirken hemde kalıcı olmayı başarıyor.Kendi öykülerinin yanında, hayat öykülerinin de içinde yer alarak bir anlamda kendi kaderlerini de bir adım öteye taşıyor.

Bir Cevap Yazın