Hava Yolu Şirketlerinin Yeni Odağı: Uyku Deneyimi

  • Uzun mesafeli uçuşların en sıkıntılı yanı, rahat bir uyku çekememektir.
  • Bu nedenle birçok hava yolu şirketi, çeşitli iş birlikleri yaparak uzun mesafeli uçuşlarında yolcularına güzel bir uyku deneyimi sunmak için yatak, yastık, yorgan ve pijama gibi uyku ürünleri sağlamaya başladı.
  • American Airlines, Quantas, Bristih Airways ve Virgin Avustralya bu hava yolu şirketlerinin başında geliyor.
  • İlgili Yazı: Markalar, Lokasyon Verisi Kullanarak Nasıl Daha İyi Kullanıcı Deneyimi Sunabilir?

Özellikle uzun süreli uçak yolculuklarının en sıkıntılı tarafı yorucu olmaları ve uykunuz geldiğinde rahat bir şekilde uyuyamamanızdır. Koltuğun yeterince rahat olmamasından gürültülü bir ortama kadar birçok etken nedeniyle uçakta uyumaya çalışmak tam bir eziyete dönüşebilir. İşte bu yüzden bazı hava yolu şirketleri, müşterilerine lüks bir seyahat uykusu deneyimi sunmak için yüksek kaliteli yastıklar ve pijamalar veriyor. PSFK’in paylaştığı listeye göre, yolcularına iyi bir uyku deneyimi sağlamak için bu tarz olanaklar sunan dört hava yolu şirketi şunlar:

American Airlines

New York City merkezli yatak şirketi Casper, uçuşlar için yeni uyku ürünleri sunmak için American Airlines ile iş birliği yapıyor. American Airlines’ın belirttiğine göre, bu iş birliği kapsamında yolculara sunulan ürünler arasında yatak pedi, pijama, terlik, bel yastığı, normal yastık, yorgan ve ince battaniye yer alacak. Casper’ın bu olanakları uzun mesafeli uluslararası uçuşlarda, kıtalar arası uçuşlarda, belirli iç hat uçuşlarında ve Güney Amerika’nın kuzey tarafında yer alan belirli lokasyonlara uçuşlarda birinci sınıf ve ayrıcalıklı ekonomi sınıfı yolculara sağlanacak.

Quantas

Kendi deyimiyle Avustralya’nın en popüler hava yolu şirketlerinden biri olan Quantas, birinci sınıf seyahatini daha da konforlu bir hale getirmek amacıyla bir yastık menüsü sunmak için yastık, yorgan, nevresim takımı, havlu, ev dekorasyonu ürünleri ve mobilya gibi çeşitli ev eşyaları tedarik eden Sheridan şirketiyle iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında, Quantas yolcularına yastık sağlıyor. Yolcular, içlerinden biri kuş tüyünden yapılma olan üç yastık stilinden birini seçebiliyorlar ve birinci sınıf yolculara ek olarak yüksek kaliteli çarşaf ve yatak takımı sunuluyor. Hava yolu şirketi, uzun uçuşlar sırasında yolcularına yastık menüsü dışında basınç noktalarını rahatlatmaya yardımcı olan özel bir şilte de sağlıyor.

British Airways

Tasarım ve tedarik ajansı Matrix‘in tasarımları, hava yolu şirketlerinin dehidrasyon ve yorgunluğun etkilerini en aza indirmek amacıyla yolculara rahat bir gece uykusu sağlamak üzere kullanabilecekleri yatak takımı ve imkanlar tasarlamak için British Airways ve The White Company arasında bir ortaklık meydana getirdi. Heathrow ve New York’un JFK hava limanı arasında seyahat eden British Airways Club World üyeleri, yüksek bir konfor sağlamak için hazırlanmış olan yastık, minder, battaniye ve başka ürünler de dahil olmak üzere tamamen yeni bir ürün paketi alacak.

Virgin Australia

San Francisco merkezli girişim Cabin, tasarladığı özel kabinlerle uçuşlardaki uykusuzluğa son vermeyi amaçlıyor. Bu kabinler 24 adede kadar uyku kapsülü, bir lobi ve tuvaletler ve Wi-Fi ile donatılıyor. Kabinde bulunan her bir yatak takımı kabarık yastık, tatil yeri tarzı yatak, yorgan, priz, okuma ışığı, kişisel pencere, çorap, kulak tıkacı, mahremiyet için perde içeriyor. Bunların hepsi Virgin Australia‘nın uzun mesafeli uçuşlarında yolculara sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link